بزرگ ترین و درخشان ترین ماه را ۲۴ آبان ببینید

درخشان ترین ماه (1)

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: ۲۴ آبان ماه (۱۴ نوامبر ۲۰۱۶) ماه کامل به نزدیک ترین فاصله از زمین در طی ۱۸ سال آینده خواهد رسید.

خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روز ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۵ ماه کامل در ساعت ۱۷ و ۱۴ دقیقه از افق شرقی طلوع می کند که اندازه ظاهری آن از همیشه بزرگتر است.

وی افزود: در این تاریخ به علت اینکه فاصله ماه تا زمین به کمترین فاصله در طی ۱۸ سال آینده خواهد رسید، می توان ماه را کمی بزرگتر از همیشه در آسمان مشاهده کرد.

به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز، شایعاتی که در این مورد با عنوان مشاهده بزرگترین ماه قرن یا طلوع ماه به اندازه نصف آسمان می شنویم که کاملاً اشتباه است؛ ولی افراد با تجربه با عکاسی و رصد دقیق می توانند شاهد بزرگتر دیده شدن ماه باشند.

جعفری زاده با بیان اینکه ماه در این روز در حضیض مداری یا همان نزدیک ترین فاصله در مدار خودش به زمین است، خاطر نشان کرد: ماه در این زمان به شکل عادی خودش طلوع می کند، اما اندازه ظاهری ماه ۱۴ درصد بزرگتر از حالت همیشگی است.

درخشان ترین ماه (2)

به گفته وی، همچنین نور ماه در این زمان ۳۰ درصد بیشتر است که تاثیر آن بیشتر در مناطق خیلی تاریک است و افرادی که در گذشته بر روی ماه کامل رصد دقیق داشته اند متوجه خواهند شد.

درخشان ترین ماه (3)

این کارشناس نجوم اظهار داشت: در این تاریخ، ماه به فاصله  ۳۵۶۵۰۹ کیلومتری زمین می رسد که این مقدار به نسبت زمان های دیگر کمتر است.

اندازه فاصله ماه با زمین در تاریخ های مشخص

درخشان ترین ماه (4)

جعفری زاده افزود: بر اساس محاسبات انجام شده نزدیک ترین فاصله ماه با زمین در سال ۲۰۳۴ میلادی (شنبه چهارم آذرماه ۱۴۱۳) روی می دهد که در این سال ماه به فاصله ۳۵۶۴۴۶ km از زمین می رسد.

درخشان ترین ماه (5)

وی تاکید کرد: تمامی شایعات در این مورد که ماه بزرگ ترین است و به اندازه ای نا متعارف از افق طلوع می کند بی پایه و اساس بوده و بهتر است با دیدن طلوع این ماه زیبا از افق شرقی، از دیدن آن لذت برد.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یازده گیاه دارویی که باید همیشه در خانه داشته باشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *