فورس پرسپکتیو در عکاسی

Forced perspective

فورس پرسپکتیو Forced perspective تکنیکی در عکاسی است که سعی دارد عناصری که در فاصله دوری نسبت به هم قرار دارند را در یک سطح و فاصله نشان بدهد که در واقع نوعی پرسپکتیو مصنوعی را القا می کند. با توجه به کلمه Force  که به معنای زور و اجبار است می توان به معنای آن پی برد.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

حال به مفهوم پرسپکتیو بپردازیم. ما وقتی از جهان پیرامون خود که سه بعدی است عکاسی می کنیم، در واقع مناظر سه بعدی را در یک تصویر دو بعدی خلاصه می کنیم که می تواند احساس عمق را ایجاد کند. وقتی به تصاویری که با تکنیک فورس پرسپکتیو گرفته می شوند نگاه می کنیم متوجه می شویم که این احساس عمق، مصنوعی است. حال اینکه در تصاویر معمولی که با عمق سر و کار دارند کاملا مطابق واقعیت است.

خلاقیت در عکاسی فورس پرسپکتیو

فورس پرسپکتیو هم مانند تمام تکنیک های دیگر در عکاسی زمینه ای برای بروز خلاقیت عکاس است. حتی شاید بیشتر از دیگر تکنیک ها بتوان در آن از خلاقیت کمک گرفت. نکته جالب تر این است که این تکنیک را می توان با دوربین های معمولی موبایل نیز پیاده کرد البته توجه به ظرافت های این تکنیک حائز اهمیت است.

اگر از دوربین عکاسی برای این تکنیک استفاده می کنید توجه داشته باشید که بهتر است عدد دیافراگم را بالا ببرید تا عمق میدان بیشتری در اختیار داشته باشید. به این شکل می توانید هم پیش زمینه و هم پس زمینه عکس خود را به صورت واضح در اختیار داشته باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جهان در حال غرق شدن

اکنون به تصاویر زیر دقت کنید تا با این تکنیک بیشتر آشنا شوید:

فورس پرسپکتیو

این تکنیک می تواند جلوه های بصری زیبایی ایجاد کنند که گاها فرا واقع گرا و تخیلی باشند. همین موضوع باعث می شود این تکنیک حالتی فانتزی و کمیک داشته باشد.

فورس پرسپکتیو

فورس پرسپکتیو

دلار

فورس پرسپکتیو

گاهی استفاده از مناظر طبیعی می تواند حالتی معنا گرا ایجاد کند.

ریل

فورس پرسپکتیو

یاسمین الهیاریان

 

3/5 - (3 امتیاز)

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • https://www nojavanha com/آموزش-عکاسی؛-فورس-پرسپکتیو/

1 thoughts on “فورس پرسپکتیو در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *