,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

محمدامین خوانساری:

اگر به سراغ قرآن که کلام خداوند هم است، برویم، این معانی مختلف از عدالت را میتوانیم ببینیم. به بعضی از این آیه ها و نشانه های خداوند در قرآن نگاهی بیندازیم.

خداوند تمام آفرینش در جهان هستی را بر مبنای هدف آفریده است"ما این آسمان و زمین و آنچه را که میان آنهاست به باطل نیافریده‌ایم. (ص: ۲۷) و یا اینکه آمده است که؛.

"ما این آسمان‌ها و زمین و آنچه را میان‌ آنهاست‌ به بازیچه نیافریده‌ایم؛ اگر خـواستار بـازیچه‌ای مـی‌بودیم خود آن را می‌آفریدیم، اگر خواسته بودیم. (انبیاء: ۱۶و۱۷)؛"

در سوره حجرات خداوند گفته است که همه انسان ها از هر نژاد و جنس و رنگی مساوی هستند.
"ای‌ مردم‌، ما شما را از نری و ماده‌ای بیافریدیم و شما را جماعت‌ها و قبیله‌ها کردیم تا یکدیگر را بشناسید. هر آینه گرامی‌ترین شما نزد خدا، پرهیزگارترین شماست. خدا دانـا و کـاردان است. (حجرات: ۱۳)؛"
و در آیه ای دیگر آمده است که خداوند هیچ‌ عملی‌ را هرچند خیلی ناچیز و کوچک باشد از هیچ کس ضایع نمی‌کند:
" پروردگارشان دعایشان را اجابت‌ فـرمود‌ کـه: من‌ کار هیچ کارگزاری را از شما، چه زن و چه مرد ـ همه از یکدیگرید ـ ناچیز نمی‌سازم. (آل‌عمران: ۱۹۵)؛"
دوستان من!
اگر کلام خداوند در قرآن را به خوبی بخوانیم و بشنویم و بفهمیم، زندگی آسوده و آرامی خواهیم داشت و به پرسش های زندگی مان به جوابی مناسب دست خواهیم پیدا کرد.
ما انـسان ها پس از آنکه بفهمیم که خداوند عادل است و میان بندگانش تبعیض و ظلم ندارد، و درک کند که  آنچه از تفاوت‌ها و نقص‌ها که در دنیا به لحاظ به ظاهری‌ چشم‌ می‌خورند ناشی از اختلاف در قابلیت های فردی انسان ها است. انسان هر چقدر  تواناییهایش بیشتر و بامش بزرگ تر و جیبش پر پول تر باشد، مسئولیت هایش نسبت به انسان های دیگر هم بیشتر است و اگر کم کاری کند، باید پاسخگوی خداوند و بندگان خداوند هم باشد. خداوند در آیاتی از قرآن اشاره میکند که آدمیزاد اگر حکمت تفاوت هایی که میان شان هست را میدانست هیچ گاه ارزو نمی کرد که چیزهایی که خداوند به بعضی داده است را به شما هم بدهد. به آیه ۳۲ سوره نسا نگاهی بیندازید و کمی درباره آنچه گفتیم فکر کنید.

به این دقت داشته باشید که وقتی خداوند را عادل بدانیم. سختی های زندگی حکمتی دارند و همچون امتحانی هستند برای انسان تا به رتبه های بالاتر زندگی برسد. هرچه امتحان بیشتر و نمره قبولی بهتر، رتبه بالاتر زندگی حقیقی را کسب میکنیم.
همچنین ما اگر خداوند را عادل بدانیم، مطمئن هستیم که او توانایی های ما را لحاظ کرده و بعد از آن به ما احکام دین را گفته است. پس نگوییم که این نماز و روزه خواندن سخت است! چون که خالقی که عادل است ، انسان را به سختی نمی اندازد.خداوند هیچ کسی را جز به اندازه طاقتش مکلف نمی کند. این را خودش در قرآن گفته است به سوره بقره آیه ۲۸۶ نگاهی بیندازید. 
خداوند در قرآن بارها گفته است که برایتان در دین هیچ سختی و امرطاقت فرسایی قرار نداده ام (حج۷۸) ما باید همت و توانایی هایمان را بیشتر کنیم. او خالق انسان است و میداند که ظرفیت انسان خیلی بیشتر از آنچیزی است که خود انسان فکر میکند. هرچقدر که توانایی هایمان را بیشتر کنیم، خداوند هم پاداش بیشتری به ما میدهد و هرچقدر که از استعدادهایمان کمتر بهره ببریم، مسئولیت مان بیشتر است.
به امید اینکه بتوانیم وقتی برای فکر کردن درباره هستی، خالق هستی، آفرینش خودمان داشته باشیم و یاد بگیریم!

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید