«رد پای بادبادک»،نخستین تجربه دانش آموزان داستانک نویس

 

معرفی کتاب

دانش آموزان دبیرستان مبتکران که پس از یادگیری «خلاقیت و نگارش» داستان نویس شده‌اند، گزیده‌ای از داستانک های خود را در کتابی با عنوان «رد پای بادبادک» منتشر کردند.

(رد پای بادبادک) نخستین و تنها نمونه از کتاب‌هایی است که توسط نویسندگان نوجوان دبیرستانی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

اگر چه در برخی از داستانک ها از منظر فرم و ساختار ضعف‌هایی به چشم می‌خورد، اما مضامین نهفته در آنها و نگاه طنز آمیز این نویسندگان دانش آموز به مضامین  «عشق»، «زندگی و مرگ»، «اسارت»، «دفاع مقدس»، «پیری»، «طبیعت» ، «آپارتمان نشینی» و موارد دیگر  به جذابیت‌های این مجموعه افزوده است.

ویژگی مهمی که باعث تمایز این اثر از دیگر نوشته ها می‌شود، این است که داستانک‌های این کتاب حاصل آموزش و دانشی است که این نوجوانان در دبیرستان و در کلاس متفاوتی به نام خلاقیت و نگارش کسب کرده‌اند. کلاسی که عطا پناهی، نویسنده و معاون فرهنگی مدرسه مبتکران، طرح درس آن را تدوین و برای مقطع متوسطه پیشنهاد داده و کتابی نیز به چاپ رسانده که اکنون مشغول به تدریس آن است.

ردپای بادبادک محصولی فاخر از این کلاس است، مجموعه‌ای از 90 داستانک از 37 نویسنده نوجوان، نوجوانانی که یادگرفته‌اند تخیلشان را به ایده های هدفمند و سپس به داستان تبدیل کنند.

در مقدمه این کتاب آمده است: «خلا کتاب هایی با محوریت داستانک آن هم برای نوجوانان به شدت در ادبیات ما به چشم می خورد. پس لزوم آموزش این شاخه از ادبیات از همین حالا برای تربیت نویسندگان آینده باید از اولیت های امروز سیستم آموزش ما باشد.»

مجموعه داستانک‌های «ردپای بادبادک» در 64 صفحه و با قیمت سه‌هزار و 500 تومان روانه بازار کتاب شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانلود آهنگ زیبای "ام المصائب" از حامد همایون

                                                                                                                                                               منبع : ایبنا نوجوان

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *