برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی

دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی با محوریت شعار «امام رضا (ع) اسوه اخلاق و گفتگو» پس از ۱۱ دوره در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمدرضا محمدی، دبیر دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی، صبح امروز در نشست خبری دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) بیان کرد: یکی از برنامه های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) برگزاری جشنواره های ملی تئاتر عروسکی کودک و نوجوان رضوی است و در سال 97 پس از 11 دوره برگزاری جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی که در بندرعباس برگزار می شد بنا شد این جشنواره به خانه اصلی خود و در مشهد برگزار شود.

وی افزود: با تفاهمی که بین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) صورت گرفت، استارت این کار خورد و فراخوان جشنواره ارسال شد و پس از بررسی های به عمل آمده در پایان دی ماه آخرین مهلت ارسال آثار بود و 74 اثر از 22 شهر از جمله مشهد، تهران، کرمانشاه، همدان، اصفهان، تبریز، گرگان، مرند، قم، خدابنده، بندرعباس، نیشابور، میبد و … به دبیرخانه جشنواره رسید.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی اضافه کرد: داوری آثار رسیده از 12 تا 14 بهمن ماه توسط  سید جواد رحیم زاده، منوچهر افضل، سید حیسن فدایی حسین صورت گرفت و نتایج 15 بهمن ماه اعلام شد.

محمدی ادامه داد: 20 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد که از این تعداد 7 اثر در بخش نمایش  کودک و نوجوان، 6 اثر در بخش نمایش عروسکی کودک و نوجوان و 4 اثر در بخش جنبی انتخاب شده است.

وی اظهار کرد: جشنواره از 12 اسفند افتتاح و تا 16 اسفند ادامه دارد که از اقدامات نو و جنبی این جشنواره داوری آثار برگزیده توسط 5 نفر از دانش آموزان خواهد بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار می‌کند

دبیر دوازدهمین جشنوراه ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی گفت: چندین سالن از جمله سالن اصلی تئاتر شهردر مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، سالن فرهنگسرای غدیر، سالن بهار و سالن اشراق در فرهنگسرای کودک و آینده فرهنگسرای ترافیک و مرکز کانون پرورش فکری رشد در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: اجرای چنین جشنواره سنگینی به تنهایی توسط یک دستگاه ممکن نیست  لذا در برگزاری این جشنواره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شهرداری، صدا و سیما ، بنیاد بین المللی امام رضا(ع)و شهرآرا همکاری داشتند که امیدواریم پس از یازده دوره که در مشهد نبوده و این اولین بار است که در مشهد برگزار می شود حسن نیت حود را به جامعه هنری اعلام کنیم.

محمدی افزود: جایگاه اصلی تئاتر کودک و نوجوان مشهد است و تقدیر شوندگان و جایزه گیرندگان دوره های قبل نیز اکثرا مشهدی بودند که امیدواریم برای دوره‌های بعدی این جشنواره هم در خراسان رضوی بماند.

در ادامه نشست فرشید فلاح، معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: برای برگزاری یک جشنواره در سطح عالی نیازمند مقدمه چینی خوب هستیم که تاکنون این اقدام به خوبی رخ داده است و امیدواریم که دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان  رضوی به جشنواره ماندگاری در تاریخ  کودک و نوجوان  تبدیل شود.

وی ادامه داد: در سال 97 شعار همه جشنواره های رضوی که در 30 استان 30 فعالیت را سفارش کار دادیم و جشنواره های فرهنگی و هنری برگزار شده  شعار محوری «امام رضا(ع) اسوه اخلاق و گفت وگو» است در این جشنواره اگر بخواهیم گفت و گو و شنیدن را نهادینه کنیم بهترین کار پرداختن به جشنواره‌های دانش‌آموزی تئاتر رضوی است و امیدورایم با این جشنواره ها این فرهنگ در کودکان و نوجوانان بتوانیم نهادینه کنیم.

فلاح تصریح کرد: جشنواره  ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی  یکی از جشنواره های تأثیرگذار در فرهنگ جامعه است و امیدورایم روزی همه دانش آموزان ما بخشی از فعالیت شان در مدارس پرداختن به تئاتر کودک باشد و اعتقاد داریم با تئاتر فرهنگ در جامعه رشد می کند به ویژه اگر این امر در جوانی و نوجوانی اتفاق بیفتد.با تئاتراست که دانش آموزان خصلت ها ی خوب و  بد و نتایج  را می بینند و بهتر در ذهن و دلشان نهادینه می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پیام رییس جمهور به مناسبت آغاز سال تحصیلی

وی گفت: دانایی محوری و خلاقیت نیز از تئاتر عبور می کند، تئاتر با خود خلاقیت می آورد و دانایی را به ارمغان می آورد و بهترین راه آموزش خلاقیت تئاتر است لذا این هنر در بخش کودک و نوجوان ازجایگاه حیاتی و ویژه در جامعه برخوردار است.

معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه تئاتر یک ابزار طلایی درترویج فرهنگ و معارف رضوی محسوب می شود بیان کرد: اگر ما یک نمایش را ببینیم هرگز فراموش نخواهیم کرد و در ذهنمان برای همیشه حک خواهد شد که در واقع اثر نمایش ماندگار است.

وی با بیان اینکه جشنواره زمینه کشف استعداد و مشارکت هنرمندان را فراهم می کند، ادامه داد: اگر بحث توزیع عادلانه امکانات فرهنگی و مشارکت دادن همه هنرمندان کشور نبود همه جشنواره ها در مشهد برگزاری می شد چرا که زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری در مشهد فراهم و در بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 30 درصد بودجه به تولیدات فاخر اختصاص یافته است.

فلاح اظهار کرد: جشنواره کودک و نوجوان تئاتر رضوی از سال آینده دوسالانه خواهد شد تا یک سال به تولید آثار اختصاص یابد و در سال 98 جشنواره عکس رضوی در مشهد برگزار خواهد شد. که زمینه برگزاری و تفاهم نامه آن منعقد شده است.

در بخش دیگری از نشست رضا حسینی، از دواران جشنواره گفت: نمایش در عرصه کودک یک کار حرفه ای است که از ساختار حرفه ای برخوردار است و هنرمندان تولید کننده این آثار هنرمندان درجه یک هستند و محتوای این جشنواره دربردارنده مفاهیم اخلاقی و تربیتی است.
وی افزود: تئاتر در مشهد پس از تهران از جایگاه ارزنده ای در تئاتر کشور برخوردار است و بعد از تهران بیشترین تولید اثر را دارد ضمن اینکه هنرمندان زیادی از خطه خراسان در عرصه کودک و نوجوان حضور فعال دارند لذا بضاعت و استعداد استان در این زمینه برکسی پوشیده نیست.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اخاذی مرد زن نما در "واتس اپ"

حسینی گفت: خراسان بعد از تهران بیشترین ساختارهای زیربنایی هم از لحاظ سالن که به لحاظ گستردگی مشهد تعداد بیشتری در نظر گرفته شده است و هم به لحاظ سایر امکانات را برای برگزاری جشنواره ها دارد لذا مشهد بضاعت این را دارد و دیگر اینکه همت جمعی در مشهد برای برگزاری جشنواره ها از سوی دستگاه‌ها فراهم است. 

وی بیان کرد: در موضوعات و اندیشه ها سعی شده و انتظار می رود در هر جشنواره یک جهش رو به جلو داشته باشیم و از تکرارها پرهیز کنیم ضمن اینکه همه آثار از مضامین رضوی برخوردار بوده و در دنیای کودکان که یک دنیای رویا گونه است مباحثی از جمله مهربانی، محبت و … مطرح است.

حسینی با بیان اینکه اسامی برخی از نمایشنامه ها شاید ابهام داشته باشد گفت: همه نمایشنامه ها از جمله پینوکیو و بالتازا همانند سایر نمایشنامه های منتخب محتوای اخلاقی و تربیتی حول محور رضوی را  دارد.

افتتاحیه دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی 12 اسفند ساعت 9:30 در موسسه همدم برگزار و مراسم اختتامیه همزمان با 16 اسفند ساعت 9:30 در تالار اصلی مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار خواهد شد که از مسئولان استانی برای حضور در مراسم افتتاحیه و اختتامیه دعوت شده است.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *