این فناوری جدید، خانه را از گرمای تابستانی حفظ می‌کند

t این فناوری جدید، خانه را از گرمای تابستانی حفظ می‌کند

پنجره های هوشمند.سایت نوجوان ها (1)

پژوهشگران دانشگاه "ام. ای. تی"، فناوری جدیدی برای مبارزه با گرما تابستانی ارائه داده‌اند که نسبت به روش‌های دیگر، هزینه کم تری دارد.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

ادارت و ساختمان‌های مسکونی برای مبارزه با گرما تابستان از سیستم تهویه هوا استفاده می‌کنند. تخمین زده شده که در آمریکا، حدود شش درصد الکتریسیته برای این سیستم‌ها صرف می‌شود و سالانه ۲۹ میلیارد دلار هزینه دارد.

مهندسان دانشگاه "ام. آی. تی" (MIT)، یک غشا ضد گرما ابداع کرده‌اند که با به کار بردن آن در پنجره‌های ساختمان، می‌توان تا ۷۰ درصد گرما خورشید را بازگرداند. این غشا می‌تواند شفافیت خود را در دمای زیر ۳۲ درجه سلسیوس (۸۹ درجه فارنهایت) حفظ کند.

پژوهشگران باور دارند این غشا در رد کردن گرما، مانند یک سیستم خودکار عمل می‌کند. به گفته آن ها، اگر همه پنجره‌های ساختمان با این غشا پوشیده شوند، هزینه تهویه هوا و انرژی تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

این غشا، مانند یک پوشش پلاستیکی است و به خاطر وجود ریزذرات داخل آن، ویژگی‌های ضد گرمایی دارد. جنس این ریزذرات، از نوعی ماده متغیر است که با قرار گرفتن در معرض دمای ۸۵ درجه فارنهایت یا بالاتر، کوچک می‌شوند. هنگامی که ریزذرات در شکل فشرده‌تری قرار می‌گیرند، موجب می‌شود که غشا شفاف، نیمه شفاف یا مات به نظر برسد.

به کار بردن این غشا در پنجره‌ها موجب خنک شدن ساختمان و ورود میزان کافی از نور به آن می‌شود. "نیکولاس فنگ" (Nicholas Fang)، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه ام. آی. تی گفت: این ماده، جایگزین مقرون‌ به صرفه و کارآمدی برای فناوری‌های پنجره‌های هوشمند است که در حال حاضر به کار می‌روند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کباب پز خورشیدی

وی افزود: پنجره‌های هوشمند، کارآیی بالایی در برطرف کردن گرما خورشید ندارند و انرژی بسیاری نیز برای استفاده از آن ها مورد نیاز است. ما باور داریم می‌توان مواد و پوشش‌های جدیدی برای مقابله با این مشکل ارائه داد.

نتایج این پژوهش، در مجله " Joule" به چاپ رسیده است.

ایسنا

  • ابداع پنجره‌های هوشمندی که نور و گرما را تنظیم می‌کند

t این فناوری جدید، خانه را از گرمای تابستانی حفظ می‌کند
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *