از بدنم ناراضی ام (۱)

تغییرات جسمی در بلوغ

بدن در دوران بلوغ

آیا از بدن خود ناراضی هستید یا ترجیح می دهید بدن دیگری داشته باشید؟

آیا به علت احساس خجالت درباره ظاهر خود به میهمانی نمی‌روید؟

آیا به جراحی زیبایی فکر می‌کنید؟

می خوام سارا رو بهتون معرفی کنم. او دختری ۱۴ ساله، مهربون و سرزندس. اکثر آدما اونو زیبا می دونن ولی خودش اصلا قبول نداره و مدام شکایت می کنه که چاقم، شبیه بادکنکم، بینیم بزرگه و جوش دارم.

علی هر وقت مدرسه می ره از خجالتش می ره یه گوشه و با بچه ها بازی نمی کنه. اون احساس می کنه زیر ذره‌بین نگاه‌های آدماس و ظاهر جذابی نداره و قدش از بقیه کوتاه تره.

این تفکرات در سارا و علی موجب شده ارتباطاتشون محدود بشه و از رفتن به مکان هایی مثل مهمونی یا باشگاه امتناع کنن. یا در برخورد با آدم هایی که از اون ها لاغرتر یا بلندترن دستپاچه بشن و مدام در حال ایراد گرفتن از خودشون باشن.

جالبه بدونین تصویر بدنی مثل اثر انگشته. هم سارا و هم علی تصویر بدنی منفی داشتند، اما اگر دقیق تر نگاه کنید می‌بینید که تجربه‌ هر یک منحصر به فرد است. آن‌ها هر کدام ویژگی های جسمی مختلفی را دوست ندارند و پریشانی هر یک توسط حوادث مختلفی برانگیخته می شود.

حالا بیایید با هم نکات قوت و ضعف بدن خود را پیدا کنید.

آزمون رضایت از نواحی بدن

آزمون زیر حاوی نام بخش های مختلف بدن شما است. در زیر مقیاسی وجود دارد که در آن هر عبارت با یک عدد مشخص شده است. با استفاده از اعداد ۱ تا ۵، میزان رضایت یا عدم رضایت خود را از بخش های مختلف بدن خود مشخص کنید.

نمره گذاری

اعدادی را که به شماره های ۱ تا ۷ اختصاص داده اید، با هم جمع کنید. نمره شما باید بین ۸ تا ۴۰ باشد.

افرادی که در آزمون نمره‌ کم یا خیلی کم به دست می‌آورند معمولا از ظاهرشان شکایت دارند و در مقایسه با افراد هم‌جنس از میزان رضایت کمتری نسبت به ظاهر خود برخوردارند.

حال در مقابل آینه به تنهایی بایستید و آن‌چه را که می‌بینید شرح دهید.

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

وقتی به تصویر خود نگاه می کنید چه افکاری به ذهن شما خطور می کند؟

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راز ماندگاری طولانی عطر!

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

وقتی به تصویر خود نگاه می کنید چه احساسی دارید؟

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

همان گونه که زشت بودن تعیین کننده‌ تنفر از خود در تمام عمر نیست، خوش قیافه بودن از نظر ظاهری، تصویر بدنی مثبتی را تضمین نمی کند. در یک مصاحبه با مانکن های حرفه ای زن و مرد در مورد این‌که درباره‌ بدن هایشان چه احساسی دارند سوال پرسیده شد. این افراد دارای همان ویژگی هایی بودند که ما آرزویش را داشتیم با این حال بسیاری از آن‌ها خود سرزنشگر بودند.

اگر من از ظاهرم رضایت نداشته باشم دچار مشکل می شم؟

تصویر بدنی ضعیف باعث عزت نفس پایین می شود که به معنای احساس عدم کارآمدی است و این یعنی شما از احساس خود ارزشمندی پایینی برخوردارید. خودانگاره‌ منفی در مورد بدن بین یک سوم تا یک چهارم از عزت نفس شما می کاهد.

تصویر بدنی منفی می تواند سبب اضطراب بین فردی شود. اگر نتوانید ظاهرتان را بپذیرید، بیشتر احتمال دارد فکر کنید دیگران هم ظاهر شما را دوست ندارند. در نتیجه در ارتباطات و تعاملاتتان احساس خجالت و عدم کفایت می کنید.

افسردگی و تصویر بدنی منفی اغلب با هم همراه است. افسردگی می تواند فرد را به سمت بیزاری از خود سوق دهد و این می تواند بیشتر فرد را دچار ناامیدی و افسردگی کند.

همچنین می تواند فرد را دچار اختلالات خوردن، بی اشتهایی روانی یا پراشتهایی روانی کند.

حالا که می‌دانید تصویر منفی از بدن می‌تواند ما را دچار مشکل کند باید تلاش کنیم تا این تصویر را تغییر بدهیم که در ادامه خواهد آمد.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سمانه کاملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *