اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

هزاران قطعه از اشیا با ارزش فرهنگی در طول سالیان گذشته به شکل های گوناگون از ایران خارج شده اند و هر از گاهی سر از حراجی های مختلف دنیا در می آورند. بسیاری از این اشیا غیر قانونی از کشور خارج شده اند اما تا دلایل محکمی برای باز گرداندن آن وجود نداشته باشد، مسئولین میراث فرهنگی قادر به شکایت و باز گرداندن آن ها نیستند. اشیایی که معلوم باشند که طی حفاری های غیر مجاز از کشور خارج شده اند، شانس برگشتن بیشتری دارند، مانند ظروف به دست آمده از حفاری های غیر مجاز جیرفت که ایران توانست مقداری از آن ها را به کشور بازگرداند اما وسایلی که به همراه افراد سرشناسی به خارج برده شده اند، مانند عتیقه ها و جواهراتی که عده ای از خاندان قاجار و پهلوی خارج کرده اند، غالبا به عنوان اموال آنان محسوب شده و در حراجی های بزرگ به فروش می رسند. IMAGE635044202798711614 از اشیای نفیسی که طی سال های گذشته به حراجی های معروف جهان رسیده اند می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

الماس زرد رنگ احمد شاه

javaher.nojavanha احمد شاه قاجار زمانی که به اروپا سفر کرد و بعد از طرف مجلس شورا از سلطنت کنار گذاشته شد، دیگر به ایران بازنگشت. او در این سفر جواهرات ارزشمندی به همراه داشت که یکی از آنها الماس درشت و زرد رنگی بود که سال گذشته در یک حراجی در ژنوسوئیس به قیمت 3 میلیون دلار یعنی حدود 10 میلیارد تومان به فروش رفت.

نسخه خطی آشپزی

2 در حراج ساتبی لندن نسخه ای خطی از دوران قاجار به قیمتی حدود 600 پوند به حراج گذاشته شد. این کتاب خطی در حقیقت دستور پخت سوپی بود که در دوران قاجاریه کتابت شده بود.

قالی های نفیس  

3 در سال ‌2008 فرش ناياب ايراني كه از سوي بنياد مرمت نيوپورت از كلكسيون دوريس دوك در حراجي كريستي عرضه شده بود، به قيمت ‌4/45 ميليون دلار فروخته شد. در اكتبر 2009 قاليچه‌اي زيبا كه در سال‌هاي حكومت سلسله‌ پادشاهي صفويه در ايران بافته شده است، به مبلغ دو ميليون و 729 هزار و 250 پوند در شعبه‌ لندن مؤسسه‌ حراجي ساتبي به فروش رسيد. هم چنین فرش دیگری که در قرن هفدهم ميلادي در منطقه‌ لاور كرمان بافته شده بود، در شعبه لندن موسسه‌ «كريستي» به مبلغي بيش از ‌9 ميليون دلار به حراج گذاشته شد.

نقش برجسته هخامنشی

5 هر چند گاهی اشیا به حراج گذاشته شده با شکایت ایران از حراج کنار گذاشته می شود اما به ایران برگردانده نمی شود. در سال 2006 میلادی بخشی از یک نقش برجسته سرباز هخامنشی که از تخت جمشید جدا شده بود، در یک حراج به فروش گذاشته شد. هر چند تلاش های ایران برای بازگرداندن آن با توجه به قوانین اروپا به نتیجه ای نرسید اما از فروش آن جلوگیری شد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

عکس روز
طلوع خورشید روستای تاریخی باویل ارسالی از: علی اکبرزاده

طلوع خورشید روستای تاریخی باویل ارسالی از: علی اکبرزاده

فرستنده :nojavanha.com

ارسال عکس برای ما آرشیو عکس روز
عضویت در خبرنامه
حرفهایی که کهنه نمی شوند
مشاهده آرشیو