, ,
,

پرسش

با سلام. من تک فرزند هستم و امسال کنکور داشتم و چون سمپادی هستم تقریبا فقط در اتاقم درس میخواندم و ارتباطم با کتابهایم بود. ولی مادرم همیشه سر موضوعات مختلف به من گیر میداد که باعث آشفتگیم میشد و من هم چون بسیار حساسم سریع گریه میکردم. من احساس میکنم رابطه صمیمانه ای که یک مادر با فرزندش دارد بین ما نیست. لطفا کمکم کنید چون دوست ندارم من هم در آینده با فرزندم اینگونه باشم. یه جورایی نمیتونیم با هم کنار بیایم. اون کارمنده و وقت کمی برای من میذاره. احساس میکنم توقعات نابجایی ازم داره. هر وقتم که با هم صحبت میکنیم میگه تو اذیتم میکنی.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

این موضوع خیلی مهم است که بدانیم چرا مادر تصور می کند تو او را اذیت میکنی و چرا تو هم متقابلا احساس میکنی او با تو مشکل دارد و موجب ناراحتی ات میشود. فهمیدن دلیل این رفتارها میتواند به حل مساله کمک کند.

روشن است که چاره ای جز این نیست که بتوانی به گفتگو با مادر بنشینی و احساس و برداشتت را با آرامی با ایشان در میان بگذاری. برای این کار، حتما از قبل به مادر بگو که قصد داری صحبت کنی و نیاز داری تا وقت مناسبی را ایشان تعیین کند.

قبل از شروع جلسه گفتگو با خودت یک پارچ آب خنک و دو لیوان بیاور. روی یک برگه هم بنویس که امروز فقط قصد دارم بشنوم و احساسم را بگویم و اصلا نمیخواهم عصبانی شوم و یا از خودم جانبداری کنم. فکر کن موقع صحبت کردن داری در مورد فرد دیگری حرف میزنی در این صورت میتوانی بدون تعصب در مورد خودت به حرف او گوش کنی و متوجه منظورش شوی.

داشتن برگه سفید و خودکار هم لازم است. موقع صحبت کردن با یکدیگر اگر حرفی به ذهنت رسید بین صحبت او شروع به حرف زدن نکن. روی برگه یادداشت بگذار تا زمان تو که رسید در موردشان حرف بزنی و یادت باشد که این جلسه دادگاه نیست. نمیخواهیم کسی را محکوم کنیم و یا کسی را از یک گناه تبرئه کنیم. فقط میخواهیم حرف بزنیم و در مورد درست یا غلط بودن احساسی که داریم اطمینان پیدا کنیم.

هر زمان احساس کردید که از گفتگو خسته شدید و یا بهتر است فضا تغییر کند، بخواه که ادامه جلسه به روز دیگری منتقل شود. برگزاری چنین جلساتی حتی اگر به رد و بدل کردن چند جمله هم ختم شود تاثیر خیلی زیادی در ایجاد ارتباط مناسب دارد.

حتما امتحان کن.

موفق باشی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید