, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

در این قسمت می خواهیم به موضوع ترکیب بندی بپردازیم. ترکیب بندی در عکاسی به معنی قرار دادن مناسب عناصر در کادر تصویر است که باعث می شود سوژه اصلی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ترکیب بندی مسئله ای بسیار مهم است و نمی توان به وسیله برنامه های ویرایش، یک عکس با ترکیب بندی نامناسب را به عکسی استاندارد تبدیل کرد. از طرفی نباید اجازه دهید قواعد ترکیب بندی مانع از خلاقیت شما شود و بیش از حد دست و پای شما را در نوآوری و تجربه های جدید ببندد.
در ادامه با یکسری از قواعد در ترکیب بندی آشنا می شویم تا با استفاده مناسب از آن ها عکس های تاثیرگذاری ثبت کنیم.

قانون یک سوم

کادر مستطیلی عکس را با خط های فرضی به سه قسمت مساوی هم در جهت طول و هم در جهت عرض تقسیم می کنیم. در نهایت شش مستطیل کوچک به دست می آید. مستطیلی که در وسط کادر مشاهده می کنید از تلاقی چهار خط تقسیم کننده به وجود آمده است که در چهار نقطه به هم می رسند. این چهار نقطه را نقاط طلایی می گویند، اگر سوژه اصلی در این چهار نقطه قرار گیرد جذابیت بیشتری پیدا می کند و چشم مخاطب آن را زیباتر می بیند.

به تصویر زیر توجه کنید:

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (5)

خطوطی که برای به دست آوردن نقاط طلایی کشیدیم بلااستفاده نیستند و در مواردی که سوژه ما در فرم خط قرار می گیرد بهتر است که روی این چهار خط ترکیب بندی شوند. برای مثال: فرم درخت یا خط افق آسمان.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (4)

اشتباهی که اغلب افراد مبتدی در عکاسی انجام می دهند این است که سعی دارند سوژه را در وسط کادر قرار دهند که با توجه به توضیحات بالا از جذابیت عکس می کاهد.

ترکیب بندی متقارن

همه ما با مفهوم‌ تقارن آشنا هستیم. تقارن تکرار طرفی از شکل در طرفی دیگر است. این تکرار ممکن است ذهن مخاطب را خسته کند و جذابیت و پویایی را از تصویر ما بگیرد ولی در مواردی می تواند جالب توجه باشد.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (3)

ترکیب بندی کادر در کادر

عناصری مثل پنجره، در یا طاق های قوسی در معماری سنتی وقتی در پیش زمینه قرار می گیرند خود کادری را می سازند و سوژه را از درون خود به نمایش می گذارند، به ابن شیوه کادر در کادر می گویند که باعث استحکام در ترکیب بندی عکس می شود.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (2)

ترکیب بندی با خطوط هدایت گر

خطوط هدایت گر به مخاطب در پیدا کردن سوژه اصلی در تصویر کمک می کند. این خطوط می تواند دیوار، مسیر یا هر خط دیگری باشد.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (1)

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید