انبه،دوستدار قلب و عروق

 

بهداشت

 

افرادی که انبه می‌خورند بهترین رژیم غذایی را دارند. یعنی برنامه‌ی غذایی‌شان سرشار از میوه، پتاسیم و کمترین میزان قند و چربی‌های اشباع شده است.

نتایج پژوهشی که در Journal of Nutrition & Food Science به چاپ رسیده نشان می‌دهد مصرف انبه،  رژیم غذایی افراد را به یک رژیم استاندارد نزدیک و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

انبه یکی از میوه‌های پرطرفدار در سرتاسر جهان می‌ باشد. هر 100 گرم از این میوه حاوی 14 گرم گلوسیدها ، کمتر از 1 گرم پروتئین و چربی، 1.9 گرم فیبرهای غذایی ، 3 میلی‌گرم ویتامین آ ، 44 میلی‌گرم ویتامین ث ، 20 میلی‌گرم کلسیم ، 9 میلی‌گرم منیزیم و 170 میلی‌گرم پتاسیم می‌ باشد.

انبه همچنین منبع بتاکاروتن‌ها و پولیفنول‌هایی مانند فلاوونوئیدها می ‌باشد. این ترکیبات خواص آنتی ‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند که برای سلامت همه مفید است.

محققان با بررسی‌هایی که روی 12000 داوطلب بین 2 تا 18 سال و 17500 بزرگسال انجام دادند به این نتیجه رسیدند کودکان و بزرگسالانی که انبه مصرف می‌کنند افرادی هستند که میوه‌ی بیشتری می‌ خورند.

محققان مشاهده کردند کودکان مصرف کننده انبه اسیدهای چرب اشباع نشده‌ی مونوی کمتر و در عوض ویتامین آ (34 درصد) ، ویتامین ث (57 درصد) ، کلسیم (18 درصد) و پتاسیم (19 درصد) بیشتری دریافت می ‌کنند.

افراد بزرگسال مصرف کننده انبه نیز جزو افرادی هستند که فیبرهای غذایی بیشتری دریافت می ‌کنند در حالیکه میزان چربی دریافتی‌ شان کمتر است. این افراد همچنین ویتامین B6 ، ویتامین C ، منیزیم و پتاسیم بیشتری نیز دریافت می ‌کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خلق با کیفیت ترین عکس ها در گوشی "با این ترفند"

باید بدانید که تعادل بین سدیم و پتاسیم بدن یکی از عواملی است که فشار خون را تنظیم و خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. برای همین هم لازم است که مصرف میوه‌های سرشار از پتاسیم و کم سدیم مانند انبه را افزایش دهید . باید بدانید که منیزیم نقش مهمی در سلامت قلب و عروق دارد.

در نهایت به عقیده‌ی محققان ، افرادی که عادت به مصرف انبه دارند( چه کودک و چه بزرگسال ) رژیم غذایی سالمتری نسبت به بقیه دارند که برای سلامت قلب و عروق ‌شان مفید است.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *