تاثیر منفی تماشای بیش از اندازه تلویزیون بر روی کودکان و نوجوانان

 

 اخبار -خبر دانش آموزی

تماشای تلویزیون یکی از مهم ترین سرگرمی های خانواده ها در اقصی نقاط جهان است. با توجه به آن که تماشای بیش از حد تلویزیون توسط کودکان تاثیر منفی بر آنها می گذارد، والدین تصمیم گرفته اند تماشای تلویزیون را به 90 دقیقه در روز محدود کنند. با این وجود، باید به پس زمینه در معرض برنامه های تلویزیون قرار گرفتن توجه کنند.

نوزادانی که تازه به دنیا آماده اند و مقابل تلویزیون قرار می گیرند در معرض نورهای رنگارنگ قرار می گیرند که برای آنها بسیار مضر است. تعداد بسیار زیادی از والدین فرزندان را مقابل تلویزیون قرار می دهند تا با تماشای برنامه های گوناگون سرگرم شوند. اما فرزندتان پس از مدتی قرار گرفتن در مقابل تلویزیون به نور و صدای این رسانه وابسته می شوند و وقتی در مقابل آن قرار نداشته باشند بی تاب و پرخاشگر می شوند.

خطر بیش از اندازه با چاقی کودکان:

تغییرات زیستی که با نشستن طولانی مدت مقابل تلویزیون، خوردن فست فود و … ایجاد می شود وزن کودکان را به شدت افزایش می دهند و احتمال ابتلا به بیماری های قلب و عروق و دیابت را به شدت افزایش می دهد.

رفتارهای بی پروایانه عبارتند از:

نتایج بررسی های پروفسور نیکول مارتینز و همکارش دکتر باربارا ویلسون نشان داده بیش از 92 درصد 50 برنامه محبوب تلویزیون که توسط کودکان دو تا یازده ساله دیده می شوند رفتارهای بی پروایانه را به کرات نمایش می دهند. بروز مشکلات روانشناختی مانند افسردگی و قلدری سایبری نتیجه تماشای بیش از حد برنامه های تلویزیونی است.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آثار کودک و نوجوان راه یافته به مرحله دوم داوری کتاب سال معرفی شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *