آشفتگی کانون خانواده مهم ترین دلیل بزهکاری نوجوانان است

خانواده“احمدرضا کمرخانی” در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خانواده به دلیل بنیان محکمی که دارد و کودک و نوجوان در آن پرورش می یابد نقش بسزایی در شکل گیری رفتار آنان دارد.

وی ادامه داد: در یک خانواده آرام کودکی آرام تربیت می شود و در خانواده آشفته و درگیر کودکی پرخاشگر و ناآرام رشد می کند.

وی افزود: بدون شک همین دلیل کافی است تا زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله افسردگی و به دنبال آن برخی اقدام های ناشایست مثل بزهکاری به وجود آید.

این کارشناس مسائل اجتماعی تاکید کرد: پدر و مادر در بسیاری از خانواده ها تنها حضور فیزیکی داشته و ارتباط عاطفی میان آن ها با فرزندان برقرار نیست و همین مساله نوجوان را برای جبران این خلا به اجتماع روانه می کند.

کمرخانی یادآور شد: عوامل بزهکاری متعدد بوده که به طور معمول دست به دست یکدیگر داده و باعث بروز بزهکاری در افراد می شود و در تحقیقات علمی ثابت شده، جوامعی که دارای ثبات و پایداری اجتماعی نباشند میزان بزهکاری اجتماعی در آن افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: مهم ترین عامل موثر در بزهکاری، آشفتگی خانواده، روش تربیتی نارس یا اختلال در شبکه ارتباطی است.

وی گفت: خانواده هایی که والدین از روش های انضباطی بسیار سخت گیرانه استفاده می کنند و تربیت فرزندان مبتنی بر استدلال نباشد، ارتباط صمیمی و عاطفی میان فرزندان و پدر و مادر شکل نمی گیرد و اختلاف در این خانواده ها بیشتر مشاهده می شود.

وی اظهار کرد: اگر پدر و مادر نسبت به کارهای خلاف فرزندان بی توجه و بی تفاوت باشند، بدون شک زمینه ای برای ارتکاب خطاهای بزرگ تر او فراهم می آورند و همین مساله آسیب های اجتماعی را دامن می زند.

وی ادامه داد: والدین چنانچه با عادت های ناپسند و ضداخلاقی کودکان در همان بدو امر برخورد درست و اصولی نکنند، در دوران نوجوانی فرزندان با بحران های شدید روحی و روانی مواجه می شوند که برای تغییر آن با مقاومت نوجوان روبرو می شویم.

کمرخانی تاکید کرد: عادت های بد کودکان در اثر بی توجهی والدین به مرور تغییر شکل خواهند یافت و خود را به صورت انواع بزهکاری ها، انحراف های اخلاقی، کجروی های اجتماعی، اعتیادهای خانمان سوز و … نشان می دهند.

وی افزود: خانواده باید ریشه همه کج روی های نوجوانان را از همان ابتدا شناسایی و بخشکاند تا نوجوان در آینده دچار آسیب اجتماعی که صدمات جبران ناپذیری برای فرد، خانواده و جامعه به دنبال دارد، به وجود نیاید.

وی از والدین خواست که با برقرار کردن ارتباط عاطفی بیشتر میان اعضای خانواده سعی در تربیت فرزندان صالح و سالم و در نتیجه جامعه ای سالم داشته باشند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا بعضی از نوجوانان پرخاشگر و خشن می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *