, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

نوروز در اصفهان.سایت نوجوان ها (1)یکی دو مورد از گیاهان ثابت پای سفره هفت سین در اصفهان گل شب بو و سنبل است که از آداب قدیمی استان و شهر اصفهان است.

در روز ۲۶ اسفند ماه هم جشن زنده رود را بر پا می کنند که برگزاری این جشن یادگاری از دوران صفویه است که با انجام آن به استقبال عید و سال نو می رفتند.

یکی از رسومی که در بیشتر نقاط و مناطق ایران فراموش شده و رسوم دیگری که از اصالت برخوردار نیستند، جایگزین آن شده، رسم شاد و زیبای قاشق زنی است. این رسم به این صورت انجام می گرفت که با قاشق های بزرگ فلزی به در خانه همسایه ها می رفتند و شکلات و تنقلات می گرفتند. رسم دیگر که امروزه جای خود را به جنگ های خیابانی داده است پریدن از روی سه یا هفت بته آتش در چهارشنبه سوری بود و تمامی اهالی خانه از روی آن به امید رسیدن به روشنایی می پریدند. در نهایت و در انتهای شب یک بته را بر روی پشت بام روشن نگه می داشتند که یاد درگذشتگان خود را زنده نگه دارند.

برای غذای شب عید علاوه بر رسم سبزی پلو با ماهی بعضی به همراه غذا کوکو سبزی و باقالی پلو درست می کنند.

در سیزده به در به جای درست کردن و خوردن آش رشته، استانبولی درست می کنند و کل خانواده دور هم و در دل طبیعت از غذا لذت می برند. از بازی های رایج در روز ۱۳ به در هفت سنگ، گرگم به هوا، وسطی، بادبادک هوا کردن، گل یا پوچ و دیگر بازی های سنتی را می توان نام برد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

اردبیل.سایت نوجوان ها (1)عید نوروز در استان اردبیل به نام های مختلفی شناخته می شود مانند بایرام آیی، ایل بایرامی و در برخی از طوایف اردبیلی به نام امیرالمومنین (ع) بایرامی معروف و شناخته شده است.

از برنامه های زیبای مردم این استان مانند همه شهرهای ایران، یکی خانه تکانی ست که برای این رفتار نیکو از نیمه اسفند زنان اقدام به آن می کنند و غبار را از سر و روی خانه می زدایند و اعتقاد دارند که با این کار کسالت و خمودگی مانده از سال قبل را از روح خانه و اعضای آن خارج می نمایند تا سال جدید با شادی و سر زندگی و پر از برکت آغاز شود.

از سنت هایی که در ذیل به آن اشاره می کنیم دیگر رنگ و بوی کمی باقی مانده است و از شور روزهای قدیم خبری نیست.

برای عیدی دادن علاوه بر هدیه های رایج و اسکناس در بعضی از نقاط تخم مرغ رنگی یا سکه سال نو که به گویش خود مردم اردبیل به نام ایل سکه سی شناخته می شود. اما متداول ترین نوع عیدی و هدیه سال جدید اسکناس نو است که از لای صفحات قرآن توسط بزرگ خانواده به دیگر اعضا داده می شود. ایل سکه سی هم معمولا از دست کسانی که به اصطلاح دست سبک و با برکتی دارند داده می شود تا آن سکه را در سال همراه داشته باشند که باعث خیر و رونق اقتصادی شود و در انجام آیین ایل سکه سی برخلاف عیدی که همیشه بزرگتر به کوچکتر می دهد در این رسم ممکن است سکه را کودکی به فردی بزرگسال بدهد و فقط ملاک خوش یمن بودن دست است.

به دلیل نزدیکی و قرابت بین استان های آذربایجان و استان اردبیل از نظر فرهنگ و رسوم، بیشتر آیین ها در این سه استان یکسان است‌.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید