, ,
,

پرسش

با سلام. من نوجوانی ۱۳ ساله هستم و در مقطع متوسطه دوره اول درس می خوانم. هنگامی که در مقطع دبستان قرار داشتم در سطح مدرسه بالاترین فرد از لحاظ علمی به شمار می آمدم و با شخص خاصی رقابت نداشتم اما هنگامی که وارد مقطع بالاتر شدم دانش آموزی وارد مدرسه ما شد که از لحاظ علمی با او تقریبا برابر بودم ولی باز هم در آن سال من معمولا هم سطح ایشان قرار می گرفتم و یا از ایشان بیشتر می شدم ولی باز هم در کل مدرسه برترین دانش آموزان از لحاظ علمی ما بودیم و در عین حال هم با هم رابطه خوبی داشتیم.

اما امسال من تصمیم گرفتم که رقابت جدی با ایشان داشته باشم ولی قصد من فقط رقابت بود و نمی خواستم رابطه بین من و ایشان به هم بخورد ولی علاوه بر اینکه رابطه ما تقریبا تیره تر شده من هم احساس می کنم که از لحاظ درسی بسیار پسرفت کردم در حالی که بسیار درس می خوانم ولی باز هم نمی توانم نمره ای بیاورم که در حد ایشان باشد و یا از ایشان بالاتر باشد و همین مطالب باعث ناامیدی من شده در حالی من انگیزه بسیار زیادی برای رقابت دارم. از اول سال تحصیلی تا به الان سعی کردم این موضوع را ریشه یابی کنم ولی به نتیجه ای نرسیدم چون که من حتی از پارسال هم بیشتر و بهتر درس می خوانم. تنها چیزی که نسبت به پارسال تغییر کرده سطح کلاسی هست که من در آن درس می خوانم. با اینکه پارسال سطح کلاسم بسیار قوی نبود ولی از امسال بهتر بود و احساس می کنم این موضوع روی من اثر گذاشته.

خواهش میکنم راهنمایی ام کنید تا بهتر بتوانم درس بخوانم. با تشکر

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

خوب است بدانی که درس خواندن در دوره های بالاتر تفاوت های بسیاری با دوره قبلی دارد و همین می تواند موجب موفقیت و یا شکست شود. مثلا در دوره متوسطه لازم است بتوانی با تکنیک بیشتری مطالعه کنی، شاید لازم باشد زمانی را برای پرسش کردن از خودت صرف کنی، وقتی را برای تفکر و تکنیک هایی از این دست.

حالا اگر فرض کنیم این چیزها را هم پیدا کنی و در خودت تقویت کنی، مهمترین مساله این است که نباید در درس خواندن موضوع رقابت هدف باشد. یادت باشد خودت هم اشاره کردی که تا پیش از این دنبال رقابت نبودی و می توانستی با آرامش درس هایت را یاد بگیری اما حالا چی؟ الان رقابت برایت هدف شده و این اشتباه است. رقابت تنها زمانی می تواند خوب باشد که وسیله ای برای تلاش بیشتر و هدفمند شود ولی وقتی هدف تو بالا بودن از دیگری قرار گیرد در این صورت ارزش ندارد و می تواند آسیب های زیادی برایت ایجاد کند که از جمله آن از دست دادن آرامش است.

با این حساب در اولین فرصت تلاش کن تا برای خودت روشن کنی که اگر یاد بگیری و نسبت به خودت رقابت داشته باشی و هدفت این باشد که از خودت جلو بیفتی در این صورت نتیجه بهتری به دست خواهی آورد.

موفق باشی

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل info@nojavanha.com ارسال بفرمایید.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید