, ,
,

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سرعت کامپوترتان به صورت ناگهانی کاهش یابد؛ اگر به دنبال علت آن هستید خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می کنیم.

کاهش سرعت کامپیوتر دلایل متفاوتی دارد که باید به آنها توجه  و به صورت مجزا به آنها پرداخته شود. در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف گردد و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقاء سیستم و یا تعویض قطعات مسئله دار گردیم.

برای افزایش سرعت کامپیوترتان باید به نکات زیر توجه کنید.

Scan disk را به صورت دقیق و کامل اجرا کنید

با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زیادی از خطاهای موجود بر روی هارد دیسک را برطرف نمود. برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی بر روی هارد دیسک را نیز انجام میدهد. با توجه به ظرفیت هارد دیسک نصب شده بر روی کامپیوترتان، فرآیند بررسی وضعیت هارد دیسک می تواند مدت زمان زیادی بطول بکشد و شما نباید در این فاصله عملیات خاصی را انجام دهید.

ترفندهای کامپیوتری (1)

فایل های موقت موجود بر روی هارد دیسک تان را حذف کنید

فایل هایی که معمولا” پس از نصب یک برنامه همچنان بر روی هارد دیسک باقی می مانند را به عنوان فایل های موقت می شناسند پس شما می توانید بدون هیچگونه نگرانی آنها را از سیستم خود حذف کنید.

ترفندهای کامپیوتری (2)

اطلاعات موجود در Cache مرورگرتان را حذف کنید

زمانیکه در اینترنت سایت های مختلفی را مشاهده میکنید برخی از فایل ها که معمولا به صورت عکس و به منظور نمایش صحیح صفحات وب برای شما نمایش داده می شود از طریق مرورگرتان بر روی سیستم شما ذخیره می شوند که به آنها فایل های cache می گویند. این فایل ها یکی از گزینه هایی ناست که برای افزایش سرعت کامپیوترتان باید آنها را حذف کنید.

ترفندهای کامپیوتری (3)

defrag نمودن فایل های موجود بر روی هارد دیسک

defrag، سازماندهی فایل های موجود بر روی هارد دیسک را بگونه ای انجام می دهد که بازیابی آنها با سرعت بیشتری امکان پذیر می شود.

ترفندهای کامپیوتری (4)

از یک ویروس یاب قوی کمک بگیرید

ویروس های کامپیوتری اغلب درصد بالائی از منابع سیستم را اشغال می کنند و همین موضوع می تواند موجب کاهش کارآئی سیستم شما شود. باید توجه داشته باشدکه برخی از این ویروس ها حتی می توانند باعث از کارافتادن کامل سیستم تان گردند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید از یک آنتی ویروس قوی و مطمئن و در فاصله های زمانی مشخص جهت اسکن سیستم کمک بگیرید.

ترفندهای کامپیوتری (5)

سیستم تان را از وجود Spyware ها پاک کنید

تعداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سیستم شما می کنند. یک spyware می تواند صرفا” در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می کند و یا برنامه هائی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می نمایند. در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده کنید.

برنامه های نصب شده غیرضروری تان را غیر فعال کنید

تعداد و تنوع برنامه هائی که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می شوند از جمله عوامل موثر در کاهش سرعت کامپیوتر است.بهتر است برنامه های غیر ضروری را هیچ گاه بر روی سیستمتان نصب نکنید چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سیستم شما را استفاده خواهد کرد و در چنین مواردی باید در انتظار کاهش کارآئی سیستم باشید. بخاطر داشته باشید که برای حذف یک برنامه از روی کامپیوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بایست استفاده گردد. حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در این رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در ریجستری باقی خواهد ماند.

رجیستری را پاک کنید

تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده در رجیستری نگهداری می شوند. از آنجایی که افزایش فرآیندهای نصب و یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی را در ریجستری باقی بگذارد در چنین مواردی باید برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در ریجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده کنید.

ترفندهای کامپیوتری (6)

ایجاد یک فایل Swap با ظرفیت ثابت

هر یک از نسخه های ویندوز تابع یک رویکرد خاص برای Paging و فایل swap ذخیره شده بر روی هارد دیسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلی از فایل swap به منظور ذخیره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فایل فوق ثابت نبوده و می تواند با توجه به شرایط موجود تغییر نماید. پس از استفاده از تمامی فضای حافظه و ظرفیت اختصاص یافته برای فایل swap ، ویندوز اقدام به افزایش ظرفیت آن می نماید . در صورت تحقق چنین شرایطی سرعت و کارآئی سیستم کاهش پیدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفیت فایل swap می توان از گزینه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا” می توان حداقل و حداکثر ظرفیت فایل swap را مشابه و معادل سیصد مگابایت در نظر گرفت.

ترفندهای کامپیوتری (1)

درایورهای سیستم

کاربران میتوانند از جدید ترین درایورهای ارائه شده همواره در درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده استفاده کنند. استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهائی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه ( RPM ) : حافظه اصلی و هارد درایو دو قطعه اصلی در کامپیوتر می باشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند.

استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهائی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه ( RPM ) : حافظه اصلی و هارد درایو به عنوان دو قطعه اصلی در کامپیوتر وجود دارد که نسبت به پردازنده دارای سرعت کمتری است.

همچنین  افزایش حافظه RAM می تواند در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپیوتری اثرات مفید و مثبتی داشته باشد.

ترفندهای کامپیوتری (7)

آیا در تبدیل سیستم فایل سرعت سیستم افزایش پیدا می کند؟

اگر بر روی سیستم ویندوز ۹۵ نصب شده است ، ویندوز از سیستم فایل FAT ۱۶ استفاده می کند و در صورت تبدیل سیستم فایل فوق به FAT ۳۲ ، سرعت سیستم افزایش نخواهد یافت ولی در نهایت می توان حجم و تعداد فایل هائی را که می توان بر روی هارد دیسک ذخیره نمود را افزایش داد.

زمانی که تمامی موارد ارائه شده در این خبر به حل مشکل کاهش سرعت نگردید، می توان هارد دیسک را مجددا” فرمت و اقدام به نصب سیستم عامل و سایر نرم افزارهای دلخواه کرد و یا در صورت ضرورت سخت افزار سیستم را ارتقاء داد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید