نگاهی به بزرگ ترین خزندگان جهان،کروکودیل و تمساح

بزرگ ترین خزندگان جهان،کروکودیل و تمساح

بسیاری اوقات بیشتر مردم فکر می کنند کروکودیل همان تمساح است . این اشتباه به خاطر شباهت این دو خزنده باهم است. در این مطلب می خواهیم ببنیم بزرگ ترین خزندگان جهان کدام هستند.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

کروکودیل های آب شور بزرگترین خزنده دنیا

کروکودیل های آب شور بزرگترین کروکودیل جهان و بزرگترین خزندگان روی کره زمین هستند. این شکارچیان ترسناک در شمال استرالیا زندگی می‌کنند. اما به شکل باور نکردنی نمونه های از این کروکودیل ها در اقیانوس آرام نیز یافت شده اند. درست است؛ گویا آن ها راهی برای عبور از اقیانوس ها در جستجوی مکان های جدید برای زندگی پیدا کرده اند.

کروکدیل ها فلس های ضد آبی  در روی بدن دارند؛ که آن ها را قادر می سازد تا با جزر ومد دریا به مناطق جدیدی بروند. این موجودات در فیجی، چین، هند، فیلیپین، تایلند، جزایر سلیمان، سریلانکا، جزایر سوندا و وانواتو زندگی می کنند. جالب این جاست که این خزندگان غول پیکر می توانند تا یک سال بدون غذا زنده بمانند.

تمساح

اندازه کروکودیل آب شور

کروکودیل آب شور (Crocodylus porosus) بزرگ‌ترین کروکودیل زنده است. گونه های نر، به اندازه متوسط ​​5.2 متر و وزن  450 کیلوگرم می رسند، اما نمونه هایی با6 متر و وزن بیش از یک تن نیز در طبیعت دیده شده است. این کروکودیل ها به عنوان خطرناک ترین موجود برای انسان ها شناخته می شوند.

کروکودیل های آب شور در محیط های بسیار خاصی زندگی می کنند. کروکودیل‌ها می‌توانند موج‌سواری کنند، اما نمی‌توانند در کوه‌ها ، دشت‌ها یا  جایی خیلی دور از آب زندگی کنند. در عوض این شکارچیان  روزهای خود را با شنا در باتلاق‌ها و رودخانه‌ها می‌گذرانند. کروکودیل های آب شور نام خود را از عشقشان به آب شور  گرفته اند.

لولونگ بزرگ ترین خزندگان جهان

لولونگ بزرگ ترین کروکودیل

بزرگ ترین کروکودیلی که در کتاب رکود گینس هم ثبت شده است؛ لولونگ نام دارد. این کروکودیل آب شور با طول 6.17 متر به طور رسمی توسط کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان “بزرگترین کروکودیل در اسارت جهان ” اندازه گیری شده است.

لولونگ،کروکودیلی بود که تا سال 2011 در حیات وحش زندگی می کرد. اما اخباری از ناپدید شدن دونفر و چندین گاومیش در اطراف برکه ای که زندگی می کرد همه را وحشت زده کرد. شکارچیان حرفه ای بالاخره کروکودیل لولونگ را شکار کردند و متوجه شدند که  بزرگترین تمساح آب شور جهان را شکار کرده اند. او به سرعت به باغ وحشی در فیلیپین منتقل شد، جایی که تماشاگران می‌توانستند بلیت بخرند تا جثه عظیم این خزنده را ببینند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جزایری که کسی حق ورود به آن ها را ندارد!

متأسفانه برای نمایش این خزنده افسانه ای، باید  آب را در محوطه  اطرافش مرتباً تخلیه می کردند تا گردشگران بتوانند او را ببینند. در آن زمان، لولونگ حداقل 70 سال سن داشت، به این یعنی که او به آب نیاز داشت تا اعضای بدنش به دلیل وزن بسیار زیادش له نشوند. این عمل، همراه با شرایط بد نگهداری، منجر به مرگ لولونگ در کمتر از دو سال پس از شکار او شد. جسد او بعدها تاکسیدرمی شد و برای تماشا در موزه قرار داده شد.

طول عمر

کروکودیل ها معمولاً بین 40 تا 70 سال در طبیعت زندگی می کنند، اگرچه برخی از آنها ممکن است مدت طولانی تری نیز زندگی کنند. کروکودیل ها شکارچیان بزرگی هستند که  دشمنان طبیعی زیادی ندارند. اما انسان ها بزرگ ترین تهدید برای آن ها هستند.  تخریب زیستگاه های آنان  برای توسعه کشاورزی یا شهری باعث کاهش زیستگاه های طبیعی این موجودات شده است.

این خزندگان بزرگ  توسط مردم برای استفاده از گوشت و پوستشان  نیز شکار می شوند، که منجر به کاهش جمعیت این موجودات  در مناطق خاصی  که شکار کروکودیل رایج است، شده است. تجارت غیرقانونی کروکودیل ها نیز یک تهدید است، زیرا با شکار بچه ها یا تخم ها، تولید مثل آن ها را مختل می شود. در نهایت، تغییرات آب و هوایی باعث افزایش سطح دریا شده است که زیستگاه کروکودیل های ساحلی را با افزایش فرسایش و سیل تهدید می کند.

تخم تمساح بزرگ ترین خزندگان جهان

تولید مثل

کروکودیل های آب شور تخم گذاری می کنند و بچه ها از تخم ها بیرون می آیند. در هنگام تولد، بچه کروکودیل ها بسیار آسیب پذیر هستند. اما گونه ماده به شدت از تخم ها و بچه ها حفاظت می کند. کروکودیل های کوچک ، حشرات ، جوندگان ، ماهی های کوچک ، پرندگان ، دوزیستان و لاک پشت ها را می خورند.
بچه کروکودیل ها همانطور که رشد می کنند، می توانند شکارهای بزرگ تری را  بخورند. کروکودیل های بالغ در بالای زنجیره غذایی قرار دارند. آنها آهو ، گراز وحشی ، میمون ، گیبون ، گاومیش آبی ، ماهی و حتی دینگو و کانگورو می خورند.

فرق تمساح و کروکودیل

کروکودیل و تمساح از نظر اندازه، رفتار و ظاهر شباهت زیادی به هم دارند؛ به حدی که گاهی تشخیص آن‌ها از هم‌دیگر واقعا دشوار می‌شود. با این‌حال با کمی تیزبینی، می‌توانید متوجه تمایزهای این دو بازمانده از نسل دایناسورها شوید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
با این روش ها باهوش تر می‌شوید!

مهم ترین تفاوت کروکدیل باتمساح در اندازه اش است. تمسا‌ح‌ها چه از نظر طول و چه به لحاظ وزن، از کروکودیل‌ها کوچکتر هستند. طول تمساح نر به طور متوسط بین ۳.۶ تا ۳.۹ متر متغیر است و می‌تواند تا ۴۵۰ کیلوگرم (به ندرت) وزن داشته باشد.تفاوت مهم دیگرشان در رنگ پوستشان است.اکثر کروکودیل‌ها به رنگ سبز، قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه هستند.در حالی که تمساح ها با توجه به محل زندگیشان سبز رنگ یا به رنگ خاکی هستند. شکل پوزه و دندان های این دو گونه نیز متفاوت است.

تمساح یا کرو کودیل

 نکاتی جالب در باره تمساح ها

تمساح ها از خانواده خزندگان هستند. این خزندگان میلیون ها سال است که روی زمین زندگی می کنند و گاهی اوقات “فسیل های زنده” نامیده می شوند. تمساح امریکایی و تمساح چینی دو نوع معروف تمساح های جهان هستند. گونه امریکایی در مناطق جنوب شرقی امریکا مانند فلوریدا و لوزینیا زندگی می کنند. تمساح های چینی نیزدر رودخانه یانگتز یافت می شوند اما نسلشان به شدت در معرض انقراض و خطر است و فقط تعداد کمی از انها در حیات وحش هستند.

این خزنده های  بزرگ مانند دیگر خزندگان ، خونسرد هستند و وزنشان  بالای 400 کیلو است. این موجودات دندان های قدرتمند وتیزی دارند اما ماهیچه های فک آنها برای باز شدن کامل دهان قدری ضعیف است. یک انسان بزرگسال می تواند با دستانش بدون هیچ وسیله دیگری آرواره های تمساح را بسته نگه دارد.

پیشنهاد مطالعه: بزرگ ترین تخم جهان 

بزرگ ترین خزندگان جهان

تمساح ها حیوانات مختلفی از قبیل ماهی ، پرندگان ، لاک پشت ها و حتی آهو راشکار کرده و به عنوان غذا می خورند. این خزنده بزرگ تخم گذار است و تخمش با توجه به آب و هوا تبدیل به بچه تمساح های نر یا ماده می شود. اگر درجه حرارت هوا بالا باشد تمساح نر و اگر درجه هوا پایین باشد تمساح ماده از تخم ها خارج می شوند

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مخترعانی که به دست خودشان مرگ را تجربه کردند!

بزرگ ترین تمساح تاریخ

Supercro نام تمساحی است که فسیل آن در صحرای نینجر پیدا شده است.به احتمال زیاد این تمساح حدود 17600 پوند وزن و 40 فوت طول داشته است.دانشمندان این تمساح را بزرگ ترین تمساح دنیا می دانند.

فسیل تمساح

اما تمساحی هم احتمالاً در دوره میوسن در پاکستان امروزی می زیسته است، بر اساس فسیل های جمع آوری شده توسط دو باستان شناس در سال 1840، احتمالاً حدود 36 طول و حدود 6000 پوند وزن داشته است.

بزرگ ترین تمساح تاریخ

گاندو تمساح ایرانی

تمساح ایرانی گاندو نام دارد و فقط در منطقه بلوچستان ایران و در محدوده چابهار وشهر سرباز یافت می شود گاندو به طور معمول تا 30 سال عمر می کند و انداره قدش به 3 متر می رسد . پوست تمساح ایرانی بسیار با ارزش است و همین باعث می شود تا محیط بانان آنان را از دست شکار چیان حفاظت کنند .نکته مهم این که تمساح با گاندو فرقی ندارد وگونه ایرانی تمساج به عنوان گاندو شناخته می شود.

پیشنهاد مطالعه:بزرگ ترین مارجهان 

پرورش تمساح در ایران

بعضی نوجوانان به اشتباه تصور می کنند نگهداری حیواناتی مانند تمساح و مار و …. در خانه وبه عنوان حیوان خانگی کاری لاکچری است. اما این حیوانات وحشی هستندو نباید در محیط زندگی نگهداری شوند. پرورش تمساح برای تفریح نیست بلکه شغلی اقتصادی است.سالانه ۲ میلیون طاقه پوست کروکودیل در دنیا تجارت می‌شود که هر طاقه آن ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار دارد. ارزش هر کیلو‌گرم از گوشت این حیوان حرام‌گوشت نیز به ۱۷ دلار می‌رسد.

اما آنچه باعث شده تا شیلات ایران موافقت اصولی ایجاد اولین مزرعه پرورش تمساح را در ایران صادر کند، استفاده پزشکی‌ است که از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست می‌شود.کروکودیلین موجود در خون این حیوانات ۵۰۰ برابر آنتی بیوتیک‌های موجود در بازار خاصیت دارویی دارد.هرچند در این میان سود اقتصادی ناشی از صادرات پوست و گوشت کروکودیل بی‌تاثیر نبوده است. مزرعه پرورش تمساح ایران برای اولین بار در قشم راه اندازی شد اما الان در استان های دیگر هم چنین مزارعی وجود دارد.

 

منبع :www.a-z-animals.com

زندگی مسالمت‌آمیز تمساح و پروانه‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *