تاریخچه بادبادک در چین

بادبادک

بادبادک که یکی از اختراعات قدیمی چین است و تاریخ دیرینه ای دارد . در کتاب های قدیمی نوشته شده است که در سال 400 قبل از میلاد ، " مو زی " اندیشمند معروف و " لو بان " استاد نجاری در چین با خیزران و چوب پرندگان چوبی ساختند . این نوع پرندگان که " مو یوان " نام دارد ، می توانست در هوا پرواز می کرد . این بادبادک نخستین بادبادک جهان محسوب می شود . بعدها مردم با خیزران و ابریشم بادبادک ساختند . بعد از آن از کاغذ استفاده کردند و بادبادک هایی به نام " جیر یوان " ساختند      ( " جیر " در زبان چینی کاغذ معنا می دهد ) . در اواخر سلسله تانگ ( سال 618 تا 907 میلادی ) مردم سوتی در " جیر یوان " نصب می کردند و سوت با دمیدن باد به داخل آن به صدا در می آمد و بدین سبب بادبادک نام گرفت.

 بادبادک قبلا یک وسیله نظامی بود . مثلا برای اندازه گیری فاصله بین واحدهای نظامی دو کشور و یا اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گرفت . در سلسله " تانگ " مردم به تدریج بادبادک را برای تفریح هوا می کردند . در سلسله " سون " در قرن 10 میلادی ، بادبادک چین به تدریج به مناطق مختلف جهان مانند کشورهای آسیایی کره شمالی ، ژاپن ، مالزی و اروپا و قاره آمریکا راه یافت . بادبادک چین در مناطق اروپایی و قاره آمریکا به وسیله پرواز تبدیل شد . سرانجام برادران " رایت " آمریکا نخستین هواپیمای مسافربری را ساختند . بدین سبب ،در سالن نمایشگاه فضاپیمای واشنگتن آمریکا یک بادبادک چینی به چشم می خورد که روی آن نوشته است : نخستین وسیله پرواز بشر بادبادک و موشک چین است.

بادبادک

بادبادک چینی سبک خاصی دارد . از لحاظ موضوع آن می تواند به سه نوع تقسیم شود : اول شکل های حیوانات . مثلا عقاب ، پروانه ، ماهی ، اژدها ، هزار پا ، پرستو و " فون هوان " ( نوعی پرنده در افسانه های چین ) . دوم تصاویر افراد معروف در افسانه ها ، آثار ادبیات و اپرای سنتی . برای نمونه پادشاه میمون ، فرشته و کودکان با ماهی در آغوش . سوم شکلهای وسایل زندگی روزمره از جمله بادبزن ، سبد گل و چراغ.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شنیون با بافت موها

بادبادک

بادبادک چینی متنوع است . بیجینگ ، " تیان جینگ " ، " سی چوان " و " شان دونگ " مناطق معروف تولید بادبادک چین است . مثلا بادبادک " تیان چینگ " که در آن بیش از ده پرستو با خطوط فرعی با خط عمده به یکدیگر متصل شده است . هنگامی که بادبادک به هوا می رود ، پرستوها به دور یک خط پرواز می کنند و همانند پرستوهای واقعی به نظر می رسند . بادبادک استان " شان دونگ " چین به بادبادک شهر " وی فان " معروف و بادبادک شهر " وی فان " به بادبادک هزار پا با سر اژدها معروف است . این نوع بادبادک دارای سری همانند سر اژدها و بدنی مثل بدن هزار پاست . بادبادک مذکور انواع مختلف دارد . کوچک ترین آن می تواند در دست نگهداشته شود و بزرگترین آن چند صد متر طول دارد و شکل و رنگ آن متفاوت است . در اولین نمایشگاه بین المللی بادبادک شهر " وی فان " در سال 1984 میلادی ، یک بادبادک عظیم هزار پا با سر اژدها به هوا رفت . بلندی سر این بادبادک 4 متر ، عرض آن 4 متر ، قطر کمر آن 2/1 متر ، طول کلی آن 320 متر و بزرگترین بادبادک چین در آن زمان بود .

بادبادک

بادبادک چین فراورده فنی و هنری است و علاقه مندان بادبادک مناطق مختلف جهان نیز به آن علاقه دارند . اکنون ، نمایشگاه بین المللی بادبادک شهر " وی فان " نمایشگاه سالانه پر شکوه بادبادک است . هر سال در ماه آوریل بسیاری کارشناسان چینی و کشورهای خارچی بادبادک در شهر " وی فان " گرد آمده و در باره بادبادک تبادل نظر می کنند . این شهر بزرگترین نمایشگاه بادبادک جهان محسوب می شود و بادبادکهای کمیاب چینی و خارجی در روزگار قدیم و امروزه در آن به معرض نمایش در آمده است .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آموزش نقاشی ساده به شیوه "پریسیلا هاوزر"

بادبادک

بادبادک

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • بادبادک چینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *