آداب و رسوم ویژه برگزاری عید نوروز؛ آذربایجان غربی (۲)

آذربایجان غربی رسم زیبایی برای نوروز دارد و آن تخم مرغ شکنی بین بچه هاست. آنها تخم مرغ ها را در پوست پیاز می جوشانند تا رنگ بگیرد، بعد به عنوان سوغاتی چهارشنبه های ماه آخر سال توزیع می کنند.

آذربایجان غربی

در آذربایجان غربی هم مانند آذربایجان شرقی در بین جوانان مراسم شال اندازی انجام می شود و صاحب خانه نیز درون دستمال را مطابق با اوضاع مالی خود پر از آجیل یا انواع تنقلات می کند.

در ایام قدیم مراسمی ویژه‌ دختران جوان و دم بخت بود که گره ای به دستمال یا چارقد یا چادر خود می زدند و در گذری می ایستادند و از اولین رهگذری که رد می شد می خواستند تا گره را باز کند.

در چهارشنبه آخر سال زنان در مکانی که دیده نشوند می ایستادند و کلیدی را زیر پای خود مخفی می کردند و به صحبت دو عابر یا دو نفر که در آن نزدیکی بودند گوش می دادند. به عبارتی فالگوش می ایستادند و به صحبت های آن ها برای اتفاقات سال آینده خود و خانواده شان تفال می زدند.

آذربایجان غربی

افرادی که در سال قبل عزیزی را از دست دادند آن عید را قره بایرام یعنی عید سیاه می نامند و بعد از تحویل سال مردم به دیدن آن ها می روند. معمولا دو روز قبل از آغاز سال نو، نوعی نان می پزند و بر سر مزار درگذشتگان خود می برند.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – سوسن قریشی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سری دوم‌ در حاشیه کلید می‌خورد

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *