انواع سرفه و پیام هرکدام از آن‌ها

انواع سرفه.سایت نوجوان ها (1)در این مطلب شما را با انواع معمول سرفه و معنایی که هرکدام دارد آشنا می‌کنیم.
در حالی که به ماه‌های سرد سال وارد شده و روز‌های بارانی و برفی (امیدواریم) پاییز و زمستان را در پیش داریم، با مشکل سرماخوردگی و سرفه کردن روبرو خواهیم شد. مهم نیست که چقدر آماده باشید و برای سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدنتان از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی قوی و گران قیمت استفاده کنید، در هر صورت شانس این که سرما بخورید بالاست. برای بسیاری از ما، عطسه کردن و گلو دردناک تنها بعد از چند روز از بین خواهد رفت، اما در برخی از افراد این سرفه کردن‌ها طولانی‌تر بوده و ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها ادامه داشته باشد.

انواع سرفه و سرما خوردگی 

در حالی که برخی از افراد بعد از چند ساعت سرفه سریعاً به پزشک مراجعه می‌کنند، برخی بیش تر تعلل کرده و فکر می‌کنند که حالت ناخوشایند شبیه قلقلک چیز مهمی نیست و نباید آن را جدی گرفت. اما چطور می‌توانید بگویید که کدام سرفه جدی است و کدام یک را نباید زیاد جدی بگیرید؟

چه وقت باید سرفه را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کرد؟

هیچ وقت نباید سلامتیتان را به خطر بیندازید مخصوصاً زمانی که سرما خوردگی و سرفه کردن، مشکلی جدی برای تنفس شما ایجاد کرده است. به طور کلی در صورتی که یکی از علائم زیر را داشتید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

سرفه کردن خود مبنایی خوب و معتبر برای برآورد شرایط سلامتی شماست. با گوش دادن به صدای سرفه، مشخص کردن مدت زمانی که از شروع سرفه می‌گذرد و حتی با احساسی که خود دارید، می‌توانید وخامت اوضاع را متوجه شوید. در ادامه شما را با انواع معمول سرفه و معنایی که هر کدام دارد آشنا می‌کنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خدمت به علم با سر قطع شده

سرفه خشک

سرفه خشک آن نوع سرفه‌ای است که با بلغم همراه نیست یا مقدار کمی بلغم حین سرفه کردن از حلق بیرون خواهد آمد. در این صورت حالتی شبیه درد یا قلقلک در گلو خود خواهید داشت که باعث ایجاد سرفه‌های خشک و کوتاه می‌شود. این سرفه‌ها ممکن است مدت طولانی دوام داشته و متوقف کردن آن‌ها کمی دشوار است. سرفه خشک معمولاً در اثر عفونت یا التهاب در نای صورت می‌گیرد. چنین حالتی هنگام سرما خوردن یا آنفلوانزا رخ می‌دهد و همین موضوع از بین بردن این سرفه‌ها را به فرآیندی زمان بر و سخت تبدیل می‌کند. دیگر عوامل ایجاد سرفه خشک عبارتند از:

لارنژیت یا التهاب حنجره
ورم لوزه
وروم سینوس‌ها یا سینوزیت
آسم
حساسیت

سرفه‌ تر

سرفه‌تر بیش از انواع دیگر سرفه‌ها دردسرساز است و میزان قابل توجهی خلط که هنگام سرفه کردن از حلق شما خارج می‌شود برای فرد ناخوشایند است. مانند سرفه خشک، این نوع سرفه نیز معمولاً با سرما خوردگی و آنفلوانزا همراه است. این نوع سرفه، اما برخلاف نوع خشک، با خستگی مفرط، آبریزش بینی و گرفتگی شدید بینی همراه است. در این نوع سرفه حس می‌کنید که چیزی مایع در انتهای حلق شما می چکد، احساسی که در نتیجه خلط انباشته شده در این نقطه از دهان به وجود می‌آید. بدن سعی دارد که خلط ایجاد شده را از بین ببرد و بدین ترتیب از تمام مسیر هوایی موجود برای تنفس، به منظور خلاص شدن از دست این خلط استفاده می‌کند که در نتیجه آن فرد با مشکل تنفسی مواجه می‌شود. عواملی که در ایجاد سرفه‌تر دخالت دارند عبارتند از:

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چه صبحانه ای شما را لاغر می کند؟

ذات الریه یا سینه پهلو
بیماری مزمن انسدادی ریه
برونشیت
آسم

سرفه هیجانی یا طغیانی

سرفه هیجانی یا طغیانی که بسیار شدیدتر از نمونه قبلی است به سرفه‌هایی بسیار سخت و شدید اطلاق می‌شود که کنترل آن‌ها امکان پذیر نیست. این سرفه‌ها با دردی شدید در ناحیه سینه همراه بوده و نفس کشیدن را برای فرد دشوار می‌سازند. این سرفه‌های سخت معمولاً در اثر عفونت میکروبی ایجاد می‌شوند. سرفه طغیانی بسیار حاد بوده و با سرفه‌هایی که صدایی شبیه زوزه یا جیغ همراه خود دارند هم زمان می‌شود. این صدا‌ها در نتیجه طولانی شدن سرفه و تلاش ریه برای باز کردن مسیر تنفسی خود ایجاد می‌شود، بدین ترتیب هنگام دم و بازدم صدایی شبیه زوزه در ریه به وجود می‌آید.

این نوع سرفه قدرت واگیر شدن بسیار بالایی داشته و اطرافیان را نیز مبتلا خواهد کرد، به طوری که در مورد کودکان نو نوزادانی که در معرض چنین سرفه‌هایی قرار می‌گیرند باید بسیار مراقب بود. اما سرما خوردگی تنها دلیل به وجود آمدن این سرفه‌های دردناک نیست. از دیگر عوامل این نوع سرفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری مزمن انسدادی ریه
آسم
ذات الریه یا سینه پهلو
بیماری سل

به طور کلی می‌توان گفت که همه انواع سرفه معمولاً دلایل مشترکی دارند و این موضوع ربطی به تفاوت علایم ندارد. از این رو به محض این که متوجه دوام و طولانی شدن سرفه‌ها یا دیگر علائم شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آن را یک سرماخوردگی ساده تلقی ننمایید.

روزیاتو

یادداشت سردبیر:

با تشکر فراوان از خانم مهسا شریفیان مقدم از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *