آشنایی با روحانی محبوب کودکان (۲)

او در آخرین سفر این هفته خود به روستاهای منطقه‌ی دیشمک یک فیلم چهار دقیقه‌ای از عباس کیارستمی، فیلمساز ایرانی برنده نخل طلا، برای ۱۵ کودک پخش کرد. کیارستمی در ابتدای دوران حرفه‌ای خود، که پیش از فوت او در سال ۲۰۱۶ برجسته‌ترین فیلم‌ساز ایرانی شد، در این موسسه برای توسعه‌یمعنوی کودکان و جوانان در تهران فعالیت می‌کرد و درباره کودکان فیلم می‌ساخت.

آذری نژاد می‌گوید نمایش فیلم "دو راه حل برای یک مشکل" ساخته‌ی کیارستمی در این روستا به نظر ضروری بود زیرا او احساس می‌کرد بزرگان این روستا مدت‌ها است دچار خصومت و عداوت هستند.

او می‌گوید: "متعاقبا، پنج لغت به آن‌ها دادم تا از آن‌ها استفاده کنند و یک داستان بسازند: درخت بلوط، رودخانه خشک شده، مادربزرگ، بز، و کروکودیل. آن‌ها در این منطقه هم درخت بلوط داشتند و هم رودخانه، و من می خواستم توجه آن‌ها را به این واقعیت جلب کنم که روزی رودخانه آن‌ها خشک خواهد شد".

ایران فرهنگ سنت غنی در زمینه‌ی داستان سرایی و داستان‌های جن و پری دارد. قدیمی‌ترین شکل این اجرای نمایشی، نقالی است، که در فهرست میراث فرهنگی نامشهود یونسکو ثبت شده است و به حمایت فوری نیاز دارد. به استناد یونسکو، "راوی، نقال، داستان‌هایی را به نظم یا نثر می‌خواند و با ژست‌های بدنی و حرکات، و برخی مواقع نواختن آلات موسیقی و پرده‌های نمایشی نقاشی شده همراه است".

آذری نژاد می‌گوید عصر رسانه‌های اجتماعی به شدت باعث حاشیه نشین شدن چنین سنت‌های قدیمی شده است، سنت‌هایی که لازم است احیا شوند. او امیدوار است با تشویق کودکان به نوشتن داستان های افسانه‌ای و قصه‌هایی که توسط پدربزرگ ها و مادربزرگ‌ها برای آن‌ها تعریف می‌شود و سپس بازخوانی آن‌ها با دوستان‌شان، این کار را انجام دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مصاحبه اختصاصی با آقای فخرالدین صدیق شریف

این مبلغ ایرانی، که ماهیانه ۱.۵ میلیون تومان درآمد دارد، بر خیرخواهانه بودن این کار تاکید دارد ولی اقدامات مالی برای حمایت از فعالیت‌هایش را ارج می‌نهد.

مقامات استانی در تلاش هستند پولی جمع آوری کنند و برای او یک خودرو تهیه کنند.

او می‌گوید، "من برای این کار از ماشین شخصی خودم استفاده می‌کنم، هزینه‌ی بنزین را خودم پرداخت می‌کنم، در زمان بازدید از روستاها غذایم را خودم تامین می‌کنم. من نه به دنبال کمک دولتی بودم و نه آن‌ها به من کمکی کردند. این کار در حاشیه‌ی زندگی خودم در جریان است و ربطی به شغلم ندارد".

آذری نژاد دو کودک ۷ و ۱۲ ساله دارد. او می گوید دوران سختی که ایران به‌خاطر تحریم‌ها و شرایط دشوار سیاسی با آن روبرو است امید را از او نگرفته است.

آذری نژاد می‌گوید: "نوعی ناامیدی وجود دارد، مشکلات اقتصادی وجود دارد، ولی شخصا امیدم را از دست نداده‌ام. این کودکان، امید من هستند، پس تا جایی‌که بتوانم آن‌ها را به کتابخوانی تشویق خواهد کرد و امیدوار باقی خواهم ماند. تا وقتی شاهد این هستم که کودکان کتاب به دست دارند، امید وجود دارد".

فردا

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *