افکار عجیب و غریب برای وجود زندگی در جهان های دیگر

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مطالعات جدید نشان می دهد که در بسیاری از جهان های موازی، فراتر از جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، می تواند شکوفایی وجود داشته باشد.

کهکشان ما و جهان به طور کلی طوری شکل گرفته است که ایده آل برای حمایت از زندگی است. آیا جهان های دیگر نیز می توانند به نوعی از زندگی ما محافظت کنند؟

وقتی حرف از جستجوی زندگی در نقاط دیگر جهان می آید، ما به فرستادن روبات به سطح مریخ یا پرتاب کاوشگر به سمت ماه و سیاره زحل فکر می کنیم. در صورتی که جهانی که در آن هستیم با احتمالات بی حد و حصر است، آیا در این میان، ما می توانیم فراتر از جهان فعلی مان باشیم؟

اخیرا در مجله ماهانه اعلامیه های انجمن بین المللی نجوم، مقاله ای به چاپ رسیده که روی توضیحات مربوط به یک ماده فرضی در جهان ما به نام «انرژی تاریک» تمرکز دارد. به نظر می رسد اثر انرژی تاریک، گسترش سریع جهان ما در طول زمان است.

ایده جهان موازی جدید نیست. شما آن را در بسیاری از زمینه های فکری پیدا می کنید. اما در جامعه فیزیک، بحث در مورد این مفهوم که بعضی اوقات به عنوان «فرضیه مولتی ورس» نامیده می شود، در سال های اخیر گرم شده است. همان طور که شستاک در مقاله ماک توضیح داد:

طبق نظریه گسترش سریع ماده از حالت چگالی و درجه حرارت بسیار بالا که بر اساس نظریه های کیهان شناسی فعلی، منشاء جهان را مشخص می کند، جهان های بسیار زیادی می توانیم در ماورا داشته باشیم! اما از آنجا که عوامل مهمی برای ایجاد و حفظ زندگی وجود دارد، نمی توانیم با اطمینان در مورد بودن یا نبودن آن ها حرفی بزنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چند دانستنی مفید و جالب

در سال های گذشته محققان، کهکشانی با عمر 10میلیارد سال و با فاصله ای حدود 65 میلیون سال نوری از آخرین ستاره کهکشان راه شیری کشف کرده اند که انرژی تاریک آن 400 برابر کمتر از میزان تخمین زده شده بود.

با وجودی که روزی همه این ها حدس بود و توسط ابزار فیزیک مدرن و با مدل سازی کامپیوتری با قدرت بالا اطلاع داده می شد و غذای جالب و هیجان انگیز برای فکر بود. جهان های موازی، انرژی تاریک و ماده تاریک، انواع نظریه هایی بود که به علم تخیلی منتهی می گشت، اما علم امروز، نور جدیدی را در مورد آنچه که باور نکردنی است، دنبال و حتی تایید می کند.

با این حال در حالی که ما هنوز به دنبال شواهدی از زندگی بیگانه در جهان هستیم، امکان تعداد تقریبا بی نهایت از چنین جهان هایی و داشتن ساکنان واقعی، ذهنی است.

شاید با پیشرفت علم بشری روزی همین جا اثبات وجود کهکشانی دیگر با داشتن شرایط زندگی را خبر دهیم!  

جهان موازی.سایت نوجوان ها (1)

جهان موازی.سایت نوجوان ها (2)

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *