آشنایی با روحانی محبوب کودکان (۱)

گاردین در گزارشی به فعالیت های خیرخواهانه یک روحانی گمنام پرداخته است. این رسانه می نویسد: اسماعیل آذری‌نژاد، روحانی عاشق کتاب درحالی‌که عبایش را درآورده و عمامه‌اش را به کناری گذاشته با صدای بلند برای بچه‌ها در حال داستان خواندن است و سعی می‌کند بدین‌وسیله بچه‌های یکی از محروم‌ترین مناطق ایران را سرگرم کند.

مابین داستان خواندن هر از چند گاهی از بچه‌ها سوال می‌کند تا مطمئن شود همه گوش می‌دهند. می‌پرسد: «گوشتون با منه؟ خرس می‌خواست چه کار کنه؟» بعد بچه‌ها که دارند روی دیوارهای مدرسه‌شان نقاشی می‌کشند جواب می‌دهند: «خرس می‌خواست داستانی تعریف کند.»

این برنامه‌ یک روز کاری آذری‌نژاد است، پدر دو بچه که با تصور شما از یک روحانی معمولی فرق می‌کند. آذری نژاد ۳۹ ساله اما مسیر متفاوتی برای خود انتخاب کرده است. وقت‌هایی که در حوزه‌ علمیه‌ شهرش فلسفه‌ اسلامی و ادبیات عرب تدریس نمی‌کند به روستاهای مناطق فقیر و محروم جنوب غرب ایران سفر می‌کند و از صندوق‌عقب پژوی قدیمی‌اش کتاب بیرون می‌آورد و بین بچه‌ها تقسیم می‌کند و تکه‌هایی از کتاب‌ها را برای آن‌ها می‌خواند، کتاب‌هایی مثل «خرس داستانی برای گفتن دارد» نوشته‌ نویسنده‌ آمریکایی فیلیپ سی استید.
آذری‌نژاد می‌گوید: «از ۶ سال پیش که از قم برگشتم به شهر خودمان متوجه شدم ۹۸ درصد از بچه‌های روستاهای ما به‌جز کتاب‌های درسی‌شان به کتاب دیگری دسترسی ندارند.»

او در وقت‌های آزادش به روستاهای محروم سفر می‌کند و برای بچه‌ها کتاب می‌خواند، برایشان فیلم نمایش می‌دهد و یا به آن‌ها کمک می‌کند مدرسه‌شان را رنگ‌آمیزی کنند.

او به گاردین می‌گوید: «کتاب خواندن و قصه تعریف کردن برای من بهانه است. هدف من رشد قوای عقلی و فکری بچه‌هاست تا بتوانند دنیای زیبایی داشته باشند و مهارت‌هایشان را رشد بدهند. من یک شعار دارم که می‌گوید: قصه، توپ، رنگ. قصه، ذهن و دنیای آن‌ها را زیبا می‌کند، توپ یک بازی ورزشی است و موجب سلامتی و رنگ هم برای رنگ‌آمیزی مدرسه‌ها و یا کتابخانه‌هایشان است.»
در اتومبیل آذری‌نژاد طیفی از کتاب‌ها و فیلم‌ها پیدا می‌شود از جمله‌ ترجمه‌ فارسی کتاب‌های نویسنده و تصویرگر کانادایی پیتر اچ رینولدس و نویسنده‌ آمریکایی مگان مک‌دونالد که به خاطر سری کتاب‌هایش با نام جودی مودی‌ معروف است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گفتگوی خواندنی با ایلیا دهقان کوچکترین استندآپ کمدین کشور

آذری‌نژاد می‌گوید: «من سعی می‌کنم فضا را برای بروز خلاقیت آن‌ها آماده کنم به‌جای اینکه به آن‌ها آموزش دهم که چه کار کنند. من هیچ تعصبی در انتخاب عنوان کتاب‌ها ندارم، نویسنده‌ خارجی یا ایرانی، مذهبی یا غیر مذهبی، هر کتابی که بتواند رشد ذهنی و مهارتی برای بچه‌ها ایجاد کند از نظر من خوب است.»

ادامه دارد…

فردا

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *