آموزش قدم به قدم کاشت سبزه‌ی هفت‌سین (۳)

سبزه کوزه ای یکی از سبزه های پرطرفدار است. شاید فکر کنید درست کردن این نوع سبزه ها در خانه کار دشواری باشد اما در این مطلب به شما یاد می دهیم چطور یکی از این سبزه های زیبا برای خودتان درست کنید.

آموزش کاشت سبزه کوزه‏ ای با بذر شاهی

آموزش کاشت سبزه کوزه ای

ابتدا کوزه ای را که انتخاب کرده اید از آب پر کنید. بگذارید کوزه به مدت یک شبانه روز بماند تا دیواره ها کاملا خیس شود. پس از آن، جورابی نایلونی روی کوزه تان بکشید.

بذر شاهی را هم به مقدار نیاز و به مدت ۲۴ساعت خیس کنید. سپس آن را با دست روی سطح جوراب بکشید به طوری که تمام سطح جوراب (سطح کوزه) با بذرها پوشانده شوند. چون بذر حالت ژله ای پیدا کرده است به راحتی به جوراب خواهد چسبید.

فراموش نکنید که آب داخل کوزه را مرتب چک کنید تا همیشه پر باشد. چون بخشی از آب، روزانه تبخیر می شود.

پس از چند روز بذرها به کمک آبی که از جداره کوزه به آنها می رسد جوانه می زنند. اکنون کوزه را در مکانی بگذارید که نور به آن بتابد. حواستان باشد کوزه را بچرخانید تا همه جای آن نور بخورد.

نکاتی مهم برای کاشت سبزه کوزه ای و سبزه های دیگر

۱. ظرف های مناسب برای سبزه سبز کردن ظرف های چینی و سفالی هستند. اگر این ظرف ها را در دسترس نداشتید می توانید از ظرف پلاستیکی استفاده کنید اما فراموش نکنید ظرف های پلاستیکی باعث می شوند سبزه بدبو شود، برای همین مراقبت از سبزه کمی حساس‌تر و سخت‌تر می شود. ظرف فلزی نیز گزینه مناسبی برای سبزه سبزکردن نیست.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا می دانستید 120 سال زنده باشی یعنی چه؟

۲. به سبزه بیش از حد نیاز آب ندهید. آبیاری زیاد باعث می شود سبز بو بگیرد و در نهایت بگندد. فقط ظرف سبزه کوزه ای همیشه باید پر از آب باشد.

۳. بذرهایتان را حتما ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت دو یا سه مرتبه آب آنها را عوض کنید. منظور از خیس کردن این است که تمام بذرها در آب غوطه‌ور شوند.

۴. به اندازه ظرفتان توجه کنید تا بدانید چه مقدار بذر باید خیس کنید.

۵. اگر برایتان ممکن است، از اسپری های آب برای آبیاری سبزه استفاده کنید.

۶. فراموش نکنید پس از اینکه جوانه ها را دیدید حتما ظرفتان را مقابل نور و آفتاب قرار بدهید. اما اگر می خواهید رشد سبزه کمتر شود می توانید ظرفتان را در جایی کم نورتر و خنک نگهداری کنید.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *