تاریخچه گوگل

تاریخچه گوگل

شاید برای شما هم بارها این سوال به وجود آمده باشد که چرا به سایتی مثل گوگل موتور جستجو گر می گویند علی رغم اینکه آدرس آن هم مثل بقیه سایتها می باشد . خوب یک تفاوت بسیار مهم بین گوگل و بقیه سایتها وجود دارد و آن این است که شما در سایتهای دیگر فقط قادر خواهید بود مطالب مربوط به همان سایت را مطالعه کنید ولی در گوگل شما می توانید علاوه بر امکاناتی از قبیل : جستجو ، جی‌ میل  ،  نوار ابزار گوگل ،گوگل ارت، گوگل کروم ،گوگل تاک،گوگل ویدئو ،گوگل تلفن همراه، گوگل تی وی و غیره از امکانات و مطالب سایت های دیگر نیز استفاده کنید.

همانگونه که همه شما دوستان تا به حال هم این عمل را انجام داده اید مثلا  اگر می خواهید مطلبی  را پیدا کنید کافی است آن را در سایت گوگل بنویسید تا خود گوگل آن مطلب را برای شما بیابد.

موتورهای جستجو یا پورتال های اینترنتی از روزهای اولیه اینترنت وجود داشته اند . اما این گوگل بود، که نسبتاً دیر وارد شده بود، که به مقصد برتر برای یافتن تقریباً هر چیزی در شبکه جهانی وب تبدیل شد.

گوگل

تعریف موتور جستجو

موتور جستجو برنامه ای است که در اینترنت جستجو می کند و بر اساس کلمات کلیدی که ارسال می کنید صفحات وب را برای شما پیدا می کند. موتورهای جستجو دارای بخش های مختلفی هستند که عبارتند از:

  • نرم افزار موتورهای جستجو مانند فیلدهای جستجو و قالب نمایش
  • نرم افزار Spider یا «خزنده» که صفحات وب را می خواند
  • یک پایگاه داده
  • الگوریتم هایی که نتایج را از نظر ارتباط رتبه بندی می کنند
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کارت شبکه wireless

گوگل

گوگل

موتور جستجوی بسیار محبوب به نام گوگل توسط دانشمندان کامپیوتر لری پیج و سرگئی برین اختراع شد. این سایت از نام یک گوگول – نام عدد 1 و به دنبال آن 100 صفر – که در کتاب ریاضیات و تخیل نوشته ادوارد کاسنر و جیمز نیومن یافت شده است، نامگذاری شده است. برای بنیانگذاران سایت، این نام نشان دهنده حجم عظیمی از اطلاعاتی است که یک موتور جستجو باید از طریق آن جستجو کند.
 دو دانشجوی موفق در مقطع  دکترای دانشگاه استنفورد بریدج در کشور انگلستان به نامهای لری پیج و سرگئی برین، شرکت گوگل را در سال ۱۹۹۸ تأسیس کردند. این شرکت خصوصی در سال  ۱۹۹۹ (1379 خورشیدی) رسمأ با سرمایه  25 ملیون دلارتأسیس شد. این شرکت همراهانی را چون کلاینر پرکینز کاوفیلد و سیکوال کپیتال را پیدا کرد. گوگل سرویس و خدمات عمومی اصلی خود را در وب سایت خود در www.google.com ارائه می‌ دهد. این شرکت همچنین سرویس جستجوی پیشرفته را برای فراهم سازی اطلاعات محتوایی نیز ارائه می‌ دهد.

و از همان موقع تا به حال که تنها دو دهه از آن گذشته توانسته است کاربرانی را در سطح دنیا به خود اختصاص دهد و حتی شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم گوی سبقت را از یاهو هم ربود به این دلیل که اکثر زبانهای دنیا را پشتیبانی می کند و شما به هر زبانی که دوست داشته باشید می توانید مطلب پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه

چگونه یک مودم اینترنت را وصل کنیم؟

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *