آموزش عکاسی؛ ترکیب بندی در عکاسی (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

ترکیب بندی با الگو تکرار شونده

گاهی تکرار الگو ها که می تواند نرده های کنار خیابان‌ یا قوس ها در معماری یا هر چیز دیگری باشد باعث افزایش جذابیت تصویر و ترکیب بندی می شود زیرا چشم انسان را به دنبال خود می کشاند و ریتم جالبی ایجاد می کند.

ترکیب بندی در عکاسی.سایت نوجوان ها (3)

ترکیب بندی با اشغال کامل فضا

در این روش شما فضای تصویر خود را کاملا با سوژه پر می کنید که در بعضی از موارد مخصوصا عکاسی فرم کاربرد دارد چرا که باعث می شود توجه مخاطب منحصرا به سوژه مورد نظر جلب شود و عناصر اضافی حواس او را پرت نکند.

ترکیب بندی در عکاسی.سایت نوجوان ها (1)

ترکیب بندی با فضای منفی

ابتدا توضیح این مسئله ضرورت دارد که به چه فضایی منفی گفته می شود. به طور کلی فضایی که عناصر تصویر اشغال می کنند فضای مثبت و به فضای اطراف آن که خالی می ماند فضای منفی می گویند.

در اغلب سوژه ها و موقعیت ها باید فضای منفی را در کنار فضای مثبت حفظ کنید که ذهن مخاطب مشوش نشود و سادگی و جذابیت را در عکس شاهد باشیم. نسبت اشغال فضای منفی به فضای مثبت اغلب یک سوم به دو سوم یا دو سوم به یک سوم است. به بیانی ساده تر در بعضی از موارد فضای مثبت یک سوم از کادر را اشغال می کند و دو سوم متعلق به فضای منفی است و در مورد دیگر فضای مثبت دو سوم را از آن خود می کند و یک سوم باقی مانده متعلق به فضای منفی است. درباره قانون یک سوم در ابتدای بحث مفصل تر توضیح داده شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عکس های بازیگران ایرانی در جشن ملی سینمای ایران

ترکیب بندی در عکاسی.سایت نوجوان ها (2)

همان طور که دیدید توضیحاتی که در بخش انواع ترکیب بندی دادیم گاهی کاملا متضاد با یکدیگر بودند و این نکته به روشنی بیان می کند که چقدر صلاحدید عکاس در زمینه انتخاب کادر و انوع آن اهمیت دارد. این قضیه با تجربه و گاهی مراجعه به احساسات شخصی او به دست می آید. قوانین ترکیب بندی به هیچ وجه مستبدانه نیستند و فقط به عنوان راهنما در کنار عکاس می مانند و به او کمک می کنند که از لحاظ  بصری عکسی موفق ثبت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *