آموزش قدم به قدم کاشت سبزه‌ی هفت‌سین (۱)

درست کردن سبزه برای سفره هفت‌سین یکی از کارهایی است که این روزها همه سراغ آن می رویم. در سال های دورتر مردم بیشتر از عدس و گندم برای سبزه خود استفاده می کردند اما چندسالی است که ما علاوه بر گندم و عدس، ماش، ذرت، خاکشیر، هسته پرتقال و لیمو نیز سبز می کنیم که هرکدام زیبایی خاص خودشان را دارند.

برای درست کردن سبزه نوروز باید از چند روز قبل از تحویل سال آستین هایتان را بالا بزنید. البته هر بذر یا دانه ای به مدت زمانی مشخص برای سبز شدن نیاز دارد. برای همین ما در این مطلب به شما هرآنچه را لازم است درباره انواع بذرها و دانه ها و فوت و فن های درست کردن سبزه بدانید می گوییم.

کدام بذرها برای درست کردن سبزه مناسبند؟

اینکه از کدام بذر استفاده کنید به سلیقه شما و همچنین دسترسی تان به بذرها بستگی دارد. اگر دوست دارید سبزه ای بزرگ سبز کنید و یا چند ظرف سبزه داشته باشید پس مهم است سراغ بذری بروید که هزینه آن مقرون به صرفه باشد. دانه های لیمو یا پرتقال این روزها در همه خانه ها پیدا می شوند. پس اگر می خواهید بدون هزینه سبزه بکارید از این دانه ها استفاده کنید. البته این را بدانید که این دانه ها مدت زمان بیشتری نسبت به بذرها نیاز دارند تا جوانه بزنند. اگر از بذرهایی مانند عدس و گندم و ماش استفاده می کنید این نکته را فراموش نکنید که بذرهایتان حتما سالم و تازه باشند. اگر مدت زمانی طولانی است بذرها در خانه بوده اند دیگر سبز نمی شوند.

مراحل سبز کردن سبزه (برای همه دانه ها و بذرها)

مقدار بذری که خیس می کنید به سلیقه شما بستگی دارند اما اگر می خواهید یک سبزه معمولی اندازه همان هایی که این روزها در سطح شهر فروخته می شوند داشته باشید صدگرم بذر کافی است. پس در مرحله اول مقدار بذر را مشخص کنید. پس از آن بذرها را در ظرفی آب بریزید و اجازه بدهید ۲۴ساعت بمانند تا کامل خیس بخورند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی شال

اکنون بذرها را از آب درآورید و داخل یک پارچه مرطوب قرار بدهید. به این نکته دقت کنید که ظرفی که پارچه و بذر را در آن گذاشته اید نباید از آب پر باشد. فقط لازم است پارچه مرطوب باشد. برای حفظ رطوبت پارچه هرروز مقداری آب روی پارچه بریزید. پارچه، از اینکه بذرها نور بخورند جلوگیری می کند. اگر پارچه خشک شود بذرها آسیب می بینند و سبز نمی شوند.

پس از چند روز بذرها جوانه می زنند. اکنون آنها را از دستمال بیرون بیاورید و داخل ظرفی که دوست دارید بریزید. بذرها را با دستتان مرتب کنید تا سطح آن صاف و یکدست شود. کمی آب داخل بشقاب بریزید و پارچه خیس را مجدد برای ۲۴ساعت دیگر روی بذرها قرار بدهید.

پس از گذشتن این ۲۴ ساعت، پارچه را بردارید و ظرفتان را مقابل نور و آفتاب قرار دهید تا بذرها رشد کنند. حواستان باشد مرتب به بذرها آب بدهید. البته این آب دادن باید در این حد باشد که ظرف خشک نماند چون آب دادن بیش از اندازه هم موجب می شود سبزه خراب شود.

اگر می خواهید سبزه‌تان تا پایان نوروز و روز سیزدهم سرحال و سالم بماند باید کاری کنید که سرعت رشد آن کم باشد. پس آن را در جایی خنک قرار بدهید تا روند رشد کاهش یابد.

سبزه ها پس از اینکه مقداری رشد می کنند نامرتب می شوند. برای اینکه سبزه تان ظاهر مرتبی داشته باشد می توانید با یک قیچی نوک تیز آن را هرس کنید.

آموزش درست کردن سبزه گندم

آموزش درست کردن سبزه گندم

سبزه گندم یکی از پرطرفدارترین انواع سبزه است. برای اینکه گندم سبز کنید مقدار دلخواه از گندم را به مدت دو شب خیس کنید. در این مدت چندبار آب آن را عوض کنید که ترش و خراب نشود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی برگ های سیمانی

پس از اینکه جوانه های کوچک خودشان را نشان دادند، بذرها را میان دستمال نخی مرطوب بگذارید و منتظر بمانید تا از میان بذرها جوانه های سبز بیرون بیایند. فراموش نکنید که دستمال را مرتب خیس کنید.

بعد از آنکه جوانه ها آماده انتقال به ظرف اصلی شدند، مقداری ماسه تمیز کف ظرفتان بریزید و بعد جوانه ها را آرام و مرتب روی ماسه ها بریزید. در این مرحله لازم است روزی دوبار آب روی بذرها اسپری کنید.

اگر حواستان نبود و ظرف را از آب پر کردید آرام و بااحتیاط ظرف را کج کنید تا آب اضافه خالی شود. اگر آب زیادی در ظرف بماند ریشه سبزه می گندد.

آموزش درست کردن سبزه عدس

آموزش کاشت سبزه عدس

سبزه عدس نیز یکی از سبزه های زیباست اما مدت زمان بیشتری برای به ثمرنشستن نیاز دارد. برای اینکه سبزه عدس داشته باشید باید یک ده روز پیش از سال نو دست به کار شوید. مقداری عدس در ظرف بریزید و ظرف را از آب پر کنید؛ به اندازه ای که آب روی عدس ها را بگیرد. اجازه بدهید عدس ها ۲روز در همین وضعیت و در دمای معمولی اتاق بمانند.

پس از آن آب عدس را خالی کنید و برای خیس نگه داشتن آن از اسپری آب استفاده کنید (در این مرحله نباید عدس ها در آب شناور باشند). این نکته را فراموش نکنید که عدس آب را به خود جذب می کند. بنابراین لازم است چندین مرتبه در طول روز به ظرفتان سر بزنید و اگر عدس ها خشک شده بودند آب روی آنها اسپری کنید.
پس از سه روز عدس ها را لای دستمال پارچه ای مرطوب قرار بدهید و نزدیک پنجره بگذارید تا دمای محیط آن معتدل باشد. علاوه بر اینکه مرتب بررسی می کنید که دستمال مرطوب بماند، باید هر روز عدس را آبکشی کنید. به این شکل که داخل ظرفش را آب بریزید و بعد ظرف را کج کنید و آرام آب را خالی کنید. در هر مرتبه آبکشی سه بار این کار را انجام بدهید. سپس دستمال مرطوب را مجدد روی عدس ها بگذارید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
12 عادت که از بدترین‌ها برای سلامت روانی شما هستند!

پس از چند روز عدس ها جوانه می زنند. اکنون باید آن را در ظرف اصلی تان قرار بدهید. با مشاهده جوانه های سبز، دستمال را به طور کل از روی بذرها بردارید و اجازه بدهید در برابر نور قرار بگیرند تا رشد کنند. البته آبکشی کردن عدس همچنان ادامه دارد. فراموش نکنید که آب سبزه را هرروز عوض کنید.

آموزش درست کردن سبزه خاکشیر

اگر دوست دارید یکی از آن سبزه های سفالی داشته باشید پس باید سراغ سبزه خاکشیر بروید که ظریف و زیباست. بنابراین دست به کار شوید و مقداری خاکشیر را به مدت ۲۴ساعت در آب خیس کنید تا لعاب بیندازند.

سطح ظرف سفالی مورد نظرتان را با پارچه تنظیف یا جوراب زنانه نازک بپوشانید. سپس پارچه (یا جوراب) ‌را خیس کنید و بذرهای خاکشیر را روی سطح خیس پارچه و سفال بکشید. دقت کنید که همه جای سفال با بذر پر شود. اکنون سفال را از آب پر کنید. بذرها، رطوبت مورد نیاز را از آب داخل سفال به دست می آورند. با این حال مرتب به بذرها با اسپری آبرسانی کنید. این کار را تا سبزشدن کامل سبزه‌تان ادامه بدهید.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *