کاهش وزن رشد دختران را در دوره بلوغ مختل می کند

 روانشناسی- والدین رژيم

کاهش وزن در دوره بلوغ دختران، علاوه بر اختلال در رشد آنها کمبودهای تغذیه ای، ضعف و خستگی، افسردگی و حواس پرتی را نیز به همراه دارد.

دکتر لیلا آزاد بخت فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: عوارض زیان بار کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن ندارند، اما دریافت کالری خود را به شدت محدود می کنند، بیشتر است، وی تصریح کرد: ریزش مو و خشکی پوست از عوارض دیگر رژیم های غذایی با محدودیت شدید کالری است.

دکتر آزادبخت گفت: ابتلا به سنگ کیسه صفرا از عوارض جدی در این گونه رژیم های غذایی است رژیم غذایی که با محدود کردن وعده های غذایی و یا ناشتایی همراه باشد کاهش وزن سریع را به همراه داشته و باعث کوتاه قدی می شود.

چرا دختران نوجوان نباید رژیم بگیرند:

سلامت نیوز: دختران نوجوانی كه برای لاغری رژیم می‌ گیرند باید مراقب دچار شدن به پوكی استخوان در سال‌های آینده باشند. نتایج یك تحقیق بلندمدت نشان می‌دهد چربی‌ ها نقش مهمی در ساخت استخوان‌ها خصوصا در میان دختران جوان دارند. به همین دلیل محققان هشدار دادند دخترانی كه فشار زیادی به خود وارد می‌كنند تا لاغر بمانند در درازمدت به اسكلت بدن خود آسیب‌های ماندگار وارد خواهند كرد. این دانشمندان با استفاده از تكنیك‌های عكسبرداری پیچیده، شكل و تراكم استخوان را در چهار هزار دختر جوان اندازه‌گیری كردند. روانشناسی- والدین رژيمروانشناسی- والدین (رژيماین تحقیقات نشان داد مقادیر بیشتر چربی در بدن دختران به طور مستقیم به داشتن استخوان‌های بزرگ‌تر و متراكم‌تر مرتبط است. باید توجه داشت كه داشتن استخوان‌های قوی در دوران جوانی به‌ خصوص برای زنان اهمیت فوق‌العاده‌ زیادی دارد چرا كه آنها با احتمال سه‌ برابر بیشتر از مردان در سنین آینده دچار پوكی استخوان شده و از شكستگی لگن رنج می‌برند. به همین دلیل پزشكان به دختران نوجوان توصیه می‌كنند برای لاغر شدن بیش از حد به خود فشار وارد نكنند و حداقل به فكر چند سال آینده زندگی خود باشند. البته یكی از كارها برای كاهش وزن و همچنین افزایش حجم استخوان‌های بدن ، ورزش كردن است و هر فردی می‌ تواند با داشتن یك رژیم غذایی مناسب در كنار ورزش بدون عوارض جانبی وزن خود را به تدریج كاهش دهد. یك مطالعه دیگر هم نشان داده بود، امروزه نگرانی دختران در مورد شكل ظاهری‌شان از سه‌ سالگی آغاز می‌شود. مشاهده كارتون‌ ها و فیلم‌هایی كه شخصیت اول آنها دختران زیبا و خوش‌اندام است، از همان سنین كودكی دختران را در مورد ظاهر خودشان نگران می‌كند.

مطالب مرتبط

  1. hiva

    چیز بسیار جالبی بود که در مورد ما دخترها بود در مورد بلوغ ما واقا لذت بردم متشکرم از مقاله ی خوبتان .

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

عکس روز
آبشار ورزان واقع در ییلاقات سوباتان

آبشار ورزان واقع در ییلاقات سوباتان

فرستنده :

ارسال عکس برای ما آرشیو عکس روز
عضویت در خبرنامه
حرفهایی که کهنه نمی شوند
مشاهده آرشیو