, ,
,

رژ لبمی خواهیم تاثیرات منفی رژلب ها را روی اطفال بدانیم این گونه لوازم آرایشی می توانند تاثیرات منفی زیادی روی هوش و حافظه و یادگیری آن ها بگذارند بهتر است از مصرف آن ها پیش گیری کنید.

کمتر خانمی باور می‌کند که پشت چهره پر زرق و برق لوازم آرایش، چنین عوارض خطرناکی کمین کرده باشد، اما متاسفانه همین طور است و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد بر این موضوع، صحه می‌گذارد.

دکتر محمد حسین مصدق با بیان این که پوست انسان ارگانی زنده است که قابلیت جذب دارد، گفت: «این عضو به راحتی می‌تواند ترکیبات مورد استفاده را وارد گردش خون کند. از آن جا که ترکیبات فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیراستاندارد و غیرمجاز بیش از مقدار مجاز است و از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند، مصرف آن ها عوافب و عوارض شدید و گاهی غیر قابل جبران برجای می‌گذارد.» وی سرب را به‌عنوان یکی از مصادیق این ادعا برشمرد و تصریح کرد: «بیش از نیمی از رژ لب‌ها حاوی سرب هستند که این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک‌ها بیش تر است. آلودگی سرب در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری و ایجاد اختلالات رفتاری در افراد می‌شود.»

مصدق با تاکید بر این که مصرف مقادیر سمی سرب، باعث کاهش بهره هوشی به‌خصوص در کودکان نیز می‌شود، خاطرنشان کرد: «این ماده پرخاشگری را در افراد افزایش می‌دهد. هم چنین دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی مانند مواد محافظی، ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطانی به‌ویژه سرطان سینه دارند  و ترکیب آلومینیوم نیز متهم به سرطان سینه است.»

وی در پایان به ارائه یک راهکار به‌ منظور کاهش عوارض لوازم آرایش پراخت و گفت: «به هیچ‌وجه از فرآورده‌های توزیع شده خارج از کانال سازمان غذا و دارو استفاده نشود و حساسیت و ملاحظاتی که در مورد سلامت غذا وجود دارد، باید در مورد مصرف  لوازم آرایشی و بهداشتی هم وجود داشته باشد.

hidoctor.ir

Tags:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟