, ,
,

عکاسی جزو جدایی‌ناپذیر زندگی ما ایرانی‌ها شده و به خصوص در سفر، دوست داریم تک‌تک لحظات‌مان را ثبت کنیم. در آستانه‌ نوروز به نکاتی در مورد عکاسی اشاره می‌کنیم.  با ما همراه باشید.

با نزدیک شدن به ایام نوروز، کم‌کم به فکر سفر و استفاده‌ بهینه از ایام تعطیلات می‌افتیم. اگر تصمیم دارید که در این ایام به ثبت تصاویر زیبا از خود و خانواده‌تان بپردازید، در این مقاله ، گل چینی از نکات عکاسی را جمع آوری کرده‌ایم، تا بتوانید تصاویر زیباتری خلق و خاطرات خود را به نحو احسن ثبت کنید.

اول زوم کنید بعد فوکوس

ترفندهای عکاسی (20)لنزهای زوم معمولا از قابلیت سوییچ فوکوس استفاده می‌کنند. به این صورت که می‌توانید اول روی نقطه‌ مورد نظر زوم کرده و بعد از قفل فوکوس اقدام به عمل بک-زوم برای یافتن بهترین فریم کنید. اما معمولا نتیجه‌ کار کاملا شارپ نیست. پیشنهاد ما: اول زوم کنید بعد فوکوس و پس از آن در اسکرین دوربین (مانیتور) عکس گرفته‌شده را بزرگ‌نمایی کنید تا از شارپ بودن نقاط اصلی مطمئن شوید.

برای عکاسی از سوژه‌های متحرک از حالت دستی M استفاده کنید

ترفندهای عکاسی (21)اگر برای تنظیم سرعت شاتر و میزان دیافراگم وقت کافی دارید، از تنظیمات دستی بهره ببرید. بیش تر دوربین‌ها برای کمک به نوردهی عکس شما نمایشگر کوچکی دارند، اما بهتر است از یک عکس تست کمک بگیرید. اگر نور اطراف سوژه با ثبات و بی‌تغییر است ولی پس‌زمینه تغییر می‌کند، استفاده از حالت دستی تصاویر بهتری را نسبت به حالت‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به شما خواهد داد. به سادگی تنظیمات خود را انجام دهید تا فقط نگران سوژه باشید.

حالت پی در پی (Continuous drive mode) فقط برای عکاسی ورزشی نیست

ترفندهای عکاسی (1)این یک ایده‌ ساده است: عکس‌های بیش تری بگیرید تا شانس بیش تری برای ثبت تصویری که شما را خوشحال می‌کند، داشته باشید. برای مثال این روش امکان داشتن تصاویر شارپ را افزایش می‌دهد. وقتی فقط یک عکس می‌گیرید، عمل فشردن دکمه‌ شاتر باعث می‌شود تصویر نرم شود. اما وقتی در یک دوره‌ کوتاه چند عکس پشت سرهم می‌گیرید، تصاویر بعدی شارپ‌تر هستند. در زمان عکاسی پرتره دوربین خود را روی حالت عکاسی پشت سر هم (Burst ) بگذارید تا شانس ثبت تصاویر ماهرانه‌تر افزایش یابد. این عمل زمان ادیت عکس شما را کوتاه‌تر نمی‌کند ولی گزینه‌های بیش تری را برای شما فراهم می‌کند!

اعداد فرد بهتر جواب می‌دهند

به طور کلی اعداد فرد از اجسام و عناصر تعادل بهتری را در ترکیب‌بندی نسبت به اعداد زوج‌ می‌دهند.  برای مثلا اعداد مفرد از آدم‌ها در یک پرتره‌ گروهی به شما کمک ‌می‌کند یک نفر را در نقطه‌ کانونی قرار دهید و بقیه را اطراف او بچینید.

سه پایه ممکن است باعث شود عکستان بدتر به نظر برسد

ترفندهای عکاسی (2)معمولا گفته می‌شود که سه‌پایه باعث پیشرفت عکاسیتان می‌شود چرا که سرعتتان را کاهش داده و به شما فرصت می‌دهد دوباره و بیش تر به ترکیب‌بندی دقت کنید. ولی با استفاده از سه‌پایه فقط می‌توانید از همان زاویه عکس بگیرید. پیش از گذاشتن سه‌پایه روی زمین، چرخی در اطراف بزنید و زوایای مختلف را بررسی کنید.

در تاریکی ابتدا عکس‌های آزمایشی بگیرید

ترفندهای عکاسی (3)عکاسی در شب معمولا شامل استفاده از سه‌پایه و عکاسی با زمان بالا (Long Exposure ) می‌شود. پیش از نصب دوربینتان ایزو را بالا ببرید، دیافراگم را باز کنید و چند عکس آزمایشی بگیرید. با این کار می‌توانید بهترین نقطه‌ و ترکیب‌بندی را به دست بیاورید. نگران تصاویر محو و پر از نویز نباشید. نیازی نیست برای به دست آوردن ترکیب‌بندی و زاویه‌ مناسب برای هر عکس تست، ۳۰ ثانیه یا حتی بیش تر صبر کنید. وقتی از زاویه و ترکیب‌بندی راضی شدید، برای ثبت تصویری شارپ و بدون نویز ایزو را روی ۱۰۰  برگردانید و سه‌پایه را باز کنید.

از قطع عضو امتناع کنید!

ترفندهای عکاسی (4)در زمان کادر‌بندی پرتره تلاش کنید مرز کادر روی مفاصل تمام نشود. اگر مرز کادر شما روی زانوها، آرنج، مچ‌ها یا حتی ابروها قرار گیرد، این اعضا زمخت و بدترکیب به نظر خواهند رسید و به سادگی توجه بیننده را به سمت خود منحرف‌ می‌کنند.

به دنبال موقعیت خورشید بگردید

ترفندهای عکاسی (5)چه زمانی که از مناظر عکاسی می‌کنید و چه پرتره‌های فضای بیرونی، موقعیت خورشید نقشی تعیین‌کننده دارد. پس با کمک وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهایی از جمله تقویم نجومی عکاسی (The Photographer’s Ephemeris )‌، همیشه بررسی کنید که خورشید کجا خواهد بود. در غیر این‌ صورت وقتی به مکان مناسب می‌روید، خواهید دید که خورشید پشت ساختمان یا کوه رفته یا در زاویه‌ نامناسب می‌تابد.

خیلی راحت اثر ستاره‌ای در عکس‌ها به وجود آورید

ترفندهای عکاسی (6)برای خلق اثر ستاره‌ای روی لامپ‌ها و نور‌ها زمانی که شب‌ها مثلا از مناظر شهری عکاسی می‌کنید، دیافراگم را روی اعداد بالا مثل F16 (دیافراگم بسته یا کوچک) قرار دهید. تعداد تیغه‌های ستاره بستگی مستقیم به نوع دیافراگم شما دارد.

کیف دوربینتان را تمیز کنید!

ترفندهای عکاسی (7)شاید این نکته به نظر ترفند خاصی نرسد اما به طور شگفت‌انگیزی مفید و ضروری است. بله تمیز کردن سنسور دوربین بسیار مهم است اما بد نیست گاهی کیف دوربینتان را نیز تمیز کنید و با جارو برقی دستی به سر و رویش بکشید. با این کار هم لذت استفاده از کیف بیش تر می‌شود و هم دوربین و تجهیزاتتان دیرتر کثیف می‌شوند. گاهی میزان ناپاکی‌هایی که در کیف جمع‌ می‌شود شما را حیرت‌زده خواهد کرد.

 به پس زمینه‌ سوژه‌تان دقت کنید

OLYMPUS DIGITAL CAMERAدر عکاسی ماکرو، پس‌زمینه‌ مرتب، حائز اهمیت است. یک پس‌زمینه‌ نامرتب و به‌ هم‌ ریخته، مخاطب را از توجه به سوژه‌ اصلی که در فوکوس قرار دارد، باز می‌دارد. به جای این که در اولین نقطه‌ ممکن بایستید و شروع به عکاسی کنید، سوژه را از زوایای مختلف بررسی کنید. سپس جای مناسب را با توجه به پس‌زمینه انتخاب کنید. پر کردن کادر با سوژه، روش خوبی برای حذف پس‌زمینه‌های نا‌مناسب است. با استفاده از قابلیت close focusing لنز‌های ماکرو، می‌توانید صحنه را به گونه‌ای هماهنگ کنید که فقط سوژه‌ مورد نظر در کادر باشد. به این ترتیب شما قادرید تا با بسته‌ترین دیافراگم مثلاً f/۱۶ و بیش ترین عمق میدان، کار کنید. برای این که تصویر پویاتری داشته باشید در ترکیب‌بندی از قانون یک سوم استفاده کنید.

عکاسی تایم لپس

ترفندهای عکاسی (9)تایم لپس شامل تکنیکی از عکاسی می‌شود که در آن هر فریم ویدیویی که به دست آمده در زمانی بسیار طولانی‌تر از زمان عادی فرمت‌های ضبط ویدیو ثبت شده‌اند. برای مثال اگر در یک فرمت ویدیویی در هر ثانیه ۳۰ فریم ثبت شود، همه‌ این فریم‌ها باید حتما با فاصله‌ کم در همان ۱ ثانیه ثبت شوند. اما در عکاسی تایم لپس بین هر فریم بسته به پروژه و سوژه می‌تواند زمان بیش تری باشد. برای مثال در تایم لپس یک جزر و مد می‌توان هر ۱ دقیقه یک عکس گرفت. پس در طول ۲۴ ساعت کامل جزر و مد، ۱۴۴۰ عکس داریم. وقتی آن ها را با سرعت نرمال ۳۰ فریم در ثانیه تبدیل به یک ویدیو می‌کنیم، کلیپی ۴۸ ثانیه‌ای و بسیار زیبا از جزر و مد به دست می‌آید.

تجهیزات پایه عکاسی تایم لپس

ترفندهای عکاسی (10)سه‌پایه

فاصله‌سنج زمانی ( Intervalometer )

دوربین

فیلتر ND

فرآوری HDR در  Photoshop HDR Pro و Lightroom در %۵۰ از موارد

ترفندهای عکاسی (11)بر پایه‌ سبک عکاسی HDR  من که طبیعی به نظر می‌رسد، این تکنیک براساس ادغام عکس‌های براکت (Bracket) شده در Photoshop HDR Pro و سپس ویرایش تصویر HDR  به دست آمده در لایتروم  است. زیبایی این تکنیک در این است که فتوشاپ پیکسل‌ها (درخشش، کنتراست و غلظت رنگ) را تغییر نمی‌دهد. در عوض داده‌های همه‌ی عکس‌ها را ادغام می‌کند و یک عکس فوق‌العاده‌ی ۳۲بیت TIFF  تحویل می‌دهد.

عکاسی در سفر

ترفندهای عکاسی (12)بهترین کار این است که با عکاسان هم فکر به سفر عکاسی بروید یا این که خودتان یا همراه با دوست یا شریکی که هم فکر شماست، برای سفر برنامه‌ریزی کنید. از قبل بدانید که چه مکان‌هایی را دوست دارید ببینید و چقدر برای عکاسی یک ایده یا موضوع زمان نیاز دارید. هم چنین صبح و عصر که نور شدید نیست، برای عکاسی زمان بگذارید. زمان داشته باشید که در انتظار یک صحنه جالب در یک کافه یا میدان، ساعت‌ها بنشینید و یا روی برجی بایستید و منتظر بمانید تا زمانی که اشعه‌های خورشید روی صورت فرشته بتابد.

عکاسی سیاه و سفید را تجربه کنید

ترفندهای عکاسی (13)بسیاری از عکاسان، پس از عکاسی و در ویرایش‌های بعدی، رنگ عکس‌ها را به سیاه و سفید، تغییر می‌دهند. اما بهتر است که در حین انجام کار، تصویری از نتیجه‌ تک رنگ عکاسی در اختیار داشته باشیم. برای این کار بهتر است که دوربین خود را طوری تنظیم کنید که هم زمان هم با فرمت JPEG و هم با فرمت RAW عکاسی کند. سپس حالت عکاسی تک‌رنگ را انتخاب کنید. دوربین، عکس‌های RAW را با رنگ‌های کامل ثبت می‌کند که بعدا می‌توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید، در حالی که تصویری که روی صفحه می‌بینید، سیاه و سفید است.

از لنزهای واید استفاده کنید

ترفندهای عکاسی (14)برای عکاسی از افق‌ها و چشم‌اندازهای شهری استفاده از لنزهای با فاصله کانونی بین ۱۲ تا ۳۵ میلیمتر تصمیمی درست خواهد بود. هرچند که این نکته ضرورتی ندارد، اما از نتایجی که با لنزهای واید (Wide Angle) می‌گیرید، رضایت بیش تری خواهید داشت. مزیت بزرگ استفاده از این لنزها، امکان عکاسی از افق شهری زیبا، بدون نیاز به گرفتن فاصله کیلومتری از شهر است.

آثار خود را خلق کنید

تا جایی که می‌توانید عکاسی کنید. اگر برای برگزاری یک نمایشگاه برنامه‌ریزی می‌کنید، باید بدانید که به چند عکس نیاز دارید. زمانی که کارتان به پایان رسید، متوجه خواهید شد که باید تعدادی از کارهایتان را کنار بگذارید و از آن‌ها صرف‌نظر کنید. انتخاب کردن بهترین آثار برای نمایشگاه کار سختی است. این که شما عکسی را گرفته‌اید، به این معنا نیست که اثر موردنظر، حتما باید در میان بقیه‌ی آثارتان به نمایش در بیاید.

استفاده از پرده سیاه رنگ

ترفندهای عکاسی (15)مورد بعدی این است که سعی کنید یک پارچه مشکی را با گیره به پشت یک یا چند صندلی ببندید. در صورت امکان از صندلی‌های بلندتر استفاده کنید. اگر تهیه صندلی برای شما امکان‌پذیر نبود، به سادگی پدر و مادر نوزاد را به کار بگیرید، آن‌ها می‌توانند هرکدام یک سر پارچه را بگیرند. فراموش نکنید که مقداری از پارچه روی زمین پهن شده باشد. دوباره نزدیک پنجره باشید و نوزاد را درون یک سبد و جلوی پارچه قرار دهید و یا از پدر و مادر بخواهید که در مقابل پارچه بایستند و او را روی دستان خود نگه دارند (خلاق باشید).

فوکوس روی سوژه‌های متحرک

ترفندهای عکاسی (16)وقتی که صحبت از تسلط بر فوکوس می‌شود، شما باید بدانید که چرا عکس‌های شما واضح و شارپ نیست. این مشکل ممکن است از فوکوس نادرست ناشی‌ شود اما لرزش دوربین یا حرکت سوژه نیز می‌تواند موجب تاری عکس شود. پس شما باید علت اصلی را بیابید، مشکل را حل کنید و مجددا امتحان کنید.

چطور سوژه را  در کادر قرار دهیم؟

ترفندهای عکاسی (17)قانون یک سومدر این بخش به شما آموزش خواهیم داد که چطور سوژه را در کادر قرار دهید و از فضای اطراف خود بیش ترین بهره را ببرید. در کنار انتخاب سوژه مناسب و بهترین تنظیمات ممکن برای دوربین، یاد گرفتن اصول ترکیب‌بندی در عکاسی، یکی از راه‌های مهم و اساسی در بهبود بخشیدن به نتیجه‌ کار شما است. قوانین و تئوری‌های متعددی درباره‌ انتخاب بهترین ترکیب‌بندی وجود دارند. اما نکته‌ کلیدی که هنگام عکاسی باید به آن فکر کنید این است که سوژه‌ اصلی را کجای کادر قرار دهید.

قانون یک‌سوم را فراموش نکنید

ترفندهای عکاسی (18)قانون یک‌سوم روشی ساده و مناسب برای عکاسی از سوژه است که از طریق آن سوژه در موقعیت مناسبی از کادر قرار می‌گیرد. این قانون کمک می‌کند تا افراد تازه‌کار یاد بگیرند که چگونه می‌توان در تصاویر، بالانس و تعادل را رعایت کرد. رعایت قانون یک‌سوم کار نسبتا ساده‌ای است و باعث می‌شود که سوژه، موضوع اصلی تصویر باشد و ذهن عکاس به بخش‌های دیگر منحرف نشود. اما باید توجه داشت که استفاده‌ زیاد از این روش باعث می‌شود که اغلب تصاویر شما شبیه به یکدیگر و هم‌وزن باشند. برای مثال زمانی که به‌ نظر شما قرار دادن سوژه در وسط کادر می‌تواند جالب‌تر باشد، بهتر است که به حرف ذهنتان گوش کنید و بی خیال قانون یک‌سوم شوید. گاهی‌اوقات قرار دادن سوژه در یک گوشه از تصویر نیز می‌‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

کادر را پر کنید

به موضوع خود نزدیک شده و نمایی بسته از آن بگیرید.

کجارو

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید