۱۵ ترفند ساده باهوش تر شدن!

تکنیک های باهوش تر شدن

آیا در حفظ کردن اعداد مشکل دارید؟ ممکن است نتوانید به خاطر بیاورید شب گذشته چه غذایی خوردید. آیا در حفظ کلمات طولانی مشکل دارید؟ اگر مشکل‌هایی از این قبیل دارید ، این مطلب را بخوانید. در این مطلب سعی کرده‌ایم آسان‌ترین ترفندهای باهوش تر شدن را به شما آموزش دهیم. موارد ذکر شده از جمله آسان ترین راه های باهوش شدن هستند.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

تکنیک های باهوش شدن

آیا می‌توانید در طول زندگی خود باهوش‌تر شوید؟ خوب، مطمئناً می‌توانید اطلاعات و تجربیات بیشتری کسب کنید و به دنبال تجربیات متنوع‌تری باشید. همچنین می‌توانید شیوه‌های جدیدی را اتخاذ کنید که ممکن است به شما کمک کند سریع‌تر یاد بگیرید.

گفتنی است، تقویت هوش بدون تلاش انجام نمی شود. سبک زندگی ما باید بتواند از رشد مغز حمایت کند .غذایی که می‌خورید و میزان مراقبت شما از خودتان، در توانایی شما برای باهوش شدن نقش دارند. در ادامه می‌توانید با ترفندهای باهوش تر شدن و راهکارهای مناسب برای رسیدن به این هدف آشنا شوید.

t 15 ترفند ساده باهوش تر شدن!

انواع مختلف هوش

در جدول زیر، انواع مختلفی از هوش وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از ترفندهای باهوش تر شدن، آن‌ها را توسعه دهید. همچنین می‌توانید روی توسعه هوش خود در زمینه‌های دیگر نیز کار کنید.

انواع هوش

توضیحات
هوش زبانی

نوشتن و استفاده از کلمات برای بیان خود، خواندن، صحبت کردن، و دستور زبان، بازی‌های رومیزی که به دانش کلمات بستگی دارد

هوش عددی

 

استعداد ریاضیات و پازل، استفاده از منطق و دلیل برای حل مشکلات و الگوسازی و احتمال
هوش جنبشی فعالیت بدنی که نیاز به هماهنگی دارد، کنترل عالی بر بدن
هوش موسیقی اجرای آهنگ‌های موسیقی و مطابقت با آهنگ‌های خاص، حس ریتم عالی و خلاق با صدا برای ایجاد ضرب
هوش بین فردی ارتباط دهنده‌های عالی، در محیط‌های مشارکتی رشد می‌کند، با مذاکره راحت است و می‌تواند نشانه‌های اجتماعی را بخواند
هوش درون فردی ترجیح می‌دهد به تنهایی کار کند، احساسات را به خوبی پردازش می‌کند، از طریق خود اندیشی یاد می‌گیرد
هوش فضایی به طراحی چشم دارد، در طراحی و نقاشی عالی است، با سرنخ های بصری بهتر یاد می گیرد
هوش طبیعت گرایانه محیط طبیعی را به خوبی درک می‌کند، در موضوعاتی مانند زیست شناسی و جغرافیا پیشرفت می‌کند، در مورد طبیعت کنجکاو است

وقتی از خواب بیدار می شوید گیاه رُزماری را بو کنید

متخصصان به این نتیجه رسیدند که گیاه رُزماری روی هوش انسان تاثیر می‌گذارد. گروهی از محققان در سال 2003 از 144 داوطلب خواستند در یک سری امتحانات و تست‌های هوش شرکت کنند. در اتاق این گروه گیاهان رُزماری گذاشتند.

گروهی دیگر این تست‌ها را انجام دادند ولی در اتاق گروه دوم گیاه رُزماری وجود نداشته است. گروهی که گیاه رُزماری را در کنارشان داشتند هوشیارتر از گروه دوم بودند. به همین علت، بو کردن رزماری یکی از راهکارهای باهوش شدن است.

سریع ترین راه های باهوش شدن

آدامس بجوید

در سال 2002 محققان به این نتیجه رسیدند که آدامس جویدن و حفظ کلمات طولانی با هم رابطه مستقیم دارند و فردی که آدامس می‌جود نسبت به کسی که در دهان چیزی ندارد، ذهنی فعال‌تر دارد. جویدن آدامس باعث می‌شود قلب تندتر بزند و این سرعت، باعث سرعت بخشیدن به عملکرد قسمتی از مغز شود که هیپوکمپس نام دارد. این قسمت از مغز انسلولین آزاد می‌کند تا بدن برای دریافت غذا آماده شود. بنابراین آدامس جویدن نیز به عنوان یکی از ترفندهای باهوش تر شدن شناخته شده است.

برای باهوش تر شدن چه بخوریم؟

برای داشتن مغزی جوان و سالم باید غذایی مناسب میل کنید. غذاهایی که آنتی اکسیدان دارند برای بدن مفیدند. برخی از میوه‌ها و سبزیجات با آنتی اکسیدان بالا شامل توت فرنگی، سیب، موز، سبزیجات با رنگ سبز تیره، سیر و هویج هستند.

ماده مغذی دیگر برای تقویت ذهن امگا 3 است. اگر قسمتی از مغز با مشکل مواجه شود یا آسیب ببیند این ماده باعث ترمیم قسمت آسیب دیده می شود. امگا 3 در ماهی و خشکبار به وفور وجود دارد.

 • چربی‌های امگا 3اجزای اصلی ساختار مغز هستند. منابع غنی عبارتند از: ماهی چرب، صدف، جلبک دریایی، کتان، آووکادو، آجیل و خشکبار.
 • منابع غنی فلاونوئیدها شامل انواع توت‌ها، چای، کاکائو، سویا و دانه‌ها هستند.
 • ویتامین K در بقای سلول‌های مغز و عملکرد شناختی نقش دارد. این ویتامینعمدتاً در سبزی‌های برگ‌دار اعم ا کلم پیچ و اسفناج یافت می‌شود.

بازی های فکری

بازی‌های فکری نیز از دیگر ترفندهای باهوش تر شدن است که باعث تقویت حافظه می‌شود. اگر می‌خواهید حافظه‌ای قوی داشته باشید در سایت‌های تقویت حافظه ثبت نام کنید. برخی از این سایت‌ها روزانه به شما مطلب ارائه می‌دهند و می‌توانید از بازی‌ها و مطالب آن‌ها بهره ببرید.

به طور منظم ورزش کنید

فعالیت بدنی از جمله تمرینات باهوش شدن و یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عملکرد مغز است. ورزش سبک باعث افزایش فعالیت در هیپوکامپ می‌شود که در حافظه نقش دارد. همچنین ارتباط بین هیپوکامپ و سایر نواحی مغز که حافظه را تنظیم می‌کنند، تقویت می‌شود.

ورزش همچنین باعث افزایش حجم هیپوکامپ می‌شود. علاوه بر آن، فعالیت هوازی باعث رشد نورون‌ها می‌شود که ساختار و عملکرد مغز را تقویت می‌کند. برخی از ورزش‌های مناسب برای همه افراد شامل موارد زیر است.

 • پیاده روی
 • یوگا
 • ورزش‌های هوازی

خواب کافی داشته باشید

شاید برای شما جالب باشد که خوابیدن نیز از ترفندهای باهوش تر شدن است، البته خواب کافی. وقتی می‌خوابید، مغزتان خاطراتی را که در طول روز ایجاد کرده‌اید، تثبیت می‌کند. همچنین توانایی مغز شما را برای یادگیری اطلاعات جدید هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، افزایش می‌دهد. به همین علت کم خوابی، باعث بروز مشکل در یادگیری و حافظه می‌شود.

مدیتیشن

تمرین مدیتیشن نیز از دیگر روش های باهوش شدن است. انجام مدیتیشن باعث افزایش و بهبود موارد زیر در افراد می‌شود.

 • توجه
 • توانایی تشخیص
 • افزایش حافظه
 • بهبود اضطراب و خلق و خو

قهوه بنوشید

آدنوزین یک ماده شیمیایی مغز است که ترشح مواد محرک در مغز را متوقف می‌کند. با این حال، کافئین موجود در قهوه، باعث مسدود شدن آدنوزین در مغز می‌شود. به همین علت، مصرف کافئین موجب افزایش انرژی افراد و تقویت یادگیری و عملکرد ذهنی افراد می‌شود

با مصرف قهوه که یکی از ترفندهای باهوش تر شدن است، میزان تمرکز شما افزایش یافته و بهتر می‌توانید اطلاعات جدید دریافت کنید.  البته بهتر است قهوه را در حد اعتدال مصرف کنید. زیرا نوشیدن بیش از حد قهوه، باعث افزایش اضطراب می‌شود.

ساز بزنید

نواختن ساز یک راه سرگرم کننده و خلاقانه برای تقویت هوش است. نواختن ساز شامل مهارت‌های زیر است.

 • ادراک شنیداری
 • هماهنگی فیزیکی
 • حافظه
 • تشخیص الگو

مطالعه کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که مطالعه نیز از جمله تمرینات باهوش شدن است. مطالعه می‌تواند شما را با موضوعاتی جدیدی آشنا کند و باعث افزایش دایره لغات شما می‌شود. همین موضوع باعث تحریک مسیرهای عصبی و بهبود سلامت مغز می‌شود. فرقی ندارد که این کتاب در موبایل شما باشد یا در قفسه کتابخانه.

به یادگیری ادامه دهید

یکی از ترفندهای باهوش تر شدن این است که به صورت مداوم در حال یادگیری باشید. برای این هدف، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 • به پادکست‌ها گوش دهید
 • در سمینارها و کارگاه‌های آموزشی شرکت کنید
 • سراغ سرگرمی‌های جدید بروید
 • یک زبان جدید یاد بگیرید
 • درباره موضوعات جدید مطالعه کنید

معاشرت کنید

از آنجایی که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند، برقراری ارتباط اجتماعی ممکن است آمادگی ذهنی شما را نیز افزایش دهد.  اگر ملاقات با افراد جدید یا ایجاد روابط برایتان دشوار است، موارد زیر برای شما بسیار مفید است.

 • در انجام کارها داوطلب شوید
 • در کلاس‌های ورزشی و باشگاه شرکت کنید
 • دوباره با دوستان قدیمی ارتباط برقرار کنید

تمرینات باهوش تر شدن

زمان استفاده از موبایل را کاهش دهید

اگر می‌خواهید هر روز باهوش تر شوید، با پیگیری زمان استفاده از موبایل توجه کنید. مطالعات نشان داده است که استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند برای عملکرد شناختی مضر است. سعی کنید از یک برنامه برای تنظیم محدودیت‌های زمان استفاده از موبایل استفاده کنید.هم چنین می‌توانید برنامه‌های غیرضروری را از گوشی خود حذف کنید یا برای مثال عادات روزانه به جای استفاده از تلفن همراه برای خود ایجاد کنید.

بازی‌های ویدیویی مفید انجام دهید

انجام بازی‌های ویدئویی در حد اعتدال نیز از جمله راه های باهوش شدن هستند. بازی‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا مهارت‌های تصمیم گیری را توسعه دهند و تمرکز خود را بهبود بخشند. بازی‌های آموزشی زیادی وجود دارد که به افراد مهارت‌هایی مانند ریاضیات و زبان شناسی را آموزش می‌دهد.

تفکر خلاق داشته باشید

به خودتان اجازه دهید رویاپردازی کنید و خلاقانه فکر کنید. این کار می‌تواند به پردازش اطلاعات و ارتباط ایده‌ها کمک کند. این یکی از روش های باهوش شدن است. وقتی ذهن خود را آرام می‌کنیم و به خود اجازه می‌دهیم خلاقانه فکر کنیم، می‌تواند مغز ما را تحریک کند تا چیزها را به وضوح به خاطر بسپارد.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که باهوش بودن به معنای دانستن بیشتر از همه افراد اطرافتان نیست. هوش یعنی کشف چیزهای جدید و حل مشکلات به محض بروز آن‌ها. همانطور که سعی می‌کنید با ترفندهای باهوش تر شدن، هوش خود را افزایش دهید؛ نقاط قوت خود را نیز به خاطر بسپارید. شما در حال حاضر باهوش هستید. ممکن است بخواهید هوش خود را در زمینه‌های دیگر گسترش دهید. راهکارهای باهوش شدن را انجام دهید و به هر پیشرفتی که می‌کنید افتخار کنید.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مراسم شب یلدا در افغانستان چگونه برگزار می شود؟

1 thoughts on “۱۵ ترفند ساده باهوش تر شدن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *