آشنایی با شبکه‌ اجتماعی کتاب و کتاب‌خوانی جیک و بوک

کتاب‌خوانی جیک و بوکاستارتاپ شبکه‌ی اجتماعی جیک و بوک، فضایی برای گشت‌وگذار در دنیای کتاب‌ها و آشنایی و اظهار نظر درباره‌ آن‌ها ایجاد کرده است.

«در میان کتاب‌ها جست‌وجو کنید، کتاب مورد علاقه‌ خود را کشف کنید و عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید»؛ این سه جمله می‌تواند توصیفی روشن برای استارتاپ شبکه اجتماعی جیک‌وبوک باشد که سازندگانش امیدوارند با توسعه‌ آن، اکوسیستم کتاب و کتاب‌خوانی در ایران متحول شود.

استارتاپ شبکه‌ اجتماعی جیک‌وبوک یک تیم ۶ نفره به سرپرستی محمد شهاب شهوازیان است و تنها ۶ ماه از تشکیل آن در شهر یزد می‌گذرد. شهوازیان می‌گوید تحقیقات زیادی کرده‌ و کارشان را در قالب استارتاپ ‌پیش برده است تا بتواند دقیقا نیازهای واقعی افراد در این حوزه را هدف بگیرد.

به گفته‌ شهوازیان، ایرانی‌ها در سال‌های ۵۸-۵۹ کتاب‌خوان‌های خوبی بودند و بعضی کتاب‌ها در همان دوران به ۱۱ هزار جلد در هر نوبت می‌رسیدند؛ اما متأسفانه به مرور زمان کتاب‌خوانی در ایران دچار افول شد؛ هرچند با طرح‌های تابستانه‌ فروش کتاب، اپلیکیشن‌های کتاب‌خوان، تولید پی‌دی‌اف از کتاب‌ها و عرضه‌ی کتاب‌های صوتی، تحرک خوبی در بازار ایجاد شد. این تحرک نشان می‌دهد پتانسیلی در بازار کتاب هست؛ ولی ناشران به خاطر سیستم‌های سنتی نتوانستند از آن استفاده کنند.

جیک و بوک چه راه حل‌هایی ارائه می‌دهد؟

شبکه‌ اجتماعی جیک و بوک تمام اعضای بازار کتاب از جمله کتاب‌خوان‌ها، کتاب‌فروشی‌ها، ناشران و نویسنده‌ها را با هم مرتبط می‌کند. خوانندگان می‌توانند در جیک و بوک موضوعات مورد علاقه‌ خود، نام کتاب‌ها و نام نویسنده را جست‌وجو کنند و امتیاز کتاب‌ها و توضیحاتی راجع به محتوای کتاب را مشاهده کنند. قابلیت دیگر این اپلیکیشن، تشکیل گروه‌های کتاب‌خوانی مجازی براساس موقعیت مکانی است؛ به این ترتیب همسایه‌های کتاب‌خوان خود را پیدا می‌کنید و یک گروه کتاب‌خوانی تشکیل می‌دهید. بازی‌هایی با تکنولوژی واقعیت افزوده برای این اپلیکیشن طراحی شده‌اند و قرار است با طراحی مسابقه، فضای کتاب‌خوانی را برای کودکان و نوجوانان جذاب‌تر کند. مجله‌ الکترونیکی جیک و بوک نیز قرار است در حوزه‌ تولید محتوا با معرفی کتاب‌ها، نقد و بررسی آن‌ها و انتشار قطعات ادبی از نویسندگان تازه‌کار به کمک اپلیکیشن جیک و بوک بیاید. با توسعه‌ این اپلیکیشن، کانال مستقیمی برای تبلیغات درست کتاب نیز شکل خواهد گرفت. به این ترتیب پیام تبلیغاتی در این حوزه دقیقا به مخاطبان آن می‌رسد.

نسخه‌ اولیه‌ و رایگان این اپلیکیشن در حال حاضر در سایت jeekobook.com برای کاربران اندروید در دسترس است، پس دست‌به‌کار شوید و یک کتاب بیش تر بخوانید.

zoomit.ir

یادداشت سردبیر؛

با تشکر فراوان از آقای کیوان جهانگرد از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فروش یادگاری ها با طرح آثار هنری ایرانی در فروشگاه موزه بریتانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *