برای رسیدن به خواسته هایت با انگیزه باش

1

انگیزه یعنی ذوق و شوق و نیروی قوی که باعث می شود تو با اقداماتت به هدف برسی. عدم انگیزه و ذوق و شوق دو عامل عمده ناکامی در زندگی می باشد. اگر تو هم جزء افراد بی تفاوتی باشی که زمین و زمان را ملامت می کنند و مرتب هم برای هر چیزی هزار عذر و بهانه می آورند مطمئن باش که پنجره ناکامی را در زندگی گشوده ای. از طرفی انگیزه به تو انرژی می دهد و باعث می شود که مثبت نگر باشی و هر اقدامی را تا آخر دنبال کنی و به آسانی ناامید نشوی. عدم انگیزه می تواند در هر مکانی مانند خانه، روابط و در دنبال کردن اهداف، خود را نشان دهد که در نهایت به بی تفاوتی و غم و غصه و عدم رضایت منجر می شود.

انگیزه و اهداف

زمانی که تصمیم بگیری زندگی سالم و مطابق با الگوی الهی را دنبال کنی، تعیین هدف و پیشرفت در آن چیزی فراتر از قصد و نیت تو خواهد بود. به عنوان مثال صرفا نیت این که دلت می خواهد وزن کم کنی و در رابطه با غذا خوردن تجدید نظر کنی کافی نیست. باید با انگیزه این کار را انجام دهی. انگیزه یعنی اقدام برای برانگیختن انرژی در جهت هدفی ویژه.

در این مسیر، خواسته ات باید کاملا شفاف باشد و با تلاش و صبوری در این راستا گام برداری. باید روش تعیین هدف را بلد باشی. این روش مهارتی قدرتمند است چون مسیرت را مشخص می کند و تو هم انرژی و توان خود را روی هدفی والا متمرکز می کنی.

در برابر تعهدات جدی باش

ضرب المثلی است که می گوید: تو فقط می توانی در برابر تعهدات خودت جدی باشی نه در برابر تعهدات مردم. در واقع تمام رهبران بزرگ سعی می کنند افرادی دلسوز باشند و احساسات زیردستان خود را درک کنند. آن ها حاضر نیستند که عواطف و شخصیت دیگران را تحت سلطه خود بگیرند. در عوض در قبال اجرای تعهدات خود تلاش می کنند که مردم را تحریک کنند تا با ذوق و شوق و انگیزه کارهای مورد نظرشان را به بهترین وجه انجام دهند. این قضیه هم برای با انگیزه شدن امری مهم است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
انواع خانواده ها از نظر تربیت کودک (قسمت چهارم)

تو هم باید اهدافت را عاقلانه تعیین کنی و با ذوق و شوق و انگیزه برای اجرای آن گام برداری. در برابر تصمیمات خود متهعد باش و سپس از خودت سوال کن: « آیا برای انجام این تعهد می توانم روی خودم حساب کنم ؟ » اگر جوابت مثبت باشد در این صورت خاطر جمع باش که می توانی تعهداتت را به خوبی انجام دهی. وقتی هم رو به جلو حرکت می کنی و با موانعی مواجه می شوی بدون این که از لحاظ روحی لطمه ای بخوری، می توانی خود را از شر آن موانع خلاص کنی.

www.nojavanha.com-روانشناسی

موفقیت را تجسم کن

به جای این که مدام در حال استرس، نگرانی و دلشوره باشی، هر روز دقایقی را به تجسم زندگی جدیدی که می خواهی، سپری کن . حس کن به زندگی مورد نظرت رسیده ای. به عنوان مثال وزن کم کردن ایده مهیجی نیست. به هر حال مجسم کن که به وزن ایده آل خود رسیده ای و هم اکنون لباسی را که همیشه دلت می خواست بپوشی ولی به خاطر چاقی مناسب تو نبود پوشیده ای. تجسم کن که بدنی سالم و فعال داری. هر روز چند دقیقه ای از وقتت را به بال و پر دادن رویاها و خواسته هایت سپری کن. ذوق و شوق حاصل از آن را با تمام وجود احساس کن. سر زندگی و امید باعث می شود که گام بعدی را با اعتماد به نفس بیش تری برداری .

اقدام روزانه

www.nojavanha.com-روانشناسیتو باید اهدافت را از سوی جنبه ذهنی به سوی جنبه عملی حرکت دهی. اقدام روزانه سبب می شود رویاهایت به حقیقت بپیوندد. لازم نیست اقدامات روزانه ات خیلی مهم و چشمگیر باشد. دنباله رو شم و شهود و ندای درونی ات باش و گام هایی را که از ته دلت می دانی اصولی و درست است بردار چون ارزش دارد که از خودت مایه بگذاری. در روند اقدامی اهداف، بدون شک انگیزه ات هم بیش تر می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مهارت مدیریت زمان

موفقیت های مکرر باعث افزایش انگیزه می شود

هلن کلر می گوید: بدون امید و اعتماد به نفس نمی توان کاری انجام داد.

هر روز چند دقیقه ای را برای لیست کردن موفقیت هایت سپری کن. بدون توجه به جزیی یا مهم بودن موفقیت ها برای آن ها سیستم ردیابی و پیگری تهیه کن. برای هر گامی که به سوی تکمیل موفقیت و اهداف برمی داری به خودت پاداش بده. سپس در مقابل آن علامت بزن که از رده خارج شده است. همین احساس رضایت، نقشی اساسی در کامیابی تو دارد و اعتماد به نفس تو بیش تر می شود. موفقیت مکرر در فعالیتی به خصوص به تو انگیزه می دهد که گه گاه همین عمل را تکرار کنی.

خودت را مورد لطف و مرحمت قرار بده

روانشناسییتشویق و انگیزه را جایگزین انتقاد از خودت بکن. همان طور که به راحتی دیگران را در زندگی تشویق می کنی و روحیه شان را بالا می بری، همین کار را هم در حق خودت انجام بده. به عنوان مثال وقتی کودکی در حال درست کردن پازل است و از پیدا کردن قطعه ای از آن و سر جای خود قرار دادن ناامید می شود به جای این که او را به باد انتقاد بگیری و پازل او را به هم بزنی کمکش می کنی. درست است. این لطف را هم در حق خودت انجام بده. زمانی که  اوضاع بر وفق مراد نیست به جای نکوهش به خودت امیدواری و انگیزه بده و موفقیت را حق مسلم خود بدان.

خودت را باور داشته باش

خود باوری باعث می شود که زودتر به اهدافت برسی. باور یعنی احساس قطعیت و یقین کردن. درست مثل این می ماند که بدانی خورشید دوباره از مشرق طلوع می کند. تو هرگز نگران نیستی که آیا خورشید طلوع می کند یا نه.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بعضی از همکلاسی هام منو جلوی جمع ضایع می کنند

خودباوری یعنی که تمام افکار و انرژی خود را روی رسیدن به خواسته هایت متمرکز کنی. تو باید با رویاهای خود انس و الفت بگیری. هر چند که خواسته ات هنوز قطعی نشده است. وقتی اعتماد به نفس تو قوی باشد اوقات بیش تری را روی مواردی که برایت مهم تر هستند سپری می کنی. در نتیجه حاصل آن را که موفقیت حتمی است خواهی دید.

منبع: مجله موفقیت

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “برای رسیدن به خواسته هایت با انگیزه باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *