بیش تر با وجدان هستید یا روشن فکر؟

شخصیت شما بر هر چیزی، از دوستانتان گرفته تا کاندیدی که به او رای می‌دهید تاثیرگذار است؛ اما با این حال خیلی از افراد وقت زیادی را صرف فکر کردن به ویژگی‌های شخصیتیشان نمی‌کنند. درک شخصیتتان می‌تواند دیدگاه‌هایی را راجع به نقاط ضعف و قوتتان به شما بدهد و حتی می‌تواند به شما درکی از این که دیگران شما را چطور می‌بینند بدهد. اکثر روان‌شناسان مدرن بر سر این مسئله به توافق رسیده‌اند که فقط ۵ نوع شخصیت اصلی وجود دارد و هرکس درجاتی از این تیپ‌های شخصیتی را از خود نشان می‌دهد؛ در ادامه با معرفی این ۵ تیپ شخصیتی با ما رو همراه باشید.
 
با وجدان و وظیفه‌شناس(Conscientiousness)

افرادی که بسیار وظیفه شناس و با وجدان هستند، با کفایت، منظم، قابل اعتماد و خودکفا نیز هستند. آن ها ترجیح می‌دهند که امور را از پیش برنامه‌ریزی کرده و به دنبال بزرگ‌ترین دستاوردها بروند. افرادی که این ویژگی‌ها را ندارند این گونه افراد را لجباز و وسواسی می‌بینند.

واقعیتی جالب: مطالعات نشان می‌دهند که ازدواج با فردی که خیلی وظیفه شناس است موفقیت شما را در محل کار افزایش می‌دهد. یک همسر وظیفه شناس بهره‌وری شما را افزایش داده و باعث می‌شود به بیش ترین چیزها برسید.

برون گرا(Extroversion)

افرادی که خیلی برون گرا هستند از فعالیت‌های اجتماعی انرژی می گیرند. آن ها پرحرف و معاشرتی هستند و با در مرکز توجه بودن احساس راحتی می‌کنند. دیگران ممکن است آن ها را سلطه طلب و به دنبال توجه دیگران ببینند.

واقعیتی جالب: در جست و جوی یک دست دادن قوی باشید. مطالعات نشان می‌دهند که مردانی که قوی دست می‌دهند بیش تر برون گرا هستند و کم تر عصبانی می‌شوند ولی برعکس این قضیه درمورد زنان صدق نمی‌کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
12 روش برای نجات موها

سازگاری(Agreeableness)

کسانی که سازگاری بالایی دارند قابل اعتماد، مهربان و با محبت هستند. آن ها اغلب متعهد به فعالیت‌های داوطلبانه و نوع دوستانه هستند. دیگران ممکن است آن ها را ساده لوح و به شدت دست خوش عوامل خارجی ببینند.

واقعیتی جالب: به دنبال سرمایه گذارانی که به شدت سازگاری دارند بگردید. مطالعات نشان می‌دهند که سرمایه گذاران سازگار به احتمال کم تری پول‌هایشان را در معاملات ریسکی از دست می‌دهند. از یک سرمایه گذار خیلی اپن هم اجتناب کنید، چراکه این گونه افراد اعتماد بنفس بیش از حدی داشته و بروز رفتارهای ریسکی در میان آن ها شایع است.

روشن فکر بودن نسبت به تجربه (Openness to Experience)

افرادی که خیلی روشن فکر هستند به خاطر طیف گسترده‌ علایق و تصورات زنده‌شان شناخته شده هستند. آن ها کنجکاو و خلاق بوده و اغلب تنوع را بر کار روتین ترجیح می‌دهند. دیگران ممکن است آن ها را غیرقابل پیش‌بینی و نامتمرکز ببینند.

واقعیتی جالب: روشن فکر بودن تنها ویژگی شخصیتی‌ای است که جهت‌گیری‌های سیاسی را پیش‌بینی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که خیلی روشن فکر هستند بیش تر آزادی‌خواه بوده و به احتمال بیش تری عقاید سیاسی خود را بروز می‌دهند.

روان رنجور خویی(Neuroticism)

افراد روان رنجور خو، درجات بالایی از بی‌ثباتی عاطفی را تجربه می‌کنند. آن ها واکنش‌پذیر و تحریک‌پذیر بوده و احساسات ناخوشاند بیش تری از جمله اضطراب از خود نشان می‌دهند. افراد دیگر ممکن است آن ها را بی‌ثبات و ناامن ببینند.

واقعیتی جالب: افراد روان رنجورخو با پست‌کردن عکس‌های زیاد از خودشان به دنبال پذیرفته شدن می‌گردند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کشف فسیلی از بال‌های یک پرنده!

درک مبانی شخصیت

شخصیت افراد معمولا در طول زمان ثابت می‌ماند ویژگی‌های شخصیتی‌ای که در ۷ سالگی دارید احتمالا در بزرگ‌سالی هم قابل رویت خواهند بود. البته که می‌توانید برخی ویژگی‌های شخصیتیتان را عوض کنید اما این کار به تلاش زیادی احتیاج دارد ولی در عین حال اکثر دانشمندان موافق‌اند که این موضوع امکان پذیر است.

برترین ها

مطالب مرتبط:

موهای ما درباره شخصیتمان چه می گویند؟

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *