بررسی دو بازی فوتبال

کدام یک بهتر است؟fifa 13  یا Pro Evolution Soccer 2013 ؟

Pro Evolution Soccer 2013

سازندگان سری PES آمده اند تا در 2013PES پروژه ستاره محورشان را تکمیل تر کنند. در این سری همیشه ستارگان و بیشتر فوق ستارگان فوتبال جایگاه خاصی داشتند؛ تا جایی که چهره این سوگلی ها  بیشتر از دیگران بازیکنان به واقعیت نزدیک بود. اما در PES 2013 به غیر از چهره به نوع حرکتشان، دریبل هایشان و شوت های این ستاره ها توجه خاصی نشان داده شده و آنها را به داخل بازی آورده اند تا بیش از پیش این بازیکنان شبیه دنیای واقعی شوند. Player ID نامی است که روی این سیستم گذاشتند و نشان  از این دارد که این ماجرا حالا حالا ها ادامه خواهد داشت.

تغییرات هسته گیم پلی از PES 2012 شروع شد . سیستم شوت زنی، پاس دهی، دفاع کردن و دریبل زدن در آن بازی تغییر کرد اما با این حال کامل به نظر نمی رسید. در PES 2013 اما بیشترین تغییر متوجه سیستم شوت زنی شده. اختیارات شما در اینکه از کجا و چگونه به سمت دروازه شوت بزنید بیشتر شده و در نتیجه گل های بهتری خواهید زد و به شیوه های متفاوت تری.

هوش مصنوعی PES 2013 همانند FIFA 13  پیشرفت کرده؛ ولی این پیشرفت در یک سمت و سو نبوده و کلا هوش مصنوعی این دو بازی هنوز جای کار دارد و می تواند خیلی بهتر از اینها باشد.

FIFA 13

یکی از بهترین نکاتی که در فیفای جدید به چشم می خورد این است که می توانید در آن دریبل های 360 بزنید. هر چند در نسخه های قبلی  فیفا این نوع دریبل وجود داشت اما در FIFA 13 این کار راحت تر، بهتر و کامل تر صورت می گیرد؛ تا جایی که دوست دارید هر آن لذت یک دریبل زیبا را در بازی بچشید. همچنین در کل تسلط بازیکنان روی توپ بهتر از قبل شده و وقتی آنها در زمین پا به توپ در یک زمین فوتبال هستند بیشتر به چشم می آید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
«دور تا دور دنیا» با راشل کوری

کنترل توپ یا به قول فوتبالی ها استپ در فیفای جدید چشم نوازتر شده؛ مخصوصا کنترل توپ های ارسالی بلند به مراتب بهتر از قبل صورت می گیرد. مشخصا بازی سازان بیشترین تمرکز خود را روی دفاع ها گذاشتند چرا که در نسخه قبلی و در زمان دفاع همیشه یکی از مشکلات بازیکنان این بود که کنترل این گونه توپ ها توسط مدافعان  همراه با اشتباهاتی همراه می شد که نتیجه آن می توانست خوردن گل باشد.

هوش مصنوعی بازی پیشرفت چشمگیری داشته؛ مخصوصا در تیم خودتان و در زمانی که می خواهید با کارهای تیمی حمله ای تدارک ببینید. نقطه ضعفی که در نسخ گذشته قابل رویت بود که در بیشتر مواقع هوش مصنوعی نمی توانست تکمیل کننده حرکاتی باشد که شما تمایل به انجام آن داشتید و اختیارات بازی هم جوابگوی نیاز شما نبودند و این می شد که حمله به نا کجا آباد کشیده می شد. اما در فیفای جدید هم تیمی هایی که توسط هوش مصنوعی کنترل می شدند علاوه بر شرکت در حملات فضاسازی کرده و کار شما را برای یک یورش همه جانبه راحت می کنند. علاوه بر حمله در دفاع هم هوش مصنوعی به کمک شما می آید؛ تا جایی که وقتی مدافع شما رو در روی بازیکن پا به توپ حریف قرار می گیرد با فشاری که به او می آورد تمرکز او را به هم زده یا حتی مالکیت توپ را به طور کامل از او می گیرد.

طعم واقعی فوتبال:

خیلی قبل تر از بارسلونا و اسپانیا،سیستم پاس کاری و حفظ توپ تا نهایت امکان را کشف کردم. با پرواولوشن ساکر و در کلوپ های بازی ارزان زادگاهم. در جو کلوپ های دوران نوجوانی چند تا چیز بود که اهمیت خاصی داشت؛ گل کردن ضربه کاشته های پشت محوطه، گل زدن از فاصله 40 متری، دریبل زدن دروازه بان و چیزهایی از این قبیل. اما از همه مهم تر برنده بودن بود. همیشه برنده بودن یا اغلب اوقات برنده بودن. کسی که برنده بود، شکل خاصی راه می رفت و حتی شکل خاصی دسته پلی استیشن 2 را در دست نگه می داشت. با این حال بردن همیشه یک بازی از برنده ها هم کار غیر ممکنی نبود. پرواولوشن ساکر طوری طراحی شده بود که می توانستی بی خیال بازی زیبا بشوی و با استفاده از یک سیستم دفاعی، جلوی یکی از این همیشه برنده ها بازی کنی. می توانستی منتظر تک موقعیت ها بشوی و یک گل بزنی  و بعدش هم تا اخر 90 دقیقه دفاع کنی. در تلاش برای بردن همین برنده ها بود که یک سبک بازی کسالت بار برای خودم ابداع کردم: نگه داشتن توپ  به هر قیمتی و ضربه نزدن به سمت دروازه به جز مواقعی که احتمال گل شدن توپ خیلی بالا بود. این سبک بازی اگر عملی می شد، می توانست همیشه هر برنده ای را به زانو در بیاورد. یکی از بهترین رکورد هایم با این سبک هم بازی بود که شش بر سه شدم . در آن بازی 9 شوت به سمت دروازه زده بودم که 6 تای آنها گل شده بود. و تمام اینها چیزهایی بود که می توانست در زمین فوتبال واقعی اتفاق بیفتد. ویژگی های این چنینی پرواولوشن ساکر بود که من و بسیاری دیگر را عاشق این بازی کرد. همین که می شود جلوی بهترین بازیکن ها نشست و به برنده شدن امیدوار بود، گیرم که بازی تماشایی و جذاب نباشد؛ اتفاقی که نمونه اش در فوتبال امروز کم هم نیست. امکان بازی منطقی و حساب شده و همچنین امکان استفاده از سبک های مختلف برای بازی در پرواولوشن ساکر، چیزهایی است که هنوز به خاطرشان عاشق نسخه های مختلف پرواولوشن ساکر هستم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی بهترین فیلم سال

فیفا بچه بازی نیست!

با عرض پوزش و البته احترام به مخالفان، باید همین اول کار بگویم فیفا جای بچه بازی نیست! وقتی اولین بازی فیفا را درهمان گرما گرم مقدماتی جام جهانی 98 بازی می کردم بیش از هر چیز جذب واقع گرا بودن آن شدم. فیفا به شدت واقعی است. فیفا هرگز سعی نمی کند به قیمت جذاب تر کردن و فانتزی تر کردن بازی و اینکه مثل بازی های مشابه، حجم دخالت گیمر را بالا ببرد، از واقعیت بازی کم کند. همین واقعی بودن فیفاست که باعث می شود جای حرفه ای ها باشد، جای خوره های بازی. اگر می خواهید هفته ای یک بار ال کلاسیکو بازی کنید آدرس را اشتباه آمده اید! فیفا بازی شما نیست. فیفا بازی خوره هاست، بازی حرفه ای هاست. من فیفا بازی می کنم چون تاکتیک ها و تکنیک های آن در چهار چوب های فوتبالی است، همان چیزهایی است که پای هر مسابقه فوتبالی می بینیم. هر چقدر هم می گذرد خلاقیت سازندگان فیفا تکمیل تر می شود. سال گذشته فیفا در ساختار دفاعی اش بازسازی کاملی کرد، که امسال آن را ظاهرا بهتر هم کرده است. این نشان می دهد فیفا همیشه رو به کمال است. در فیفا قرار نیست برای فانتزی شدن و دور هم بودن کل تیم را بریزیم به هم ! مورینیو و گواردیولا هم چنین جسارتی نداشتند! غیر از همه اینها فیفا همیشه کامل است؛ یک مجموعه کامل از فوتبال که همین اسم آن نماد فوتبال است. لیگ دسته چهار انگلیس! آن وقت در رقیب محترم با آن اسامی عجیب و غریب روبه رو  هستیم. با همه اینها هیچ وقت درک نکردم چرا در مملکت خودمان بر خلاف بقیه جهان آمار فیفا کمتر از رقیب محترم است!

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “بررسی دو بازی فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *