امولسی فایر؛ مهمترین افزودنی مواد غذایی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

همان طور که می دانید روغن و آب در هم حل نمی شوند و آن ها را غیر قابل اختلاط می‌نامند. چنانچه مخلوط روغن و آب را به شدت تکان دهیم دو مایع در یکدیگر پخش شده و در نتیجه تشکیل امولسیون می‌دهند. وقتی یک امولسیون برای مدتی ساکن می‌ماند قطره‌های روغن شروع به جدا شدن از آب می‌کنند. برای متوقف کردن این فرایند از امولسی فایر استفاده می‌شود. امولسی‌ فایر در واقع از شکستن امولسیون جلوگیری می‌کند. از نمونه‌های امولسیون در صنایع غذایی می توان به شیر، کره، مارگارین، مایونز و بستنی اشاره کرد. بعضی از مواد غذایی رایج که حاوی امولسی فایرها هستند آدامس، سس مایونز، کره بادام زمینی، نوشابه، مربا و دسرها، نان، کارامل، کیک، نوشابه و بستنی است. در غذاهای کم چرب امولسی فایر نه تنها طعم و مزه را افزایش می دهد بلکه کیفیت را نیز افزایش می دهد. بعضی از رایج ترین امولسی فایرهای طبیعی را در زیر می بینید.

 
خردل
هم دانه  خردل و هم  آرد خردل را می توان برای اضافه کردن امولسیون به مواد غذایی. استفاده کرد. خردل معمولا در محصولات گوشتی استفاده می شود و اجازه می دهد گوشت نرم شود تا بتوان به راحتی آن را برش داد. با توجه به خواص امولسیون عالی خردل معمولا در سالادها و پودرها استفاده می شود.
تخم مرغ
اگر برچسب غذاها را به دقت بخوانید متوجه خواهید شد که زرده تخم مرغ یک عنصر رایج در بسیاری از غذاها است. تخم مرغ حاوی چندین اسید آمینه است که برخی از آنها دارای خواص ضد آب است. این خاصیت کمک می کند تا روغن و آب را به زرده تخم مرغ متصل کند و امولسیونی عالی بسازد. زرده تخم مرغ در شیرینی ها، بستنی ها و بسیاری از غذاهای دیگر استفاده می شود. زرده تخم مرغ حاوی ترکیبی به نام لسیتین است که امولسی فایر عالی برای سس سالاد و سس مایونز است. تخم مرغ به عنوان امولسی فایر، مهمترین افزودنی مواد غذایی در سس سالاد و مایونز است.
عسل
عسل در بسیاری از محصولات غذایی به عنوان یک افزودنی استفاده می شود. عسل دارای خواص ضد باکتری است و از این رو برای افزایش طول عمر محصول غذایی مناسب است. عسل کمک می کند که چربی های انباشته شده در غذاها را تجزیه کند تا غذاها برای مدت طولانی باقی بمانند.  
لوبیا سویا
سویا نیز به عنوان امولسی فایر استفاده می شود زیرا حاوی مقدار کمی از لسیتین است. اگرچه مقدار لسیتین در لوبیا سویا در مقایسه با زرده تخم مرغ بسیار کم است و به همین دلیل زرده تخم مرغ به عنوان عامل امولسیون ترجیح داده می شود اما سویا، هنگامی که با آب گرم می شود، می تواند یک راه عالی برای اضافه کردن یک بافت خامه ای به سس سالاد باشد. اگر شما علاقه مند هستید که وزن خود را متناسب نگه دارید به جای استفاده از عسل و تخم مرغ، لوبیای سویا می تواند امولسی فایر بسیار خوب به عنوان یک افزودنی مواد غذایی باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه بدنی سالم، ذهنی شاداب و قوی داشته باشیم؟

مطالب مرتبط:

گول سالم بودن این مواد غذایی را نخورید!

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *