,

هر کشور برای خودش افسانه‌هایی براساس آداب و فرهنگ خود دارد. افسانه‌هایی که بعضی، آن‌ها را باور می‌کنند و بعضی فقط در حد یک داستان سرگرم‌کننده به آن نگاه می‌کنند. قهرمانان این داستان‌ها موجوداتی افسانه‌ای هستند که می‌توانند کارهای عجیب و غریب انجام بدهند و یا به دیگران آسیب برسانند و گاهی هم به مردم کمک کنند. در ادامه تعدادی از افسانه‌ های جن و پری در کشورهای مختلف آورده شده است.

چوپاکرا

افسانه‌‌های جن و پری

مردم کشور پورتوریکو از موجودی به نام چوپاکرا وحشت دارند. در اواخر دهه ۱۹۹۰ در کشور پورتوریکو گروهی گزارش دادند که موجودی، خون دام‌ها را می‌مکد و آن‌ها را می‌کشد.

در این میان بعضی گفتند موجودی بدون مو مانند سگ را دیده‌اند که چنین کاری را می‌کند اما محققان می‌گویند که ممکن است بعضی از سگ‌ها بر اثر بیماری موهای بدنشان بریزد و به شکلی وحشتناک جلوه کنند. اما چوپاکرا به شکل موجودی خیالی در ذهن مردم این کشور وجود دارد.

اژدهای چینی

افسانه‌‌های جن و پری

همه موجودات خیالی وحشتناک نیستند. چینی‌ها به اژدهایی اعتقاد دارند که برای آن‌ها منشا خیر و برکات است.

این اژدها به نوعی منبع همه آب‌ها است و آب باران، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها به این اژدها وابسته است. چهار رودخانه بزرگ چین به نام اژدها نامگذاری شده است و هر ساله جشن‌های مختلقی با نام و نماد اژدها برپا می‌شود.

عروسک‌های بزرگ اژدها که در جشن‌ها از آن استفاده می‌شود به همین اژدهای اساطیری اشاره دارد.

پری دریایی

افسانه‌‌های جن و پری

پری دریایی که در افسانه‌ها زنی است که نیمی ماهی و نیمه دیگرش انسان است. این افسانه از کهن‌ترین افسانه‌های جهان است که در بیشتر جهان در بین مردم روایت می‌شود. در داستان‌های قدیمی یونانی، پری‌های دریایی باعث گمراهی و مرگ ملوانان می‌شوند اما وقتی هانس کریستین اندرسن داستان پری دریایی کوچولو را نوشت، این موجود افسانه‌ای به داستان‌های کودکان و نوجوانان پا گذاشت و بر همین اساس، پری دریایی بعدها به انیمیشن‌هایی مانند پیتر پن نیز راه پیدا کرد و حتی شرکت دیزنی انیمیشنی با نام پری دریایی ساخت.

سیرن

افسانه‌‌های جن و پری

در فرهنگ یونانی سیرن‌ها موجوداتی بودند که بدنشان پرنده بود و سر یک زن را داشتند. سیرن‌ها صدایی افسونگر داشتند و می‌توانستند ملوانان را در دریا فریب بدهند و به دنبال خودشان بکشانند. در داستان ادیسه، او خودش را به دکل کشتی بست و گوشش را با موم پر کرد تا صدای این موجودات، او را فریب ندهد.

یتی

افسانه‌‌های جن و پری

یتی در افسانه‌های مردمی موجودی غول‌پیکر و شبیه گوریل سفید است و جا پاهای عظیم او در میان یخ‌های کوهستان دیده می‌شود. به اعتقاد مردم منطقه کوهستانی، این مرد برفی در تبت، نپال و هیمالیا زندگی می‌کند و گاهی هم به گمشدگان در کوه‌ها کمک می‌کند. هرچند که بارها رده پاهای بزرگی در مناطق کوهستانی دیده شده است اما هرگز وجود این موجود ثابت نشده است. هنرمندان در کتاب‌های کمیک مانند تن تن و فیلم‌های سینمایی از این افسانه بارها استفاده کرده‌اند.

پاگنده

افسانه‌‌های جن و پری

پاگنده موجود افسانه‌ای قبایل بومی آمریکا است که به شکل میمونی بزرگ و انسان‌نما تصور می‌شود. به اعتقاد مردم این موجود بزرگ در کوه‌های آمریکای شمالی و ارتفاعات راکی زندگی می‌کند. آن‌ها تصور می‌کنند که این موجود، قدی به بلندی سه متر، چشمانی کوچک، ابروانی پرپشت و سری کوچک دارد. گفته می‌شود که این موجود بویی تند و زننده نیز دارد. معمولا افسانه میمون غول‌پیکر وانسان‌نما در بیش‌تر کشورها در بین مردم رواج دارد.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید