آیا شارژ اتوماتیک گوشی‌های همراه ممکن می‌شود؟

شارژ اتوماتیک گوشی‌ (2)محققان دانشگاه “وندربیلت” یک ماده فوق نازک را تولید کرده‌اند که می‌تواند از حرکت‌های روزمره انسان مانند خم شدن آرنج،انرژی برق تولید کند.

این ماده می‌تواند راه را برای تولید لباس‌هایی که تلفن‌های همراه را شارژ کرده یا مانند یک صفحه “ال‌.سی‌.دی” روشن می‌شوند باز ‌کند.

این سیستم با لایه‌های کوچکی از فسفر سیاه که هر کدام فقط به ضخامت چند اتم هستند، ساخته شده است.

وقتی این ماده خم یا فشرده شود، یک بار الکتریکی کوچک تولید می‌شود و نازکی آن به این معنی است که می‌تواند از کوچک ترین حرکاتی که ممکن است در فعالیت‌های روزمره انجام شود، انرژی برق ایجاد کند.

برای این که این دستگاه عمل کند، نیازی به حرکات تند و شدید نیست زیرا این دستگاه حتی از راه رفتن یا ایستادن نیز انرژی برق ایجاد می‌کند.

شارژ اتوماتیک گوشی‌ (1)“کری پینت”، مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: ” روش ما در مقایسه با رویکردهای دیگری که برای تولید انرژی از حرکات انسان ساخته شده، دارای دو مزیت اساسی است. یکی این که این مواد در مقیاس اتم به اندازه کافی نازک و کوچک هستند که بدون این که بر روی ظاهر پارچه تاثیر بگذارند یا این که احساس شوند می‌توانند در پارچه‌ها تعبیه شوند و هم چنین می‌توانند انرژی را از حرکت‌هایی کم تر از 10 هرتز(کوچک ترین حرکات انسان) استخراج کنند.

این در حالی است که سیستم‌های مشابه تنها با فرکانس‌های بیش از 100 هرتز کار می‌کنند.

این ماده می‌تواند 430 میکرووات برق بر متر مربع تولید کند و جریان ثابت را از طریق حرکت‌های بسیار آهسته، تا 0.01 هرتز حفظ کند. گفته می‌شود که این دستگاه توانایی تولید ولتاژ نسبتا کم در مقیاس میلی ولت را دارد.

این تحقیق در مجله ACS Energy Letters منتشر شده است.

ایسنا

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهایی برای راه اندازی یک استارتاپ موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *