,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

ابزار الکترونیکی

تحقیقات جدید نشان می دهد نوجوانان هرچه بیش تر از ابزار الکترونیکی مانند تبلت ها و گوشی های هوشمند استفاده کنند خواب بدتری خواهند داشت.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از بی بی سی، تحقیقات انجام شده توسط مرکز تحقیقاتی Uni Research Health در شهر برگن نروژ نشان می دهد هر چه نوجوانان وقت بیش تری را صرف استفاده از ابزار الکترونیکی کنند اختلال بیش تری در خواب خواهند داشت.

این تحقیقات روی ۱۰ هزار نوجوان ۱۶ تا ۱۹ ساله انجام شده است. تقریبا تمام این نوجوانان اعلام کردند که کمی قبل از خوابیدن از ابزار الکترونیکی استفاده می کنند. بسیاری از این افراد اعلام کردند که در طول شب کمتر از ۵ ساعت می خوابند.

نتایج این تحقیق نشان داد دختران نوجوان حدود پنج و نیم ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون، استفاده از رایانه، گوشی های تلفن همراه و یا سایر ابزار الکترونیکی می کنند. این میزان در پسران نوجوان حتی بیش تر بود و به شش و نیم ساعت در روز می رسید.

این تحقیقات نشان داد پسران وقت بیش تری صرف بازی های رایانه ای می کنند و دختران بیش تر برای چت آنلاین وقت صرف می کنند. محققان اعلام کردند استفاده از ابزار الکترونیکی در طول روز و به ویژه قبل از خواب باعث ایجاد اختلال در خواب می شود.

بر اساس نتایج این تحقیقات وقتی میزان زمان استفاده از ابزار الکترونیکی از ۴ ساعت بیش تر باشد، احتمال این که نوجوانان بیش تر از یک ساعت طول بکشد تا به خواب بروند ۴۹ درصد بیش تر می شود. چنین نوجوانانی معمولا در طول شب کمتر از ۵ ساعت می خوابند. هر چه مدت زمان استفاده از ابزار الکترونیکی بیش تر شود مدت زمان خواب کمتر می شود.

دکتر ماری هایسینگ یکی از رهبران این تحقیق می گوید: می دانیم که خواب کافی برای داشتن سلامت فیزیکی و روانی ضروری است. کاهش استفاده از این ابزار در طول روز و پرهیز از استفاده از آن ها در ساعات قبل از خواب گامی مهم برای داشتن خواب خوب و کافی در طول شب است.

محققان معتقدند استفاده از ابزار الکترونیکی که از خود نور متساطع می کنند سیگنال های غلطی به مغز می فرستند و ساعت طبیعی بدن را مختل می کنند.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید