, ,
,

در بیشتر ماموریت های فضایی نه فقط از یک روبات ، بلکه از دو یا چند روبات که به طور تیمی عمل می کنند استفاده می شود . یک ماموریت فضایی تیمی عادی از یک سفینه ی مدار گرد و یک فرودگر تشکیل می شود . مدارگرد در حالی که در مدار یک سیاره یا  قمر گردش می کند ، فرودگر را از عرشه اش رها می کند تا بر سطح آن سیاره فرود آید .

سفر فضایی هفت ساله

بزرگ ترین تیم روبات اعزامی به فضا تا به امروز کاسینی و هویگنس است . این دو روبات فضایی در سال ۱۹۹۷ میلادی به اتفاق هم به سمت سیاره ی غول پیکر زحل ، که با داشتن نواری از حلقه های رنگین زیبا در پیرامونش بسیار تماشایی و زیباست ، حرکت کردند . سفر آنها برای رسیدن به زحل و قرار گرفتن در مدار آن تقریبا حدود هفت سال طول کشید . اوایل سال ۲۰۰۵ میلادی ، فرودگر هویگنس سفینه ی مدارگرد کاسینی را نه برای فرود بر سطح سیاره ی زحل بلکه با هدف فرود برسطح تیتان ، قمر غول پیکر زحل ، ترک کرد .

رباتیک (2)

سپر حرارتی هویگنس در لحظه ی ورود به جو تیتان گداخته شد و پایین افتاد . دو چتر نجات یکی پس از دیگری باز شدند و سرعت فرود هویگنس را کندتر کردند و سرانجام این فرودگر با سرعت ۵ متر در ثانیه ( معادل سرعت دویدن یک انسان ) برسطح این قمر فرود آمد .

زمان بندی دقیق

تیتان ، قمر سیاره ی زحل ، همانند کاوشگر فضایی کاسینی به دور آن گردش می کند . دانشمندان فضایی باید مطمئن شوند که کاسینی ، تیتان و هویگنس همگی در بهترین موقعیت برای انجام عملیات فرود قرار دارند . این شرایط فقط برای مدت زمان کوتاهی که در مورد بیشتر ماموریت های فضایی هم صدق می کند روی می دهد . یک اشتباه محاسباتی یک فاجعه برای تیم روبات فضایی در پی خواهد داشت .

رباتیک (1)

قمرهای غول پیکر

دانشمندان فضایی همیشه در حال برنامه ریزی مامویت های دیگری برای روبات های فضایی شان هستند . ماموریت فضایی موسوم به یوروپا ژوپیتر ( اروپا – مشتری ) در سال ۲۰۲۰ میلادی با هدف پرتاب یک کاوشگر فضایی به سوی غول پیکرترین سیاره ی منظومه ی شمسی ، مشتری ، انجام خواهد گرفت تا درباره ی چهار قمر بزرگ آن به نام های لو ، یوروپا ، گانیمد و کالیستو تحقیق کند .

 

سقوط هویگنس

دو ساعت و نیم طول کشید تا هویگنس از جو تیتان عبور کند و در حالی که یک سپر حرارتی از آن محافظت می کرد باز شدن دو چتر نجات ، سرعت فرود آن را آهسته تر کرد . هویگنس پس از فرود آمدن در سطح تیتان تا نود دقیقه از طریق علائم رادیویی بیش از ۳۵۰ عکس و اطلاعات مفید دیگر درباره ی سرعت وزش باد در سطح تیتان ، شرایط جوی و سطح یخ زده ی آن به زمین ارسال کرد . هویگنس علائم رادیویی را به مدارگرد کاسینی می فرستاد و سپس تجهیزات رادیویی قدرتمند کاسینی نیز این اطلاعات را پس از دریافت رله می کرد و به زمین می فرستاد. 

                                                                     روبات ها کاوشگران فضا

                                                                              نویسنده : استیو پارکر          

                                                                        مترجم : مجید عمیق


 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید