,

نارضایتی از بدن در دوران بلوغ

نباید پنداشت که افراد روزی به ناگهان با این باور که دیگر نمی‌توانند قیافه‌ خود را تحمل کنند، از خواب برمی‌خیزند بلکه برعکس چنین باوری در طول زمان شکل می گیرد. تصویر بدنی به تدریج شکل می گیرد و شروع آن در دوران کودکی است. عوامل زیادی سبب ایجاد تصویر بدنی منفی می شود که به دو دسته تقسیم می شود.

۱تأثیرات مربوط به تاریخچه‌ فردی شما که در واقع مربوط به گذشته است.

۲تأثیرات کنونی که در واقع تجاربی از زندگی روزانه‌اند و معین می کنند چگونه فکر کنید، احساس کنید و به ظاهرتان عکس العمل نشان دهید.

تا سن ۲ سالگی، بیشتر کودکان به خودآگاهی دست می یابند و می توانند جسم خود را در آینه تشخیص دهند.

کودکان پیش دبستانی از قبل یاد گرفته‌‌اند که جامعه چگونه به ویژگی‌های جسمانی آن‌ها نگاه می‌کند. کودکان می‌دانند که باربی به خاطر بدن متناسب زندگی خوبی دارد. به موازاتی که کودک مفاهیمی را که به عنوان جذاب ارزش گذاری می‌شود، درونی می کند و تصویر بدنی شروع به شکل گیری می کند.

سال های نوجوانی برای تصویر بدنی سال های دشواری است. احساسات نوجوان درباره‌ کفایت اجتماعی اش تا حدی به این تفکر که همسالانش ظاهر وی را چگونه در می‌یابند وابسته است. طی دوران نوجوانی، پیدا شدن جوش هایی بر روی صورت رویدادی معمولی به شمار می‌آید. چنین جوش هایی می‌تواند بر تصویر بدنی و سازگاری اجتماعی اثر عمیقی برجا گذارد.

۷۴ درصد از نوجوانان دارای جوش های صورت متوسط تا شدید معتقد بودند که جوش های مذکور به تصویر بدنی آن‌ها آسیب رسانده است و ۴۳ درصد خاطر نشان کرده‌اند که جوش های صورت زندگی اجتماعی آن‌ها را به طور منفی تحت تأثیر قرار داده است.

تصویر بدنی تا حد زیادی حاصل شرایط فرهنگی و موقعیت های بین فردی است. گاهی با گذشت زمان کانون ناخرسندی جسمی شما ـ بدن چاق، جوش ها، پینه های روی زانو یا هر چیز دیگرـ بهبود می یابد؛ اما یک تصویر منفی هنوز در خلوت ذهنیتان شعله ور است. پس تصویر چیزی جز یادبودهای تصویر بدنی تان نیست.

در مطالعه ای، تصویر بدنی فعلی سه گروه را با یکدیگر مقایسه کردند: گروه زنان دارای وزنی متوسط که هرگز اضافه وزن نداشتند، گروه زنان دارای وزن متوسط که قبلا چاق بوده اند و گروه زنانی که هم اکنون دارای اضافه وزن هستند. نتایج جالب بود. زنان چاق و زنان قبلا چاق تصاویر تقریبا یکسانی داشتند. زنان سابقا چاق اضافه وزن خود را از دست داده بودند ولی نتوانسته بودند از این احساس آزار دهنده که بدن آن ها غیر قابل پذیرش است رهایی یابند.

حال بیایید با تمرینی از تاریخچه‌ تصویر بدنی تان آگاه شوید.

تمرین

بدن من و تجارب من از گذشته تا کنون

در هر دوره‌ای از زندگی خود که در زیر فهرست شده است، شما چه شکلی بوده اید؟ حوادث عمده ای که بر دریافت شما از ظاهرتان تأثیرات عمده ای برجا گذاشت کدام است؟ مطمئن شوید که به تأثرات بین فردی و فرهنگی توجه کرده‌اید.

اوایل کودکی (قبل ۸ سالگی)

بدن من:

تجارب و رویدادهای مؤثر:

اواخر کودکی (۸ سالگی تا بلوغ)

بدن من:

تجارب و رویدادهای مؤثر:

اوایل نوجوانی (در خلال تغییرات جسمانی بلوغ)

بدن من:

تجارب و رویدادهای مؤثر:

سال گذشته‌ زندگی من

بدن من:

تجارب و رویدادهای مؤثر:

تجارب گذشته و وضعیت اجتماعی به طور قطع می تواند شما را نسبت به رشد یک تصویر بدنی منفی مستعد سازد اما گذشته همه چیز نیست؛ در رابطه با رشد تصویر بدنی، علل کنونی حتی دارای اهمیت بیشتری است. چنین اثراتی می تواند نابسامانی تصویر بدنی را در شما بوجود آورد و آن را تقویت کند. از طرف دیگر می تواند شرایط کنونی شما را از آینده‌ تیره و تاری که در گذشته برایتان رقم زده است برهاند. پس گذشته همه کاره نیست. تغییر فقط زمانی رخ می دهد که مسئولیت انتخاب امروزتان را بپذیرید و بدانید که امروز تاریخچه‌ فرداست و این همان تاریخچه ای است که شما می توانید در مورد آن کاری انجام دهید.

با ما در ادامه همراه باشید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سمانه کاملی

برچسب ها:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید