از نظر شما گوشی تلفن یا تبلت برای یک نوجوانی که در مدرسه تیزهوشان تحصیل می کند مناسب است؟

پرسش:

سلام. ببخشید از نظر شما گوشی تلفن یا تبلت برای یک نوجوانی که در مدرسه تیزهوشان تحصیل می کند، 14 سال دارد و در مقطع سوم راهنمایی محصل است مناسب است؟

پاسخ:

دوست عزیزسلام.

 سوال شما خیلی کلی است و تا اندازه ای پاسخ دادن به آن را سخت می ­کند. در مورد استفاده نوجوانان از رسانه ­های نوین، مهم­ ترین مورد به سن و سال و شرایط نوجوان مربوط نیست، بلکه این مهم است که والدین او تا چه اندازه توانایی دارند فرهنگ استفاده را برای وی تشریح کنند، تا چه اندازه قدرت و مهارت نظارت دارند و چگونه می ­توانند شرایط مناسب برای بهره ­برداری بدون آسیب را برای فرزندشان مهیا سازند.

در نگاه کلی سن و شرایط فرزند شما نشان می­ دهد که دیگر زمان مقاومت شما در برابر خواسته او به سر رسیده است. اما لازم است پیش از اینکه این قبیل وسایل را در اختیار او قرا دهید در مورد نحوه استفاده و فایده ها و ضررهای آن با یکدیگر به توافق برسید. قطعا می دانید که استفاده طولانی مدت از این وسایل نه تنها برای نوجوان بلکه برای یک بزرگسال هم مضر است، بنابراین قدم اول این است که در مورد زمان استفاده از آن توافق کنید و محدودیت ­های لازم را تعیین کرده باشید. هم­چنین نحوه به­ کارگیری تلفن همراه را با در نظر گرفتن محدودیت ­هایش بازگویی نمایید. باید توجه داشت که فرهنگ سازی و آگاه ­سازی فرزندانمان بیش تر ار تهیه و استفاده از آن اهمیت دارد.

موفق باشید

برای آشنایی با خانم مشاور و نحوه طرح پرسش خود از ایشان اینجـــــــــــا را کلیک کنید.