, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوانها:

در عزای یک جشن!

در ایران رسم  است که پیش از غروب آفتاب هر خانواده بوته های خار و گزنی را که از پیش فراهم کرده اند، روی بام یا زمین حیاط خانه و یا گذرگاه در سه یا پنج یا هفت «گله» کپه می کنند. با غروب آفتاب و تاریک شدن آسمان زن و مرد و پیر جوان گرد هم جمع می شوند و بوته ها را آتش می زنند. در این هنگام از بزرگ تا کوچک هر کدام سه بار از روی بوته های افروخته می پرند تا ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم را از خود بزدایند و سلامت وسرخی و شادی به هستی خود ببخشند. مردم در حال پریدن از روی آتش ترانه هایی می خوانند نظیر این:

زردی من از تو، سرخی تو از من

غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا

 به ماه پایانی سال نزدیک می شویم  و بی شک اسفند ماه را میلیون ها جوان به نام سه شنبه شب پایانی به یاد می آورند و اتفاقاتی که در این روز برای آنها پیش بینی شده است. رسمی زیبا و ماندگار به نام چهار شنبه سوری که البته سال هاست به دلیل تفکرات اشتباه اضافه شده به این رسم، حادثه و تلفات و سوانح به اجزای جدا نا پذیر این روز تبدیل شده اند. جالب است بدانید که تنها  در سال ۱۳۸۵ نزدیک به ۷۰۰ مورد حادثه که بسیاری از آنها منجر به فوت بود، در شهر تهران رخ داد که این سال را رکوردار اشتباهات مردم برای بر پایی یک جشن قدیمی ایرانی کرده است.

برای آتش نشانان تهرانی یکی از رویدادهای سال، به مراتب مهم تر و حساس تر است و کمتر کسی است نداند که این روز همان سه شنبه پایانی سال است. صدها ایستگاه آتش نشانی و هزاران نیروی عملیاتی این سازمان در سه شنبه  آخر سال در حالت آماده باش هستند تا در صورت نیاز به یاری هموطنان آسیب دیده و ساختمان ها و منازل آسیب دیده بشتابند. این روز، برای امدادگران آتش نشانی روز سخت و شاید تلخی است. روزی که باید ناظر بر بی احتیاطی بسیاری باشند و روزی که به جای گذراندن به شادی، باید دغدغه زنده ماندن ده ها و صد ها جوان تهرانی را تا صبح لمس کنند. به امید روزی که جشن عید نوروز به عزای از دست دادن هیچ عزیزی برای هیچ خانواده ای تبدیل نشود.

برچسب ها:
6 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. نيلوفر 6 سال قبل

  خدا رحم كنه.چند سال پيش يكى از ترقه ها خورد بقل پنجره خونمون أون هم لحظه اى كه داداشم داشت از پنجره بيرون رو نگاه مى كرد خدا رو شكر اتفاقى نيفتاد براش

 2. رامیارمولودی 6 سال قبل

  من امسال توی چهارشنبه سوری شرکت مکنم

 3. رامیارمولودی 6 سال قبل

  من باشما موافق نیستم

 4. باب اسفنجي 7 سال قبل

  من هم با مهشيد خانم موافقم

 5. مهشید باقری 7 سال قبل

  چهار شنبه سوری روز بدی می باشد چون معلوم نمی شود این وسایل خطر ناک چه بلاهایی سر ما خواهد اورد

 6. zohreh 7 سال قبل

  افتتاح سایت شما مصادف با روز تولد من است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید