, ,
,

school.nojavanha

علیرضا کفاش گفت: با توجه به این که در دولت تدبیر و امید هیچ طرحی بدون اجرای دوره آموزشی و کار پژوهشی هم زمان اجرا نخواهد شد، در مهر سال آینده این برنامه به صورت آزمایشی صورت گرفته و مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی با بیان این که علی رغم شرکت دانش آموزان در این طرح ها به صورت داوطلبانه خواهد بود، سیاست های تشویقی را نیز در نظر گرفته ایم افزود: مدارسی که امکان اقبال بیش تری برای این برنامه در آن ها وجود دارد شامل مدارس خاص، مدارس هیات امنایی، شاهد و در تعدادی از مدارس عادی می شود. بر این اساس مدیران و معلمان در روز پنجشنبه در مدرسه حضور پیدا می کنند و اگر چند دانش آموز برای این طرح ثبت نام نکردند باز هم برنامه اجرا خواهد شد.

برنامه های آموزش و پرورش برای روزهای پنجشنبه

کفاشی در تشریح برنامه های در نظر گرفته شده برای روز پنجشنبه نیز گفت: فعالیت های پرورشی و فرهنگی مختلفی را در نظر گرفته ایم؛ اعم از برنامه های قرآنی، هنری، حضور در کانون های فرهنگی و تربیتی که بر این اساس برنامه های شاد و متنوعی را برای دانش آموزان در روزهای پنجشنبه اجرا خواهیم کرد.

کفاش درباره اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرایی کردن این برنامه گفت: امکانات مدرسه و فضای آن به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت، علاوه بر این کانون های پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان و نیز کانون های فرهنگی و تربیتی فضای خود را به صورت رایگان برای این برنامه در اختیار مدارس قرار می دهند.

به گفته وی این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش نیز از محل کیفیت بخشی اعتباری برای برنامه روز با نشاط در مدارس در نظر گرفته است که حدود چهار میلیارد تومان (دو میلیون برای هر مدرسه) خواهد بود که این مبلغ به طور مستقیم به خود مدارس ارائه خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر اعتبار در نظر گرفته شده از سوی وزارت آموزش و پرورش بخش دیگری از هزینه ها به صورت داوطلبانه از محل مشارکت و مساعدت اولیا خواهد بود که طبق جلسات اولیا و مربیان مشخص خواهد شد که البته این هزینه ها به صورت داوطلبانه است.

معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش در ادامه با تاکید بر این که به مدارس دیگر استان ها این اختیار را داده ایم که در صورت امکان، این طرح را در مدارس خود اجرا کنند، تصریح کرد: ۲۰۰۰ مدرسه را به تناسب تعداد مدارس در استان ها برای اجرای طرح پایلوت در نظر گرفتیم، با این حال این اختیار را به شوراهای آموزش و پرورش استان و مناطق داده ایم تا در صورت امکان و طبق مصوبه این شوراها، این طرح در مدارس دیگر و دوره های مشابه برگزار شود. همچنین بقیه مدارس استان ها نیز طبق روال سال گذشته پنجشنبه ها تعطیل خواهند بود.

وی با اشاره به این که نامه ای که در دولت گذشته طبق آن پنجشنبه ها تعطیل رسمی شد زیر سوال است و تعطیلی مدارس خلاف قانون است گفت: قرار بر این بود که پنجشنبه ها فقط برای برنامه های پرورشی و برنامه های ضمن خدمت و دوره های آموزشی باشد اما طبق یک نامه پنجشنبه ها تعطیل شد و در دولت یازدهم این موضوع دوباره بازبینی می شود.

تلاش برای یاددهی «نه» گفتن به دانش آموزان برای مقاومت در برابر خواسته های غیرمنطقی

کفاشی همچنین در بخش دیگر صحبت های خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آموزش دفاع از بدن و آگاهی بخشی به دانش آموزان درباره آناتومی بدن خود گفت: در این زمینه تلاش زیادی داریم تا به دانش آموزان “نه” گفتن را یاد بدهیم.

وی افزود: تجربه هایی که در سراسر دنیا صورت گرفته، حاکی از آن است که بخش اعظمی از آموزش ها در قالب خانواده به ویژه توسط مادر صورت بگیرد. در پیشرفته ترین کشورها نیز این مسائل در دبیرستان زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد و بیش تر روشنگری ها در خانواده ها اتفاق می افتد.

معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که در طراحی دوره های جدید تلاش می کنیم خانواده ها را آموزش داده و آن ها را آگاه کنیم گفت: مسلما برنامه هایی برای آموزش این گونه مسائل به دانش آموزان داریم اما نمی شود برای همه آموزش ها نسخه ای یکسان پیچید و قانونی یکسان مصوب کرد، در همین زمینه نیز ابتدا همکاران ما در آموزش و پرورش نیاز به تعلیم دارند.

وی تاکید کرد: اصلی ترین برنامه ما برای رفع این معضل آموزش مهارت “نه” گفتن است تا به کودکان بیاموزیم باید در برابر خواسته های غیرمنطقی مقاومت کنند.

آموزش حقوق شهروندی در قالب متون درسی به دانش آموزان

student.nojavanhaمعاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهور گفت: در این زمینه امروز وزیر آموزش و پرورش در جلسه ای با خانم امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور مسائل مربوط به حقوق دانش آموزان را پیگیری کرده است تا در تدوین منشور حقوق شهروندی به مسائل مربوط به دانش آموزان توجه شود.

در همین زمینه پیشنهادهای مربوط به حقوق شهروندی در کنوانسیون حقوق کودک توسط مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش که به عنوان نماینده این وزارت خانه در آن کنوانسیون حضور دارد عنوان خواهد شد.

وی با تاکید بر این که باید بسته های حاوی حقوق شهروندی به دانش آموزان ارائه شود افزود: معتقدیم آشنایی دانش آموزان با حقوق خود برای جلوگیری از معضلات اجتماعی در قالب آگاه سازی و آموزش خانواده ها موثر خواهد بود.

کفاش ادامه داد: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، آموزش حقوق دانش آموزی را در کتاب های جدید دانش آموزان به ویژه کتاب های حوزه اجتماعی وارد کرده است و در کتاب های تازه تدوین شده حقوق شهروندی به عنوان متون درسی به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد.؛ علاوه بر این دوره های آموزش ضمن خدمت کددار حقوق شهروندی برای همکاران ستادی و استانی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین از افتتاح مجلس دانش آموزی هفتم در تابستان خبر داد و گفت: محور اصلی مجلس هفتم آموزش و احیای حقوق دانش آموزی خواهد بود.

احیای زنگ انشاء پایه هفتم از ابتدای مهرماه – ارائه الگوهای جدید انشاء نویسی

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از صحبت های خود درباره پیگیری احیای زنگ انشاء در مدارس گفت: در این زمینه از اساتید مختلف دعوت کرده ایم تا نظرات خود را ارائه دهند و چهارمین جشنواره انشاء نویسی با عنوان جشنواره رویش قلم نیز در این زمینه برگزار شده است.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و جلب توجه والدین، دانش آموزان، دانشگاهیان و معلمان برای احیای زنگ انشاء در مدارس گفت: اجزای هر مصوبه قانونی نیاز به فرهنگ سازی دارد که کار دراز مدتی است و باید استقبال لازم از آن صورت بگیرد.

کفاشی در ادامه با اشاره به جلسات شورای عالی آموزش و پرورش برای احیا زنگ انشاء خبر داد، براساس مصوبه این شورا از سال آینده زنگ انشاء در پایه هفتم برگزار خواهد شد به گونه ای که طبق مصوبه سازمان پژوهش، درس انشاء در جدول نحوه ارزش یابی پایانی مواد درسی به عنوان بخشی از ارزش یابی درس ادبیات در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: هرچند این مصوبه برای پایه هفتم ابلاغ شده در سایر پایه ها نیز کار کارشناسی صورت گرفته اما هنوز تصویب و ابلاغ نشده است.

وی همچنین از ارائه الگوهای جدیدی برای انشاء نویسی خبر داد و گفت: تصمیم بر آن است که زنگ انشاء نه به صورت سنتی بلکه با توجه به الگوهای جدید در پایه هفتم برگزار شود و در سال های آینده در پایه های دیگر نیز زنگ انشاء را داشته باشیم.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید