تاریخچه بادبادک در چین

تاریخچه بادبادک در چین

بادبادک که یکی از اختراعات قدیمی چین است و تاریخ دیرینه ای دارد . در کتاب های قدیمی نوشته شده است که در سال 400 قبل از میلاد ، ” مو زی ” اندیشمند معروف و ” لو بان ” استاد نجاری در چین با خیزران و چوب پرندگان چوبی ساختند . این نوع پرندگان که ” مو یوان ” نام دارد ، می توانست در هوا پرواز می کرد . این بادبادک نخستین بادبادک جهان محسوب می شود . بعدها مردم با خیزران و ابریشم بادبادک ساختند . بعد از آن از کاغذ استفاده کردند و بادبادک هایی به نام ” جیر یوان ” ساختند ( ” جیر ” در زبان چینی کاغذ معنا می دهد ) . در اواخر سلسله تانگ ( سال 618 تا 907 میلادی ) مردم سوتی در ” جیر یوان ” نصب می کردند و سوت با دمیدن باد به داخل آن به صدا در می آمد و بدین سبب بادبادک نام گرفت.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

تاریخچه بادبادک در چین

 بادبادک قبلا یک وسیله نظامی بود . مثلا برای اندازه گیری فاصله بین واحدهای نظامی دو کشور و یا اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گرفت . در سلسله ” تانگ ” مردم به تدریج بادبادک را برای تفریح هوا می کردند . در سلسله ” سون ” در قرن 10 میلادی ، بادبادک چین به تدریج به مناطق مختلف جهان مانند کشورهای آسیایی کره شمالی ، ژاپن ، مالزی و اروپا و قاره آمریکا راه یافت . بادبادک چین در مناطق اروپایی و قاره آمریکا به وسیله پرواز تبدیل شد . سرانجام برادران ” رایت ” آمریکا نخستین هواپیمای مسافربری را ساختند . بدین سبب ،در سالن نمایشگاه فضاپیمای واشنگتن آمریکا یک بادبادک چینی به چشم می خورد که روی آن نوشته است : نخستین وسیله پرواز بشر بادبادک و موشک چین است.

تاریخچه بادبادک در چین

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
احساس قشنگ سهراب سپهری

بادبادک چینی سبک خاصی دارد . از لحاظ موضوع آن می تواند به سه نوع تقسیم شود : اول شکل های حیوانات . مثلا عقاب ، پروانه ، ماهی ، اژدها ، هزار پا ، پرستو و ” فون هوان ” ( نوعی پرنده در افسانه های چین ) . دوم تصاویر افراد معروف در افسانه ها ، آثار ادبیات و اپرای سنتی . برای نمونه پادشاه میمون ، فرشته و کودکان با ماهی در آغوش . سوم شکلهای وسایل زندگی روزمره از جمله بادبزن ، سبد گل و چراغ.

 

بادبادک چینی متنوع است . بیجینگ ، ” تیان جینگ ” ، ” سی چوان ” و ” شان دونگ ” مناطق معروف تولید بادبادک چین است . مثلا بادبادک ” تیان چینگ ” که در آن بیش از ده پرستو با خطوط فرعی با خط عمده به یکدیگر متصل شده است . هنگامی که بادبادک به هوا می رود ، پرستوها به دور یک خط پرواز می کنند و همانند پرستوهای واقعی به نظر می رسند . بادبادک استان ” شان دونگ ” چین به بادبادک شهر ” وی فان ” معروف و بادبادک شهر ” وی فان ” به بادبادک هزار پا با سر اژدها معروف است . این نوع بادبادک دارای سری همانند سر اژدها و بدنی مثل بدن هزار پاست . بادبادک مذکور انواع مختلف دارد . کوچک ترین آن می تواند در دست نگهداشته شود و بزرگترین آن چند صد متر طول دارد و شکل و رنگ آن متفاوت است . در اولین نمایشگاه بین المللی بادبادک شهر ” وی فان ” در سال 1984 میلادی ، یک بادبادک عظیم هزار پا با سر اژدها به هوا رفت . بلندی سر این بادبادک 4 متر ، عرض آن 4 متر ، قطر کمر آن 2/1 متر ، طول کلی آن 320 متر و بزرگترین بادبادک چین در آن زمان بود .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آثار دوره سلجوقیان در مجموعه هنری دیوید

تاریخچه بادبادک در چین

 

بادبادک چین فراورده فنی و هنری است و علاقه مندان بادبادک مناطق مختلف جهان نیز به آن علاقه دارند . اکنون ، نمایشگاه بین المللی بادبادک شهر ” وی فان ” نمایشگاه سالانه پر شکوه بادبادک است . هر سال در ماه آوریل بسیاری کارشناسان چینی و کشورهای خارچی بادبادک در شهر ” وی فان ” گرد آمده و در باره بادبادک تبادل نظر می کنند . این شهر بزرگترین نمایشگاه بادبادک جهان محسوب می شود و بادبادکهای کمیاب چینی و خارجی در روزگار قدیم و امروزه در آن به معرض نمایش در آمده است .

 

 

می دانید بادبادک چگونه ساخته شد؟

چگونه بادبادک بسازیم؟

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *