احترام پاکستان به نوجوان قهرمان

پس از اینکه اعتزاز حسن جان خود را داد تا جان همکلاسی های خود را نجات دهد، پاکستانی ها از وی به عنوان شهید و قهرمان ملی تقدیر می کنند.

Untitled

اعتزاز حسن 14 ساله، پسربچه پاکستانی که خودش را قربانی کرد تا همکلاسی های خود را از دست یک بمب گذار انتحاری نجات دهد.

مجاهد علی پدر اعتزاز که یک کارگر در خاورمیانه است، گفت: «من خوشبخت هستم که پسری داشتم که اینگونه خود را قربانی کرد.»

اوگفت: «من برای عزای مرگ پسرم به اینجا نیامده ام؛ بلکه، من افتخار می کنم. پسرم بسیاری از مادران را از غم و اندوه نجات داد. من پدر یک شهید هستم و اگر نیاز باشد، حتی آماده هستم تا پسر دومم مجتبی رو هم برای کشور فدا کنم.»

چهره های مذهبی و سیاسی کشور قربانی شدن وی را یک اقدام شجاعانه نامیده اند.

ناصر خان دورانی بازرس کل پلیس درخواست کرد که اعتزاز به خاطر شجاعت و بی باکی بالاترین جایزه مدنی را پس از مرگ دریافت کند.

محمد نواز شریف نخست وزیر نیز به ممنون حسن رئیس جمهور توصیه کرده است که ستاره شجاعت برای شهید اعتزاز تایید شود. در این بیانیه آمده است اقدام شجاعانه شهید اعتزاز جان صدها دانش آموز را نجات داد و نمونه تمام عیار شجاعت و وطن پرستی بود.

خبرگزاری فرانسه 13 ژانویه گزارش داد که مسئولین تصمیم گرفته اند که نام مدرسه پسرانه و یک استادیوم آینده در هنگو را به نام وی نامگذاری کنند.

یک قهرمان واقعی

اعتزاز، دانش آموز کلاس نهم دبیرستان دولتی ابراهیمزی منطقه هنگو در 6 ژانویه جان خود را روبروی مدرسه اش از دست داد. او کوشید تا جلو بمب گذاری را بگیرد که می خواست وارد مدرسه شود تا کودکانی را هدف قرار دهد که برای مراسم صبحگاهی در چمن مدرسه جمع شده بودند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آمار قبولی ها در کنکور سراسری 94

برادرش مجتبی حسن گفت که اعتزاز دیر رسید و منتظر بود تا مراسم صبحگاه تمام شود تا وارد مدرسه شود. افتخار احمد افسر پلیس منطقه گفت که حادثه زمانی رخ می دهد که بمب گذار به اعتزاز و یک دانش آموز دیگر نزدیک می شود و از آنها می پرسد برای وارد شدن به مدرسه باید چه کار کرد.

اعتزاز شک می کند که این مرد چاشنی همراه خود دارد و او را دنبال می کند و بمب گذار تلاش می کند فرار کند. افتخار گفت که مرد بمب خود را منفجر می کند و اعتزاز را می کشد. افتخار گفت که در حدود 2,000 دانش آموز در مراسم صبحگاه حضور داشته اند لذا یک بمب گذاری موفق می توانست وحشتناک باشد.

مجتبی گفت: «من به برادرم افتخار می کنم؛ او کاری کرد که کمتر کسی می تواند انجام دهد. او افتخار خانواده من و کل ملت پشتون است.»

این قربانی شدن هدر نخواهد رفت

آنهایی که اعتزاز را می شناختند از اینکه او جانش را بخاطر دیگران داده است تعجب نمی کنند.

حبیب علی معلم اعتزاز او را دوست همه و یک پسر دوست داشتنی معرفی کرد که به همه احترام می گذاشت. علی گفت که او یک انسان افتاده، مودب و خوش قلب بود.

لعل باز مدیر دبیرستان دولتی ابراهیمزی گفت که مرگ او شوک آور بود، اما قربانی شدنش بی مثال است.

او گفت: «اعتزاز باعث افتخار والدین و هم مدرسه ای های خودش شد. ما می خواستیم او پیشرفت کند اما اکنون او بیش از آنچه که ما فکر می کردیم بدست آورده است. او بدون شک یک قهرمان ملی است.»

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مهاجرت درناها به تالاب های فارس

منبع : آسیای میانه آنلاین

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *