انواع دایناسورها را بیشتر بشناسیم

دایناسور

دایناسورها 

آیا می دانید چرا نامشان را دایناسور گذاشتند؟ چطور انسان ها در مورد انواع دایناسورها اطلاعاتی بدست می آورند؟مطلب امروز حقایق جالب توجهی را در مورد انواع دایناسورها برای شما فاش می کند.اولین چیزی که شاید دانستنش برای شما نوجوانان عزیز جالب باشد این است که کلمه دایناسور یعنی چه؟

کلمه دایناسور یک کلمه یونانی و به معنای “مارمولک وحشتناک ” است. در سال 1842 ریچارد اوون این واژه را وارد زبان انکلیسی کرد و هدفش نه برای ظاهر وحشتناکشان بلکه برای اندازه شگفت انگیز دایناسورها بود.

دایناسورها مدت 160 میلیون سال روی زمین حکمفرمایی کردند. دوران زندگی دایناسورها از دوره تریاس شروع شد که در حدود 230 میلیون سال پیش بوده است و در دوران ژوراسیک ادامه داشت و در دوره کرتاس به پایان رسید که در حدود 65 سال پیش بوده است.

دوره سالی بین 250 میلیون سال پیش تا 65 میلیون سال پیش به عنوان دوره مزوزوئیک نامیده می شود. نام دیگر این دوره “دوره دایناسورها” نام دارد چون حیات و انقراض  اکثر دایناسورها در این دوره زمانی بوده است.دانشمندان علت انقراض  دایناسورها را شهاب سنگ عظیم یا فعالیت آتش فشانی بزرگ می دانند.

دایناسورها انواع مختلف داشتند. برخی گوشت خوار بودند ولی اکثر دایناسورها گیاه خوار بودند.

انواع دایناسورها

دسته گیاه خواران به خاطر در امان بودن در برابر دسته گوشت خواران  سلاح های خاصی داشتند. به عنوان مثال دم های آنها میخ دار و سلسله مانند بوده است یا برخی از آنها در مقابل صورتشان سه شاخ داشتند تا بتوانند در مقابل خطر از خود دفاع کنند.در کنار دایناسورها ، پرندگان و خزندگان نیز می زیسته اند که نمی توان آنها را در دسته دایناسورها جای داد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خوابیدن با مو خیس چه بلایی سرتان می آورد

دایناسور گوشت خوار                                                                                                                                                    

     نام این دایناسور تیرانوزاروس رکس است که به آن دایناسور تیرکس ( یا تی رکس دایناسور) گفته می شود .طول آن در حدود 13 متر و وزنش در حدود 7 تن بوده است! این دایناسور در دوره کرتاس می زیسته است.تیرکس گوشت خوار بوده است.

تیرانوزاروس رکس

دایناسوری که بزرگ نبود

نام این دایناسور ولوسیراپتور است. طول دایناسور بالغ به 2 متر می رسیده است. از این نوع دایناسور فسیل های متعددی به وجود آمده

دایناسور شاخ دار

نام این دایناسور تریسراتوپوس است. شهرت این دایناسور به علت شاخ هایش بوده است. در دوره کرتاس می زیسته و 8 متر قد داشته است. وزن او از6 تا 12 تن متغیر بوده است.

این دایناسور گیاه خوار بوده است و بین 400 تا 800 دندان داشته است!

دایناسور تریسراتوپوس

دایناسور قد بلند 

نام این دایناسور آپاتوسروس است. در دوره ژوراسیک می زیسته است و یکی از بلندترین نوع دایناسور بوده است . طول بدنش به 23 متر و وزنش به 23 تن می رسیده است. این دایناسور گیاه خوار بوده است.

  دایناسور آپاتوسروس

دایناسوری که در فیلم ها زیاد دیده ایم 

نام این دایناسور دیپلودکاس است. در اواخر دوره ژوراسیک می زیسته است.از این دایناسور در فیلم ها و داستان ها به وفور یاد می شود. طول بدنشان به 35 متر می رسیده است و وزنشان در حدود10 تا 15 تن بوده است. دم این نوع دایناسور بسیار دراز بوده و حدود 80 مهره داشته است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساکت ترین نژادهای سگ: 5 سگ آرام که بیشتر توسط کارشناسان توصیه می شود!

دایناسور دیپلودکاس

بزرگ ترین گوشت خوار

نام این دایناسور اسپینوسور است. گوشت خوار بوده و در حدود 15 متر قد داشته است. این دایناسور به عنوان بزرگترین گوشت خوار شناخته شده است.

در رابطه با موجودات قدیمی و فسیلهای کشف شده از آنها داستانهای بسیاری می توان یافت ازجمله می توان به داستان کشف  اتفاقی دایناسورهای بالدار به نام اژدهای گل‌آلود اشاره کرد و یا کشف  دم یک دایناسور 99 میلیون ساله درمعدن  کهربا در میانمار اشاره کرد که اولین فسیل غیر اسکلتی از دایناسورهاست. اطلاعات بیشتر در مورد دایناسورها را میتوانید اینجا بیابید

4.4/5 - (30 امتیاز)

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • https://www nojavanha com/انواع-دایناسورها/

‫4 نظر ارسال شده در “انواع دایناسورها را بیشتر بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *