,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

کلیه درددانشمندان سوئدی اعلام کردند افرادی که مبتلا به بیماری های کلیوی می شوند سال ها پیش از این که علائم بیماری در آن ها بروز پیدا کند یعنی در دوران نوجوانی به کمک یک آزمایش قابل شناسایی هستند.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از پایگاه اینترنتی ScienceDaily، پژوهشگران دانشگاه اوربرو سوئد کشف کردند وجود پروتئین در ادرار در نوجوانان یکی از علائم جدی است که نشان می دهد افراد در دوران میانسالی مبتلا به بیماری های کلیوی خواهند شد.

دکتر پراولا ساندین رهبر این تحقیقات می گوید: “ما از بزرگی ریسک ابتلا به بیماری های کلیوی در افرادی که در ادرارشان پروتئین مشاهده شده است شگفت زده شدیم.”

وی می گوید: نتایج تحقیق ما نشان می دهد روند آسیب دیدن کلیه ها در چنین افرادی از سنین نوجوانی به صورت خاموش آغاز شده است یعنی بدون این که علائم قابل مشاهده ای در این افراد بروز پیدا کند.

این تحقیق در دهه ۱۹۷۰ روی گروهی از پسران سوئدی انجام شد که اکثر آن ها ۱۸ یا ۱۹ سال سن داشتند و قصد ثبت نام برای شروع خدمت سربازی را داشتند. وقتی این گروه از افراد به سن ۵۸ سالگی رسیدند دانشمندان دوباره آن ها را معاینه کردند و متوجه شدند ۵۳۴ نفر از آن ها دچار بیماری کلیوی شده اند و ۵۱۲۷ نفر دچار بیماری کلیوی نشده بودند.

دانشمندان با تطبیق این دو گروه متوجه شدند احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی در نوجوانانی که در ادرار آن ها پروتئین وجود دارد ۷ برابر بیشتر از نوجوانانی است که در ادرار آن ها پروتئین وجود ندارد.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. علیرضا 6 سال قبل

    لطفا از این تیپ مطالب مفید بیشتر در این سایت قرار بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید