از بدنم ناراضی ام (۴)

تغییرات جسمی در بلوغ

تغییر دید منفی به بدن

در این بخش از مقاله به سراغ روش های کمک کننده برای تغییر دید منفی نسبت به بدنمان خواهیم پرداخت.

شما احتمالا دارای رخدادهایی هستید که مانند موسیقی خط افتاده، خود را تکرار می کند. اکنون اندکی تأمل کرده و چند رخداد پریشانی تصویر بدنی را که به تازگی برایتان رخ داده و انتظار دارید دوباره تکرار گردد را به یاد آورید. از هر رخداد سه عنصر را به صورتی که در زیر می آید، شناسایی کنید و آن ها را در دفترچه ی خاطرات تصویر بدنی خود ثبت کنید. این سه عنصر زنجیره ی A B C  را ایجاد می کند.

A علامت اختصاری فعال کننده هاست.

چه رویدادی احساسات منفی شما را درباره ی ظاهرتان فعال کرد یا برانگیخت؟ در دفترچه ی خود توصیفی کوتاه از موقعیت و رویداد خاصی که بلافاصله قبل از پریشانی شما روی داد، به عمل آورید.

B علامت اختصاری باورهای شماست. ادراک ها و تفسیرهای شما در مورد رویداد فعال ساز.

در آن لحظه، در ذهنتان چه افکاری جریان داشت؟ به صفحه ی خط افتاده (منظور مکالمات ذهنی که با خود داشتید) دوباره گوش کنید. به موقعیت چگونه نگاه می کردید؟ درباره ی حادثه ی مذکور به خودتان چه می گفتید؟
«من فکر می کردم………………………… »
«احتمالا فکر می کردم………………….. »

C علامت اختصاری پیامدهای افکار و ادراکات شماست.

از نظر هیجانی نسبت به موقعیت چگونه واکنش نشان دادید؟ از نظر رفتاری نسبت به موقعیت چگونه واکنش نشان دادید؟

در دفترچه یادداشتتان پیامدها را این گونه یادداشت کنید.

* نوع هیجانی که در آن موقعیت احساس کردید را به شرح زیر مشخص کنید. اضطراب؟ خشم؟ افسردگی؟ شرم؟ تنفر؟ حسادت؟ خجالت؟

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا شما به فرزند خواندگی پذیرفته شده اید؟

* شدت عواطف خود را در موقعیت مذکور بین ۰ تا ۱۰ مشخص کنید.

* مدت رویداد را مشخص کنید: پریشانیتان چقدر طول کشید؟ چند دقیقه یا چند ساعت طول کشید تا شما به میزان محسوسی احساس کردید که بهترید؟

* اثرات رویداد مذکور را بر رفتارتان مشخص کنید. آیا تلاش کردید از موقعیت فرار کنید؟ آیا ناراحت و منزوی شدید؟ آیا سعی کردید مشکل بدنی را که به خاطر آن مورد تمسخر و آزار قرار گرفتید، اصلاح کنید یا آن را پنهان کنید؟

هرچه تعداد هیجانات بیشتری را تجربه کنید، هر چه شدت عواطف تجربه شده بیشتر باشد، هر چه مدت تجربه‌ی عواطف بیشتر باشد و هر چه عواطف مذکور تأثیرات رفتاری بیشتری را بر روی شما به جا گذاشته باشد، رخداد مورد نظر قوی تر بوده است. و این موقعیت شبیه گیر افتادن در یک گرداب است.

حالا نوبت شماست دفترچه ای تهیه کنید و برگه‌ تغییر را هر روز برای خودتان بنویسید که در مراحل بعدی شما را برای رشد دادن تغییرات مثبت در تصویر بدنی تان کمک خواهد کرد.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سمانه کاملی

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *