ابداع حسگری که استرس را کاهش می‌دهد

حسگر.سایت نوجوان ها (1)یک شرکت انگلیسی، نوعی حسگر پوشیدنی ابداع کرده است که با بررسی الگوهای تنفسی کاربر، به کاهش سطح استرس و خونسرد ماندن او کمک می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، در میان اختراعات جدید، شاهد ابداع فناوری‌هایی هستیم که به شکل اپلیکیشن‌ها و ساعت‌های هوشمند ظاهر می‌شوند و ورزش‌هایی را برای کاهش استرس پیشنهاد می‌دهند.

اکنون، شرکت انگلیسی "تینی‌لوجیکز" (Tinylogics) که سازنده فناوری‌های پزشکی است، ادعا می‌کند پلتفرم ساخت این شرکت موسوم به " FOCI" می‌تواند استرس را کاهش دهد. این ابزار، یک حسگر پوشیدنی بی‌سیم مجهز به یادگیری ماشینی است که ابعاد یک هندزفری را دارد و دور مچ دست بسته می‌شود. FOCI، الگوهای تنفسی کاربر را از روی حرکات دیافراگم او ردیابی می‌کند.

مبنای ساخت این ابزار، پژوهشی است که نشان می‌دهد هر یک از حالت‌های گوناگون شناختی، الگوهای تنفسی منحصر به فردی دارند. ترکیب یادگیری ماشینی، به FOCI این امکان را می‌دهد که برای بررسی صدا و ارزیابی دقیق‌تر حالت شناختی کاربر، الگوهای تنفسی او را یاد بگیرد. هنگامی که FOCI تشخیص دهد که کاربر، به تمرکز دوباره نیاز دارد، لرزش خفیفی به بدن او وارد می‌کند و اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده، میزان تمرکز را با رنگ‌های گوناگونی نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این ابزار، تلفن همراه باید روشن باشد و ممکن است بررسی تلفن همراه، تمرکز کاربر را از بین ببرد. این اپلیکیشن، برای مشخص کردن تمرکز و یا احساس خونسردی، از رنگ زرد و برای عدم تمرکز از رنگ خاکستری استفاده می‌کند.

حسگر.سایت نوجوان ها (2)

در بررسی صورت گرفته روی FOCI، اپلیکیشن این ابزار، پس از یک دوره یادگیری چند روزه توانست حالت‌های شناختی کاربران را تشخیص دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تولید رنگی که محیط را خنک می‌کند!

با این که FOCI می‌تواند برای مدیریت استرس کارآمد باشد، شواهد کمی از میزان تاثیر آن وجود دارد. اگر پژوهش‌ها بتواند کارآیی ردیابی حالت‌های شناختی را ثابت کنند،  FOCI، به ابزاری برای استفاده پژوهشگران و پزشکان متخصص سلامت ذهنی تبدیل خواهد شد.

معرفی مشاور روانشناسی نشریه و نحوه طرح پرسش از ایشان

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *