اوج باران شهاب سنگی در ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۳

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

astronomy (3)

در طول سال ممکن است بارش های مختلفی از شهاب سنگ ها که از نتیجه برخورد زمین با ستاره های دنباله دار بوجود می آید را شاهد باشیم اما هر سال تابستان، آسمان شاهد بارش شهاب سنگ هایی است که از برخورد زمین با ستاره دنباله داری به نام “سویفت ـ تاتل ” بوجود می آید و یکی از درخشان ترین و نیرومندترین بارش شهابی سال شناخته شده است. این پدیده به شکل سالانه در تاریخ 21 و 22 مرداد به اوج خود می رسد.

این ستاره سالی یک بار در مدار زمین قرار می گیرد و از برخورد با آن تکه های جداشده ای بر جا می ماند که به شکل بارانی از شهاب ها در آسمان دیده می شود.

این پدیده در کجا بهتر دیده می شود؟

astronomy (2)

محل ایده آل برای دیدن نمای کامل شهاب ها، نیمکره شمالی زمین می باشد و حجم بارش شهاب ها در این نیمکره حدودا” 3 برابر نیمکره جنوبی است. بهترین جهت برای دیدن شمال شرق آسمان است اما با این حال بخاطر قوی بودن بارش در تمام قسمت های آسمان دیده می شود، فقط ممکن است کمتر یا بیش تر به چشم آید.

مهم ترین عاملی که به دیدن شهاب های بارشی با چشم غیر مسلح کمک می کند، تاریکی است. حتی نور چراغ های خیابانی نیز دیدن آن ها را مشکل می سازد. مناطق حومه شهرها، روستاها و جاهایی که نوری در اطرافشان نیست، بهترین مکان برای مشاهده هستند.

امسال دیدن این پدیده با چشم غیر مسلح سخت است!

با توجه به مطلب عنوان شده در بالا و عامل تاریکی برای بهتر دیدن بارش شهابی، امسال با همزمان شدن این پدیده با کامل بودن قرص ماه و بودن مهتاب و روشنایی آسمان، دید برای افراد عادی سخت است و رصد آن هم کمی دشوار می باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
7 عامل پیری پوست

 astronomy (1)

موتور جستجوی گوگل  نیز به خاطر این اتفاق نجومی شکل خود را تغییر داده است. البته اگر روی آن هم کلیک کنید نماهنگ کوتاه و زیبایی نیز می توانید ببینید. 

astronomy (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *